İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Milli Eğitim’i kim eğitecek?

Hangi anakara’da olursanız olun, değişmeyecek tek kural vardır. Eğitim! Eğitimin önemi enine boyuna tartışılabilir. Sağlık ve Eğitim camiaları; Geleceğe sağlıklı ve bilinçli nesiller yetiştirirler her daim. Sağlıklı bir eğitim almak için de bu meslek grubunda görev yapanların yaşam koşulları sağlıklı olmalıdır ilk olarak.
Ülke genelinde Eğitim alanında en sonlara demir atan, dahası bu durumdan kendine pay çıkarmayan il ve ilçe milli eğitim camiası, hangi mükâfatının bedelini ödetirler bu millete bilinmez…
Daha önceki yazılarımda da dile getirdiğim gibi, bir şehirde eğitim sorunu var ise şayet, sorunun çözümüne ulaşmak için ilk önce üst düzey yetkililerin denetlenmesi gerekmektedir diye. Sanırım bu savımı doğru çıkarıyor milli eğitim camiası…
Efendim geçtiğimiz hafta sonu Gap Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün ev sahipliğinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Şuurlu Öğretmenler Derneği’nin iş birliği ile; Eğitimin Temel Sorunlarını konu alan bir panel gerçekleştirildi. Ancak ne var ki; yaşanan trajikomik hadise bu yetkililerin gerçekte ne kadar şuurlu olduğu sorunsalını da doğurdu. Sorun şu ki; Hafta sonunda ve tamamen mesai saatlerinin dışında, hiçbir ek ücret ödemesinin yapılmadığı bir toplantı için, tüm okul idarecilerine ve bazı öğretmenlere resmi yazı tebliğ edilerek bu panele katılmaları istendi.
Mesai saatleri içerisinde mesul bulunduğu görevini ifa eden öğretmenlerin, aileleri ile birlikte geçirecekleri en tatlı zamanlarını, sırf panelde sandalyeler boş kalmasın diye resmi yazı ile çağıran ve öğretmeni gelmek zorunda bırakan İl Milli Eğitim yönetimi ne kadar şuurlu?
Bu bir öğretmen yahut başka biri! Ne fark eder?
İzinli olduğu bir dönemde bir çalışanı hiç ücret bedeli olmadan çalıştırmak ne kadar insancıl?

 

… Vesselam, bir tarafta Milli Eğitim diğer tarafta Şuurlu Öğretmenler Derneği, yapılan işe bakıyorsunuz şuurdan öte.
Resmi yazının bağlayıcılığını kullanarak öğretmenleri gün boyu bir salona hapsederek, kuran tilaveti ile başlayan ve resmiyetten de bir o kadar uzak panel yapmak kendi içinde bir çelişkidir zaten. Haliyle başlık yerini buluyor, Öğrencileri Öğretmenler eğitiyor da, Milli Eğitimi Kim eğitecek?
Şuurlu günler dilerim…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.