BEYAZGÜL
  • 18.07.2016
Fatih Culaz

Fatih Culaz

Kime göre doğruluk

İnsanlık tarihi varoluş döneminden ta günümüze kadar birçok evreden geçmiştir.

Ama çok manidardır ki var oluştan ta bugüne kadar insanlar çatışmaktan, öldürmekten sindirmekten,  kaostan ve çıkarı için ezmekten hiç çekinmemiştir.

Ve bu yoldan da döneceklerine dair bir gelişme kaydedilemiyor.

İşte bu durumda insanoğlunun aklına gelmesi gereken bazı sorular olmalıdır;

Kim haklı? Niye haklı? Neye göre haklı? Yani kısacası haklıyı neye göre değerlendireceğiz?

Elbette ki değerlendirilmesi ve kıyaslanması gereken tek mizan İslam ve Kuran’dır ve Hz. peygamberin sünnetidir. Kuranı Kerimde de beyan edildiği gibi "Resulümün verdiğini alin yasakladığından sakinin ayeti ve ayni şekilde "Allah ile Resullerin emirlerini birbirinden ayırıp ikisi arasında bir yol tutmak isteyen kafîrdir.

İşte bu tür ayet ve delillerle yola çıkmak gerekir ki zarara uğrayanlardan olunmasın aynen öyle de, böyle karışık, bulanık ve doğruyla yanlışın bu kadar bir birine karıştırıldığı bir dönemde onun bunun sözüne söylemine hareketine ve faaliyetine bakmadan hakkın istediği ve emrettiği şekilde doğruyu aramaya çalışmak lazım.

Elbette ki hakka ve haklıya ulaşmak için birçok yol ve birçok sebep vardır. Aynen o şekilde de insanların fikirleri, ideolojileri, görüşü ve hayat tarzları ne olursa olsun nasıl ki bir dağın zirvesine çıkmak için insanlar merdiven basamaklarını sebep olarak kullanıyorsa, aynen ona nispeten de insanlar hakka, hakikate ve doğruya ulaşmak içinde insanlar fikriyle, zikriyle, ideolojisiyle ve yasam tarzlarıyla emredildiği ve istendiği amaca ulaşmak için bunları sebep olarak kullanması lazım…

 

Baki selam...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.