Okurun haklı eleştirisi

Geçtiğimiz günlerde ’Mantar gibi türeyen haber siteleri!’’ (06.09.2016) bir yazı yazmıştım.

Yazdığım yazımda son zamanlarda internetin yaygınlaşmasıyla birlikte artan haber sitesi sayısı, haberin değersizleşmesi ve bunun önüne geçilmek için yapılmayan çalışmalardan bahsetmiştim.

Bu yazıyı yazıp paylaşmamdaki en büyük etken ise mantar gibi türeyen haber sitelerinin sahiplerinin hiçbir eğitimden geçmeden, hiçbir şekilde gazetecilikle ilgisi olmadan bu işi sadece maddi çıkarlar doğrultusunda yapmalarıydı.

Söz konusu bu kişiler (Ben onlara gazeteci demiyorum çünkü bu mesleğe hakaret olur) mesleğin Şanlıurfa bölgesinde değerini kaybetmesi ve sıradan bir reklam işine dönüşmesine sebep oldukları yetmezmiş gibi bir de ayaklar altına alıp çiğniyor.

Yazımın genel çerçevesi bu şekildeydi.

Ancak değerli bir okurum (Kendisine teşekkür ediyorum) bana yazdığı bir mesajda şu ifadeleri kullanmış;

“Merhaba hemşerim

Öncelikle işinde başarılar dilerim.

Az evvel bir köşe yazını okudum. Eline ve emeğine sağlık olsun.

Urfa'daki yerel medyacılarla ilgili olan

Mantar gibi türeyen gazetecilerden bahsetmişsin

Sofrayı delen ve 5-10 lira karşılığında haber yapan dürümcü gazeteciler.

Yalnız yazının bir yerinde cemiyetlerden bahsetmişsin.

İyi güzel de o cemiyetlerin başındakiler, yazının yukarısında zikrettiğin insanlardan ibaret

Yani adam gazeteciyim diyor ve bunu şantaj malzemesi olarak kullanıyor, aynı zamanda bu sözde gazetecilik adına cemiyet kurup başına geçiyor.

Bence işe cemiyetlerden başlamak lazım diye düşünüyorum.

Bunu bir eleştiri olarak görmemeni istiyorum

Selam ve sevgiler

Başarılar diliyorum.”

Evet değerli okuruma birçok noktada katılıyorum.

Çünkü Şanlıurfa’da bulunan Cemiyet ve Dernekler adına ne koyarsanız koyun mesleki anlamda çok pasif kalıyorlar.

Cemiyet ve dernekler mesleki eğitimler vermedikleri gibi hak temelli de çalışmayarak birçok noktada basının önünün tıkanmasına ve değersizleşmesine sebep oluyor.

Hayata geçirilmeyen mesleki ve ahlaki kurallar nedeniyle Basın=Dürüm, Gazeteci=Dürümcü durumuna düşen basın emekçilerine bir de mantar gibi türeyen siteler eklenince dürümcü sayısı katlanarak arttı.

Bir basın mensubu olarak Şanlıurfa basınını bu seviyesiz sıfatlardan kurtarıp onurunun tekrar kazandırılması için Gazeteci dernek ve cemiyetlerini gerçekçi olup hak temelli ve ilkeli bir birleşmeye davet ediyorum.

Basın mensuplarının ekonomik şatlarının iyileştirilmesi, temel haklarının kazanılması, gazetelerin televizyonların ve haber sitelerinin kaybolan saygınlığının tekrardan kazanılması için tek çatı altında birleşmesi şarttır.

Bunu görmeden ya da görmemezlikten gelen dernekler, mesleğe ihanet edenler olarak basın tarihinin tozlu raflarına yerini alır ve meydan da mantarlarla kaplanır.

Basının bir an önce havalandırılması ve gençleştirilmesi gerekiyor aksi halde mantar türemesi devam eder çünkü mantarlar rutubetli havaları sever ve çoğalır.

 

Sevgi ve dua ile kalın…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.