Fatih Culaz

Fatih Culaz

İmanı hakkıyla yaşamak

Gerçekten bu kadar zor mu hakkı yaşamak hakkın istediği gibi hareket etmek. Nedendir bilinmez ama çok manidardır bu kadar rahatlığına düşkün, özgürlüğünü seven, güçlünün tarafında bulunmaktan huzur bulan insan nasıl olur da en güçlü olan, onun rahatını düşünen, onun özgürlüğüne ehemmiyet veren ve onun geleceğine yatırım yapan Cenabı Allah’ı hakkıyla tanıyıp onu okumuyor.

İnsanın özgürlüğünü elinden alan onun rahatını kaçıran ona ehemmiyet vermeyen ve geleceğine yatırım yapmayıp iflasın eşiğine getirip yarı yolda bırakan yanlış fikir akımı ve sahte fikir akımlarına kanabiliyorlar.

Gerçekten haklılık payları var mı böyle insanların var mı elle tutulacak bir delilleri ya da olabilme ihtimalleri ne kadar bu kadar nimeti veren bu kadar güzellikleri yaratan insana bu kadar kıymet veren ve insanı şerefi mahlukat olarak yaratan ve kendine muhatap kılan Allah’ı Zülcelal’in gösterdiği yolda yürümeyip çizdiği sınırların dışına çıkmanın elle tutulacak ne tarafı olabilir.

Yalanı sevmeyen insanoğlu yalan söylüyor. İhanetten hoşlanmayan insanoğlu ihanet etmekte sınır tanımıyor.

Tutarlı olması gereken insanoğlu tutarlılıktan habersiz…

Aslında dışarıdan bakımda ne kadarsa acınacak duruma gelmişiz gaye yok amaç bitmiş hedef yarı yolda kalmış ve heyecanımız kaybolmuş. Peki bu muydu gelmemiz gereken son nokta bunun için mi bize bu kadar nimet verildi. Bunun için mi bu kadar güzel vakıflarla donatıldı. Elbette hayır elbette olması gereken bu değil. Tabi ki de bunlar Müslüman’ın nitelikli vasıfları içinde bulunmuyor. Bakmak lazım güzel olanı görmek lazım.

Bugün doğan güneşin bizim için doğduğunun farkına varmak lazım. Mahlukatın mevcudatın ve tabiatın bize hizmet etmek için yaratıldığının idrakine varmak lazım tefekkür etmek lazım tefekkürden sonra Hz. İbrahim gibi Allah’ı görmek ve onun var olduğunun bilincine varmak lazım.

Bütün bunları görüp bilincine vardıktan sonra İslam’ı hakkıyla yaşamamız lazım. Çünkü biz olsak da olmasak da zalimler iste de istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Sinan ilesmek Sinan ilesmek 01.12.2016

Abi gercekten sizi takip etmek engin bilgilerinizden faydalanmak güzel bir şey

Mustafa debe Mustafa debe 01.12.2016

Helal olsun millete vatana böyle yazılar böyle söz ler lazim

Mustafa debe Mustafa debe 01.12.2016

Helal olsun millete vatana böyle yazılar böyle söz ler lazim

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.