BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 22.09.2015
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Doğru hamle!

Bir musibet, bin nasihat’ten evladır! Herkes gereken mesajı almıştır!

Birincisi; Urfa’nın “kimsenin babasının çiftliği olmadığını” bizde, onlarda, birileri de öğrenmiş oldu. Sadece makam sevdasına kontenjan işgal edip, parlamento’da boş oturup bulmaca çözenlere “Elveda!” diyerek başladıklar işe.

İkincisi; Alışılagelmiş aşiretçilik mantığını bu defa uygulamayıp, Feodal yapıyı parlamenter sistemin içine yerleştirmeyerek doğru iş yaptılar. 

Üçüncüsü; Falanca ilçenin, falanca aşiretinden bu kadar oy alırız zihniyetiyle, kentsel oy potansiyelini küstürdüklerini ve oy kaybetmiş olduklarını anladılar, vesaire.

Efendim, tahmin ettiğiniz üzere Ak Parti’nin 1 Kasım Şanlıurfa Milletvekili aday listesinden bahsediyorum. Sürpriz miydi? Kesinlikle! Ancak olması gerekenin de bu olduğunu düşünüyorum. Siyasete, yeni kanlar girmeliydi. Oy kaygılarından olsa gerek, bu güne dek hep aynı isimlerle çıkmışlardı karşımıza. Fakat kısmen de olsa bu defa farklı oldu liste. Ak Parti’nin tek başına hükümet olamaması, partinin kendine gelmesine, “Ben nerede yanlış yaptım?” diye muhasebe yapmasına neden oldu ki, bu da biz seçmenler için gayet iyi oldu.

AK Parti’nin hiç şansı yok ve bu defa tek başına hükümet olmak zorunda. Şayet yine çoğunluğu sağlayamaz ve koalisyona mecbur kalırsa, bu durum AK Parti’nin duraklama döneminde olduğunu gösterir ve düşüşü yakın olur.

Bundan sebep; Parti, bu defa çatırdayan yanlarını onarmaya çalıştı ve listeler konusunda birçok kesimi şaşırttı. Yukarıda da değindiğim gibi, bu işlerin artık birkaç büyük ailenin oyları ile olmayacağını, kentin tamamını memnun edecek bir liste ile şehrin büyük çoğunluğunun oyunu alarak başarıya ulaşacağını anlamış oldu. Durum böyle olunca, ardında 30.000 gibi oyu olan birçok ismi de listeden elemek zorunda kaldı.

Aslında kimsenin kimseyle bir davası yok! Kimsenin herhangi bir aile yahut aşiretle de davası yok. İçlerinde çok tecrübeli, siyaseti bilen, Urfa’ya hizmet için yanan kıymetli insanlar da var. Ama dedik ya, mesele siyaset! Bundan ötürü böyle işlerde kimse kimsenin kim olduğuna bakmıyor, terazinin dengesine bakıyor.  Bugün, Sayın Edip Bucak ve Fatih Bucak’ın siyasi tecrübeye sahip bir aileden olduğunu hepimiz biliyoruz. Keza, Seyit Eyyüpoğlu’nun siyasi geçmişini, Av. Yusuf Eğilmez’in Şanlıurfa’daki Ak Parti misyonunu falan…
Fakat durum bu defa farklı idi. AK Parti, bu defa yeni isimlere şans vererek hem onları da denemek, hem de kentli seçmenin gönlünü almak için ortaya karışık bir liste yaptı. Bana sorarsanız, bence tam kıvamında idi.
Çünkü; Feodal kökenli bir vekili, yine onu tanıyan köylüsü, ilçelisi, komşusu bulabilir. Ama halk; Şehrin içinde gezen, şehir insanının tanıdığı, başı dara düştüğünde kendisinin de ulaşabileceği bir vekili olsun istiyordu. Az önce bahsettiğim terazi misali de bunun içindi. İşte bu yüzden liste, biraz eskilerden, biraz yenilerden, biraz ilçelerden, biraz da merkezden oluverdi. Neyse Hayırlı uğurlu olsun.
AK Parti alır mı derseniz? İnsanlarda algı oluşmasına mahal vermemesi suretiyle kendi şahsi düşüncem olarak bu defa alır derim. Son günlerde yaşanan terör olayları, “Aman ağrımaz başımız ağrımasın” diyenlerin AK Partiyi tercih etmesine sebep olacak. Çünkü halkımız hep barıştan yanaydı ve kan dökülsün, insanlar ölsün istemedi hiçbir zaman. Yine “PKK’yı Bitireceğiz!” sloganı, milliyetçi kesiminde AK Parti safına kaymasına neden oldu. Tabiî ki Celalettin Güvenç’in gitmesi, Sayın Çiftçi’nin yerine gelmesi, ilk haftasında bile göz dolduracak, göze de gönle de hitap edecek işler yapması…
İşte bunların hepsi, kararsız oyların ve hatta diğer siyasal partilerin oylarının bile AK Parti saflarında karar kılmasına sebep oldu. Buna müteakip iyi bir propaganda ile AK Parti bu defa ipi göğüsler hissi doğdu içimde.
7 Haziran seçimlerinde ki fikrimizi beyan etmiştik; 7’ye 5 diye.
Bu seçimlerde öngörüm 9 AK Parti, 3 HDP yada 8 AK Parti, 3 HDP, 1 Bağımsız olacağı yönünde.
Ama her şeyden önce; Siyasi kimliği ne olursa olsun; Bayrağına, toprağına sadık, hak için halka hizmet eden samimi insanlar olsun isterim.
Siyasetin hesabının mahşere kalmadığını, hesabın 4 yıl sonra sandıklar da görüleceğini bilen ve unutmayan vekiller olsun isterim.
Kim ne derse desin, AK Parti bu liste ile Şanlıurfa’nın gönlünü kazanmıştır ve bu işten de en karlı çıkan Şanlıurfa olmuştur.
Bayramımızın, kardeşliğimizi pekiştirmesi ve toprağımıza akan kanların bundan sonra sadece kurban kanları olması temennisiyle.
Kurban Bayramınızı kutlar, Esenlikler dilerim.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.