Okumuyoruz

Kendimi bildim bileli, toplumumuzun kitap okumadığından söz edilir.

Gelişmişlik düzeyi ve insani kalkınmışlık ölçütlerine göre çağdaş toplumların gerisinde olmamız buna bağlanır.

Öyle ya, bir ülkenin gelişmişliği o ülkenin kültür temelli okuma düzeyi ile doğrudan alakalıdır.

Televizyon izliyor, internete giriyor, zamanı boşa harcıyor ama okumuyoruz.

Toplumumuzda okuma alışkanlığı yok denecek kadar az. Araştırmalara göre Avrupa'da yüzde 21 olan kitap okuma oranı, Türkiye'de sadece on binde bir.

UNESCO’nun dünyadaki okuma alışkanlıkları 2013 yılı raporuna göre, Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86'ncı sırada yer alıyor.

Maalesef toplumumuz için çok kötü bir tablo…

Bu durumdan rahatsızlık hisseden çok kişi ve kurum tarafından tablonun olumluya dönüştürülmesi için çok çaba gösterildiği halde, bir türlü istenen başarıya ulaşılabilmiş değil.

İstenen neticenin elde edilememesinin nedenleri geniş katılımlı bir platformda tartışılmalıdır ki, doğru yöntem bulunabilsin.

Bu güne kadar izlenen yöntemlerin uygun olmadığı kabul edilmelidir.

Bir eylem komut şeklinde birkaç defa yaptırılabilir, ama komutla davranış haline gelmesi sağlanamaz.

Çünkü bir eylemin devamlı olabilmesi için davranış-alışkanlık haline getirilmesi gerekir.

Ne var ki, okumaktan nefret ettiren bir eğitim sistemimiz var; bilgi ölçmek yerine ezbercilik üzerine kurulu ve yükseköğrenime yönelmede loto tarzında bahtına hangisi çıkarsa…

Okumadan kasıt nedir?

İnsan her kitabı okumayı sever mi?

Ya da her insan her kitabı okur mu?

Bana göre, nasıl ki insan önüne gelen her yiyecek ve içecekten hoşlanmazsa, her kitabı okumaktan da hoşlanmaz.

Çok insan, ortaöğrenimden sonra ilgisi ve yeteneği doğrultusunda bir yükseköğrenim görebilmek yerine bir diploma almak için kerhen gittiği yükseköğretimde bilgi edinmek ve kitap okumak bir tarafa, sınavları geçmek için birkaç yaprak fotokopi ders notuna çalışarak mezun olmaktadır.

Mezun olduktan sonra ise neredeyse kitap okuyana rastlanmamaktadır.

Okul, diploma için çocuk gönderilen bir yer olmaktan çıkarılıp, eğitim ve öğretim görmek, nitelikli insan olarak yetişmek üzere öğrenci gönderilen bir eğitim kurumu haline getirilmelidir.

Ezcümle,  okumanın alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir.

 

Ömrünce eline kitap almamış, okumamış kişiye bu alışkanlığı kazandırmak mümkün olmayabilir. Ama çocuğa okuma alışkanlığını kazandırmak mümkündür.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.