BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 12.01.2016
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Savaş Desem?

Her fikrin bir zikri olur derler. Doğruda aslında. Mesela şimdi çıkıp Savaş Nedir? Diye soracak olsak herkes kendince zikreder fikrini. Kimisi patronla işçiyi, kimisi ülke içindeki çatışmayı, kimisi de dünyanın tamamını kasıp kavuran emperyalist mücadeleyi anlatır kendince. Yani herkesin bir savaş açılımı vardır kendince. Hali hazırda dünyayı kasıp kavuran bu iğreti sözcük her gün onlarca kez kulaklarımıza çalınırken, istedim ki, savaşı birde onlardan dinleyelim.
Savaş nedir diye sorduk. Gelen cevaplardan en dikkat çekici olanı ise Ali Biner isimli okurumuzun verdiği cevaptı. Ali, kendince; kendiyle olan savaşı anlatıyordu dizelerinde. Bana gelen maili olduğu gibi sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü bu yazıda en beğendiğim şey; temasında sadece kendiyle savaşmanın işlenmiş olmasıydı. Keşke hepimiz başkalarını alt etme egosundan ziyade kendimizle savaşıp kendi benliklerimizi alt edebilseydik.
Ali Biner isimli okurumuzun o mailini sizlerle paylaşıyorum.
SAVAŞ: İnsan kendiyle savaşır mı hiç .          
Sözlükte ki anlamı : Savaş veya harp; ülkeler, bloklar ya da bir ülke içerisindeki büyük gruplar arasında gerçekleşen topyekun silahlı mücadele. Savaşlar genellikle dini, milli, siyasi ve ekonomik amaçlara ulaşmak için gerçekleştirilir.
Bir anlam veremedim o zaman neden insanlar cümlelerinde kendimle savaşıyorum der?
Aslında insanoğlu var olduğundan beri savaşıyordur. Çünkü savaş siyah ile beyazın savaşıdır. İyi ile kötü yani . Bu bir eylem olabilir bir düşünce olabilir. Bizim kendimizle olan savaşımız aslında düşünce savaşıdır. Vicdani bir süreçten geçer. Filmlerde de böyle olur bir tarafta aydınlık taraf yani iyiler diğer tarafta karanlık yani kötüler. Batman ile joker yada StarWars’ta aydınlık taraf ve karanlık tarafın olması yada Redkit ile Dalton kardeşler bize hep iki tarafın olduğu ve her zaman iyilerin kazanıldığı öğretildi . Bu dinde de var bir Tanrı'nın varlığına inananlar için onun buyruklarına uyanlar iyi uymayanlar kötü . 
Hep bir ikilemde bırakıldık . Öyle bir dönüm noktasına geldik ırk kavgasına girdik . Ve artık cümlelerde bizden olanlar ve bizden olmayanlar diye ikileştirildik . Peki ya bildiğimiz her şey yanlışsa ? Neyi araştırdık hayatımızda? İyi taraf ya hatalıysa iyi yada kötü tarafı seçmek mi gerekir ? Bir kimliğe bir ırka bir eyleme bir düşünceye ortak olmak mı gerekir? Sadece bu sonsuz evrende toz tanesi kadar yer kaplamayan bizler ne zaman farkına varacağız? İşte savaşımız kiminle? Hepimiz doğmadan önce aslında sadece  ana rahminde sadece birer yumurtaydık ve nasıl olduysa başkalaştık!  Yok Türk, yok Kürt , Ermeni , Laz , Çerkez, Alevi,  Sünni, Ortodoks , Mason , Budist , Müslüman… Nesin sen? Kimsin ? Aynaya baktın mı hiç? Daha kendini tanıyamamışsın bu evrende ki amacını nasıl kavrayacaksın? Her şeyden önce kendinle savaş!


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.