BEYAZGÜL
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Kıramadığımız kabuğumuz

Efendim malumunuz üzere ülkemizin içinden geçtiği şu zorlu süreç; Büyüklü, küçüklü hemen hepimizi yakından ilgilendirmekte. Özgürlüğümüz üzerine kurgulanan bu kötü senaryo, her fert gibi beni de yakından ilgilendirdiği için, oldukça uzun bir süredir, yerel sorunlardan ziyade, en elzem olan mevzu için kafalarımızı yoruyorduk. Bu konuya girmeyeceğim; Allah Türkiye Halkını korusun diyebiliyorum sadece.
Asıl irdelemek istediğim konu ise; Toplum olarak cinsi sert kabuğumuzu kıramamış oluşumuzdur.

       Az önce de zikrettiğim üzere, yaşamış olduğumuz sıkıntılı günler hasebiyle, daha çok ulusal bazlı olayları takip ve tahlil etmeye yoğunlaşmıştık çoğunluk olarak. Dolayısıyla; Şehrimin nabzından da bir hayli uzak kalmıştım bu arada. Neyse ki, geçen akşam bir fırsatını bulup “Acaba Şehrimin ne derdi var?” diye düşünüp ilimizin medarı iftiharları olan kıymetli yerel televizyon kanallarımızı seyretmek üzere açtım.

Özet şu ki; Biz, diğer insanların yaşadığı Dünya’da yaşamıyormuşuz, bunu anladım.
“Be insaf! Artık yeter! Buysa eğer yayıncılık, vallahi ben istemiyorum artık sizden bir şey” diyerek veryansınlar da bulundum kendime. Çok kızdım bize, hepimize…

Kanalın birinde, meclise dahi girememiş bir siyasi partinin il başkanı ile yapılan söyleşi programına rastladım ilk önce. “Nedir durum acaba” diyerek merakla seyre dalınca, gördüm ki, “Bin Dokuz Yüz Doksan’lı” yılların başında yapılan Atatürk Barajı’nın kendileri döneminde yapıldığını söyleyen ve halen bunun üzerinden siyaset yapmaya çalışan bir il Başkanı’nın çırpınışları vardı ekranda ve ben bunu izliyordum. Hemen kapattım..!

…Sonra bir diğerinde, “Büyükbabamın Asker iken nöbet kulübesinde mırıldandığı şarkıyı” elindeki son model afili mikrofonla seslendirmeye çalışan ve dahası bu malzeme ile bir “Müzik Show” yapma konusunda direten, “Sanatçı” diyemeyeceğim kadar amatör bir gencin çırpınışları yansıyordu ekranlara… “Fadile kız Fadile…” Kapattım!
Ötekin de ise, “Müzik Show” programını interaktif formatta kullanarak “İsteyin anında çalalım” modunda yayın yapan, “Bu şarkımız falanca aileye ve özellikle de falanca ağabeyimize gitsin” klişeleri ile Aile reklamlarının yanı sıra müzik ziyafetsizliğinin bir arada olduğu, ara sıra “Ellerinden öperim”, “Ben lise mezunuyum, sen ne mezunusun?” gibi saçma kelimelerin bile programı kurtarmaya kifayet gösteremediği, egoların savaşı halinde sürdürülen bir program vardı. Vallahi onu da kapattım!
Ötekinde; Bal reklamı… Onu izledim! İzledim, çünkü en ballı yayın buydu sadece!
Asıl korkunç olan ise, bu bahsettiğim yayın akışlarının o güne özel olmayıp, günlük yayın akışlarının tümünün bu şekilde olması idi.
Pes dedim sadece..!

Bir medya organının sorumluluğu olarak, Harranlı bir hemşehrinin dikkati ve ihbarı sayesinde yakalanan kilolarca patlayıcı, önlenen o büyük faciayı konuşma… Sen sadece Fadile’nin derdinden nasıl dillere düştüğünü söyle nakaratla! Yayıncılık sorumluluğu budur değil mi?

Bu muyuz biz? Gerek ülke adına, gerek şehir namına, konuşacak, tartışacak, çözüm arayacak hiçbir derdimiz mi yok? Yoksa bunları tartışacak akıl mı yok bizde? Benim bildiğim Urfa’lı bu olmamalıydı. Bu kadar sorumsuz, bu kadar ilgisiz ve dahası bu kadar vurdumduymaz bir toplum olmayı ne zaman becerdik biz?
Ne o kahrolası dizeler, ne de o beş para etmez bal; Ne sizin ne de bizlerin hiçbir işine yaramaz aslında. Urfaspor küme düşerken, Vatan elden giderken ve her gün şehitlerimizin cenazelerine omuz verirken, gerek spor gerekse de siyaset namına konuşacak o kadar çok şeyimiz vardı ki oysa…
Ama ne var ki; Biz buyuz kıymetli okuyucular. Fadile kız Fadile… Hepsi bu!

Hal böyle iken, oturup; “Antepliler olsa şöyle yapardı…” hayıflanmalarına girmeden cümle kurmayı öğrenmeliyiz bundan böyle. Çünkü bizim tek derdimiz Fadile…

Farkındayım! Konu ciddi ve ben yazıyı gayri ciddi yazıyorum biliyorum. Peki bu yazının muhatapları ne kadar ciddi? Ben şimdi oturup bu adamlara ne yazayım?

Olay bu; Değişmiyoruz… Değişmiyoruz… Değişmiyoruz…
Vesselam; “Vermezse Mabut, Neylesin Sultan Mahmut?”


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.