BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 05.05.2015
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Rabia’da Atatürk’e Yer Kalmadı!

Sevgili Olay Gazetesi okurları;
10 Kasım’ı “Öğretmenler Günü” olarak kutlayan Atatürk’ün ölüm yıldönümünden habersiz bir Belediyemiz varken, şimdi yazacaklarımın ne denli önemli yahut önemsiz kalacağını, ben değil sizler değerlendireceksiniz.

 Adını Rabia koydular. Peki kimdi bu Rabia? 8.yüzyılda yaşamış Mısırlı şair kadın. O zatın şahsına bir diyeceğimiz yoktur. Lakin meydana adı verilince, ister istemez bahse konu oluyor.

Atatürk kim? Mustafa Kemal Atatürk… Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük komutan, ilk öğretmen ve mevcut sistemin mimarı.

 Dönemin Başbakanı “Rabia” ismini zikretti diye meydanın adını “Rabia” koyacaksın, Atatürk heykeline de kenef kapısı düşecek öyle mi? O koca meydanda başka yer kalmamış mıydı da Atatürk heykeli umumi tuvaletin kapı girişine konuldu?  Resmi törenlerde o heykelin karşısına geçecek olsanız, yaptığınız bu dâhiyane projeden ve olağanüstü yeteneğinizden ötürü utanmayacak mısınız? Cumhuriyetin kurucusuna düşe düşe “Kenef Kapısı” mı düştü?

 Mısır Piramitleri yol kenarında halka arz… Atatürk heykeli kenef kapısına… 

Bu projenin kimin döneminde yapıldığının, kimin döneminde uygulandığının bir önemi yok efendim! Sizin göreviniz sizden önce yapılmayan yahut yanlış yapılanları düzeltmek. Mısır piramitlerini andıran 5 piramiti meydanın caddeye bakan çehresine yerleştirip, Atatürk heykelini Kenef kapısında bekletiyorsanız siz bırakın belediyeciliği…

 Mısırlı Rabia’nın adı meydanda onu anladık;

 Kurtuluş Mücadelesinde adını tarihe yazdırmış Kuvay-ı Milliye yiğitlerimizin adı nerede? Urfalı On İkilerin adı nerede Sayın Başkan? Hangi caddeye, sokağa verildi isimleri, söyleyin de bilelim.

 Mısırlı Rabia’nın adı meydanda, Atatürk’ün heykeli o meydan da nerede Sayın Başkan?

 Seni o makama getiren oyları, mısırlı seçmenlerinden mi aldın? Yoksa sen mi kendini mısır da sandın?

Atatürk’ün heykeline yapılan bu tutum, Ata’nın namına yapılmış büyük bir saygısızlık, büyük bir kabahat ve büyük bir suçtur. Suç cezayı gerektirir. Suça ceza uygulamamakta büyük bir suçtur.

Ya Belediye bu yanlıştan dönmeli, ya da Cumhuriyetin Savcıları gereğini yerine getirmeli. Bundan ötesini tartışmak, Ata’ya saygısızlık ve nankörlüktür.

Bir Cumhuriyetin kurucusu Kenef kapısında bekletilmemeli.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.