BEYAZGÜL
  • 03.12.2016

Karaköprü Engelli Merkezi ne oldu?

3 Aralık Dünya Engelliler Günü; Karanfillerin ve tutulmayan sözlerin havada uçuştuğu gün…

Kaldırım, yol, otobüs, yeşil alan, cami, eğitim ve resmi kurumların kısaca hayatın her alanında engellerle karşılaşan vatandaşlarımız…

Bu engellerin kaldırılması adına mevcut siyasi iktidar tarafından 2005 yılında 5378 sayılı bir kanun çıkarıldı. Engelliler kanunu ismiyle çıkan bu kanunun, o zaman 12.07.2013 yılına kadar yedi yıllık bir süresi vardı.

Bu kanun tüm kamu kurum ve kuruluşların engellilere uygun hale getirilmesi, binaların fiziki yapıların bunun yanında tüm yollar, caddeler, elektrik lambaları trafik lambaları, bunların tamamı erişim ulaşıma uygun olmasını içeriyordu.

Ancak bu kanunun gereği yerine getirilmediği gibi şartlarda daha kötü hale geldi.

Bu kanundaki amaç; engellilerin herkes gibi eğitim, seyahat ve ibadet hakkının kullanmasını sağlamaktı. Ancak yaşanan gelişmeler ve yukarda saydığımız maddelerin hiçbirinin gerçekleşmediğini gösteriyor.

Engellilere layık görülen şey; kaldırımlarda sürünme asansörlerde asılma, otobüslerin arkasından baka kalma, ibadetlerinden yoksun bırakılma… vs. vs. vs.

Genel anlamda bakıldığı zaman engelli kardeşlerimize ağabey ve ablalarımıza layık görülen durum budur.

Ben bugünkü köşemde ‘verilip de tutulmayan’ demeyeyim de unutulan bir sözden bahsetmek istiyorum…

‘Karaköprü Engelli Merkezi açılıyor’ diye atılan haber başlıklarını hatırlarsınız; Karaköprü Belediyesi’nin engellilere verdiği bir sözün yazıldığı çizildiği haberlerdi bunlar…

Bu benim gibi bu konuda hassas olan vatandaşları heyecanlandıran bir gelişme oldu…

Bu merkez açıldığın da içerisinde engellilerin rehabilite edilmesinden tutun mesleki eğitimlere kadar her türlü çalışma olacaktı!!!...

Ancak ne olduysa konunun muhatabı olan yetkili kişiler bu sözün tabiri caiz ise üzerine yattı ve böylelikle kısa adı KEM olan o merkez hayallerde kaldı…

Bir vatandaş, bir gazeteci ve bir engelli gönüllüsü olarak sorma hakkımı kullanıyorum;

Nerede bu Karaköprü Engelli Merkezi?

Neden kurulması için çalışmalar başlamadı?

Başladıysa ne durumdadır?

Evet sorduk neden yine verilen söz tutulmadı ya da unutuldu. Engellilere umut verip üzmek hiçbir insanın hoşuna gidecek bir durum değildir….

Sevgi saygı ve dua ile kalın…


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.