Dünyanın Komedi Sahnesi Urfa mıdır

Öyle gülünç durumlar sergileniyor ki, acaba Dünya'nın komedi sahnesi Urfa'mıdır düşüncesine kapılıyorsunuz.

Tiyatro türü olan komedyanın amacı, seyirciyi güldürürken düşündürmektir. Töre, entrika ve karakter komedisi şeklinde türleri vardır.

Urfa'da sergilenen, şaşırtma ve kandırmacaya dayanan entrika komedisi pek güldürücü ve düşündürücü etkiye sahip değil.

Tüm Urfa duruma seyirci kaldığı halde, tiyatro seyircisi gibi hazır bulunmuşluğa sahip değil.

Ne var ki, Urfalı, komedi tarzındaki gülünçlüklere gülmüyor, alkış ta tutmuyor...

Peki ne yapıyor?

Tepkisiz kalıyor...

Evet, Urfalı tepkisiz kalıyor... Bu tepkisizliği nereye kadar sürer, sabrı ne zaman tükenir? Bilinmez...

Seyirci tarafından durum böyle...

Asıl, aktör ve figüranları değişse de uzun yıllardan beri sergilenen gülünçlüklerin daha ne zamana kadar süreceğine bakmak lazım.

Kentin imkanlarıyla dünyada neredeyse gezip görmedik yer bırakmadıkları halde, belediye yönetimleri tarafından Urfa'nın göbeğine mimari, estetik, tarih, ergonomi anlayışından son derece uzak, bir ucube yapı kondurulması gülünçtür.

Ne yapılmak istendiği anlaşılmayan, her gün yap bozla deneme alanına döndürülen Topçu Meydanı, kamuoyunda ciddi eleştiri konusu olmaktadır. Belediye yönetimi tarafından, çözüme yönelik bir iradenin ortaya konmaması ise, önceki yönetimden farksız olduğunu ortaya koymaktadır.

Vizyonları olmayabilir, demek ki, o kadar dünya kentini gezip görmeleri de anlayışlarına hiç bir artı değer katmamış.

Belediyecilik, kentte yaşayan insanlara gürültüsüz, temiz, ulaşılabilir, rahat ve huzurlu bir şehir tasarlamak işi midir? Yoksa sorun üretme işi midir?

Maalesef, Urfa'da sorunların çözülmesi yerine her gün yeni sorunlar üretilmektedir.

Ne olur sanki, kentin tarihten gelen hüviyetini koruma anlayışıyla beraber günün gereklerine göre çağdaş anlayışı da katarak yaşanabilir bir duruma kavuşturulsa.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.