Fatih Culaz

Fatih Culaz

İnsanoğlunun Fıtratla imtihanı

Yanlış yapmayan ve hataya düşmeyen insan yoktur herhalde. Çünkü hata ve yanlış kavramları insanlar için söylenmiştir ve onlara sarf edilir.

Peki yaptığımız yanlışlar ve hatalar zincir halkaları gibi birbirini takip mi ediyor; yoksa farkına vardıktan sonra analiz edip doğruya mı yöneliyoruz?

Olabilir… ki insan otobanda yanlış bir yola girebilir. Girdikten sonra yanlış yönde hareket ettiğinin farkına varabilir.

Fakat otobanda olduğu için hemen istediği yerde dönemez ve yola, belli bir kavşağa kadar devam etmek zorunda kalır.

Yol boyunca gözü hep kavşakta olur ve bir an önce girdiği yanlış yoldan dönüp doğru istikamete girmek ister.

Tabiî ki de yanlış yapan adam “Ben artık yanlış bir yola girdim, bir şey olmaz ben böyle devam edeceğim.” Artık diyemez ve demez de

 Aynen öyledir ki hata ve günah kavramları da insanoğlu için sarf edilmiştir. Dünya imtihan yeri olduğu için de ister istemez insanoğlu hataya, yanlışa veya harama, günaha girebilir.

Öncelikle misalde olduğu gibi yaptığı günahın ve haramın farkına bir an önce varması ve yanlış yolda olduğunu kavraması lazım.

Bunun için gerektir ki gözü her an girdiği yanlış yoldan dönüp gitmesi gerektiği ‘Siratel-Müsta’kim’ yolunu araması lazım. Aksi taktirde yaptığı yanlış hareketler birbirini takip eder ve hatalar zinciri oluşur.

İnsanoğlu, fıtratı güzel ahlak olan bir varlıktır. Fıtratında güzellik olan; İstikamet olan; doğruluk olan bir mahlukattır. Elbette bunların gereğini yerine getirmesi lazım…

Nasıl ki bizler şeytandan güzel hareketler ve hayırlı şeyler beklemiyoruz; Aynı şekilde insanoğlundan da kötü hareketler ve hayırsız davranışlar beklenmez.

Allahu-teala her varlığa ayrı ayrı fıtratlar vermiş ve onları ona göre imtihan etmektedir. Allah imtihandan hayırlı bir şekilde çıkmayı nasip etsin inşallah!

Bir şeyi Allah için terk edebilirsin ama hiçbir şey için Allah’ı terk edemezsin!

 

 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.