Kimisi havadan sudan kimisi hakikatleri konuşur yazar

İlim ehli, aydın ve yazarlar toplumlar için nefes gibidirler.

Fikirlerini temiz bir yürekle neşredebildikleri ve değer görebildikleri toplumda geri kalmışlık, acı ve yıkım söz konusu olmaz.

Aksine her alanda ilerleme ve aydınlık gelecek söz konusu olur.

Onlar, fikir insanı olarak içinde bulundukları toplumun meselelerini herkesten daha önce fark eder, daha sağlıklı olarak tahlil ederler. 

Şan, şöhret ve ikbal kaygısı taşımazlar. Bilakis, Şair Enis Behiç Koryürek’in ifadesi ile "Aşk ile ikbal ile bahtiyar oldum diye / Hangi gafil sevinir, hangi şair yükselir?" anlayışında olarak, sadece insanlık ve toplum için faydalı olan ne yapabilirim arayışında olurlar.

Müşahede ettikleri meselelerin çözümüne yönelik ürettikleri fikirler topluma ışık olur…

Toplumsal vicdanın ve sağduyunun oluşmasında önemli rol oynarlar. Toplumun vicdanı ve sesi olurlar.

Buraya kadar izah etmeye çalıştığım, gerçek ilim ehli, aydın ve yazarlardır.

Ne var ki, günümüzde bunlar mumla aranacak sayıdadır.

Öte yandan, insanlık ve toplum için bir derdi ve misyonu olmayan, toplum için önem arz eden sorunları görmezden gelerek,  havadan sudan yazıp, konuşarak aydın geçinenler var.

Kesenin ağzına veya kendisine devlet içinde tahsis edilecek makam ve nimete bakar. 

Düşünce ve amaçları, ikbalini kendileriyle ilişkilendirdiği herhangi bir gücün, siyasi grubun yakınında bulunmak ve beğenisini kazanmaktır.

Böylelerinin elbette toplumda itibarı ve yeri yoktur. Ancak, günümüzde etkili olmadıkları da söylenemez.

Zira yanına sokuldukları yüksek mertebedeki insanları yersiz methiyeleriyle kendi amaçları doğrultusunda yönlendirebiliyorlar.

Etkili ve yetkili makamlarda bulunanların bu konuda dikkatli olmalarında her zaman fayda vardır. Yoksa durumlarını gerçekçi bir şekilde değerlendirme şansından yoksun olur, yanılgıya düşerler. Bu da kaybetmelerine neden olur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.