BEYAZGÜL
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

HAYDİ ÇOCUKLAR SOKAĞA…

Çocukluğumuzun vazgeçilmezleriydi sokak oyunları. Her ne zaman sokağa çıkıp kendimizi oyuna kaptırsak, ya annelerimizin balkondan bizlere seslenişiyle ya da babalarımızın kulaklarımızdan çekişiyle kendimize gelirdik ve o zaman anlardık vaktin akşam olduğunu...

 Sokaklar temizdi o zamanlar! Sokaklarda şimdi olduğu gibi tecavüzler, tacizler, adam kaçırmalar yoktu. Kör kurşunlar, Molotoflar, panzerler de yoktu. Bilye vardı, misket vardı, yakalanırsan yakan top vardı…

İlla da sokaktan zararla döneceksek eğer; kâh çelik çomak oynarken başımız kanardı, kâh bisikletten düşer dizlerimiz kanardı. Ötesi yoktu ama. Annelerimiz de bilinçliydi o zamanlar. Arkadaşlarımızla kavga edip eve ağlayarak gelirsek şayet, annelerimizin tek sözü “ziyanı yok çocuğum, arkadaşsınız yarın barışırsınız” olurdu hep. 

Biliyorum zaman o zaman değil. Ne sokaklar o eski sokak ne de oyunlar o eski oyun. Artık ne biz ne de geri kalan her şey eskisi kadar masum değil. Ama umut etmekten başka ne kaldı elimizde diye sorsanız, ona da verecek cevabım, “Heybemiz boş”

Hal bu iken; Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin direktifleri ile Türkiye Projesi olan ve 81 vilayet’e örnek olacak olan bir proje geçtiğimiz gün tamamlandı. Projenin sloganı “Haydi Çocuklar Sokağa!” 

Karaköprü İlçesinde, mevcut bir sokağı trafiğe kapatarak ve gerekli emniyet önlemlerini alarak yapılan “Çocuk Sokağı” tel örgülerle çevrilmiş bir oyun parkuru değil, bilakis gerçek bir sokağın ta kendisi. Konuyu öne çıkaran tek önemli ayrıntı da bu zaten. Zira ülke genelinde birçok belediye çocuklar için özel oyun alanları inşa etmekte. Fakat sokak kültürünün nesiller boyu aktarılması için oyun alanlarından ziyade, gerçek bir sokak olması şart. Karaköprü’nün Çocuk Sokağı ise tam olarak bu ayrıcalığa hitap ediyor. Araç trafiğinin olmadığı ama yaya bireylerin aktif olarak kullandığı gerçek bir sokakta ip atlamak, misket vurmak, topaç çevirmek gibisi var mıdır? 

Abilerimizin, ablalarımızın yıllar önce oynadığı, aynı oyunları bizlerinde oynadığı hayal meyal aklımızda iken ve üstelik o zamanları gözümüzün önüne getirmek şimdilerde bu kadar da zorlaşmışken, kendi çocuklarımızın gerçek bir sokakta bizlerin oynadığı oyunları tekrar oynayarak yaşatmaya çalışması çok güzel olacaktır. Bu güzellikten nasiplenmeye hem büyükler olarak bizlerin hem de yarınlarımızı inşa edecek olan çocuklarımızın gerçekten çok ihtiyacı var. 

Bu meyanda; Bizlere dünümüzü, çocuklarımıza ise babalarının kültürünü yaşattırmak için kolları sıvayan ve projeyi başarıyla tamamlayan Karaköprü Belediye Başkanlığına şahsım ve tüm güzel yürekli çocuklarımız adına teşekkür ediyorum. 

 

Önemli olan aslını korumaktı her yerde yapayları bulunurken, sizler de bunu yaptınız. Şimdi diğer tüm güzel yürekli çocuklarımız adına her mahalleye “Aslı gibi gerçek bir oyun sokağı” sözünü istiyorum Sayın Baydilli’den. Sayın Başkanın bu çağrıya duyarsız kalmayacağından emin olarak emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum.

“Zaman sizin zamanınız. Haydi Çocuklar Sokağa…”

iletişim: ibrahimhalilduyar@gmail.com


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.