BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 04.05.2015
İbrahim Halil  Duyar

İbrahim Halil Duyar

Büyükşehir İnsan Canına Kastediyor!

Herkes konuştu ama biz susmayı yeğledik. Sabrın bir sınırı vardı, o sınırlarda aşıldı. Şimdi, boyundan büyük işler yapan Büyükşehir Belediyesine, boyundan büyük laflar etme vaktidir.

Yazık!
Yere batsın sizin otobüsünüz de, projeniz de, yolunuz da… Biz oy verdik, bizi ezin diye. Biz oy verdik tepeleyin diye… Öyle mi?
Projenin astarını, yüzünü tartışacak değilim. Kaldı ki bunu eleştiren, yazan bir çok saygıdeğer köşe yazarlarımız oldu ve halen bir geri adım atan olmada proje husunda. Ben tartışmadan ziyade, bir öneri birkaç çift laf söyleyip kendimce bu hususa nokta koyma niyetindeyim.
Yaklaşık 15 gündür bu projenin uygulanmasını yakinen takip edip, “Zaman” denen şeyin ilaç olup olmayacağını bekledim. Ancak ne çare ki, o ilaç bizi zehirledi. Beklemeseydik keşke. Beklemeden yazsaydık eğer, belki Adem Tunçbilek otobüs kazasında ölmeyecekti. Beklemeseydik şayet Mahmut Ateş ve Sıtkı Çölkesen isimli vatandaşlarımız da yara almayacaktı bu projenin mağdurları olarak. Bilanço: 15 günde 1 ölü 2 yaralı…
Şehrin zaten az olan yolunu duba uygulamalarıyla labirente çeviren Büyükşehir Belediye Başkanını, makam koltuğundan kalkarak şoför koltuğuna oturmaya davet ediyorum. Belediyeden çıkıp, kaybolmadan evine kadar gidebilirse ne ala…
Böyle saçmalık mı olur? Bu ne İstanbul özentisi? Bu ne hesapsız işler? Urfa trafiğinde 350.000 kayıtlı araç varken eğer siz 350 adet Yolcu otobüsü için şehrin can damarında bir yolu kapatıp parselliyorsanız siz bu işi bilmiyorsunuz demektir. Önce 1 yıldır boş bir şekilde duran abide karaköprü arasındaki 3 şeritli orta yolun hesabını verin, sonra geçin başka yollarla oynamaya. Gerek sivil araçlar, gerek Belediye otobüsleri Süper Mario oyunundaki gibi  yetenek gerektiren hamleler ile araç kullanıyorlar şehir içinde.
Derhal bu hatadan dönülmeli, abide – vilayet arası yol eski haline dönüştürülmeli, belediye otobüsleri için bir yol tahsis edilecekse eğer, o yol yeni açılan 35 metrelik yol olmalıdır. Toplama merkezinden çıkan araçlar Atatürk bulvarına çıkmak yerine yeni açılan yoldan abide kavşağına, oradan da kendi güzergahına geçmelidir. Toplama merkezine gidecek olan otobüslerde yine aynı güzergahı kullanmalıdır. Özetle; Şimdi ki uygulamanız Atatürk Bulvarında değil, bir alttaki yeni yolda uygulanmalıdır.
Orta refüje durak mı olur beyler? Aracın biri es kaza çıkarsa eğer o kaldırıma, tepelerse maazallah 10 insanı, o zaman sizin bu şehirde yatacak yeriniz bile kalmaz, kaçarsınız. Yeni açılan yolun genişliği, hem sağlıklı yolcu durakları yapmaya, hem de gidiş dönüşlü otobüs yolu yapmaya gayet açık ve uygundur.

Yeni açılan yolun ismi Adem Tunçbilek caddesi olup, bu caddeyi sadece yolcu otobüsleri kullanmalıdır. Atatürk bulvarı ise bizimdir ve bizim kalmalıdır.
Aksi taktirde, bir vatandaş olarak ben sizin “Halka hizmet” yerine Halka eziyet” politikanızı sesim çıktığı kadar buradan eleştireceğim.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.