Fatih Culaz

Fatih Culaz

Farkındalık

Kelime anlamı olarak yargısız bir şekilde şimdiki ana odaklanabilmek amacıyla dikkatimizi toplayabilmektir.

Farkındalığı yaşamak geçmişi ve geleceği hiç düşünmeden o ana odaklanabilmek duygu ve düşüncelerini etkisiz hale getirip pasifize etmek gerçekten her insanın başarabileceği bir şey değildir.

Elbette bazı zamanlarda insanın geçmişi ve geleceği bırakıp sadece içinde bulunduğu ana odaklanıp bulunduğu haldeki durumunu yaşaması gerekir.

Peki ana duygusu, düşüncesi, hedefi, gayesi ve beklentileri olan insanoğlu o ana ne kadar odaklanabilir ki? Yaşanmış bir hayat ve gelecek endişesi insanı ne kadar yalnız bırakabilir…

Aynen öyle de dikkat edilmesi gereken bir ayrıntı gözden kaçırılmamalı. Çünkü bu tanımları yapan Amerikalı Profesör Jon Kabat Jinn olması ayrıca bu tanım bütün insanlar için yapılmıştır.

Elbette bizim bakış açımızın genel insanlardan daha farklı olması gerekiyor. Zira bizler Müslümanlık nazarıyla bakmalıyız.

Büyük bir Allah dostu şöyle güzel bir örnek veriyor. Bir gün genç bir adam bir zatın yanına gider. Ve der ki; “Efendim dışarıdaki günah ve haramlardan kendimi muhafaza edemiyorum. Bana bir yol gösterin. ”Zat ise; “Tamam ama ne dersem yapacaksın.” der. Adam da bu sözü kabul eder.

Allah dostu der ki; “Sana boş bir kova vereceğim. Bunu götürüp çarşının ortasındaki çeşmeden dolduracaksın ve getireceksin. Ama döktüğün her damla su için beş tokat vuracaklar sana der. Genç adam tamamdır diyerek kovayı alıp çarşıya iner ve suyu getirir.

Alim olan zat genç adama sorar, “buraya getirene kadar ne kadar su döktün?” der.

Genç adam, “efendim hiç su dökmedim” cevabını verir.

“peki bunu nasıl becerebildin? Senin gittiğin yerde insanlar, haramlar ve günahlar vardı. Çok kalabalıktı. Nasıl olur da birine çarpmadan, bakmadan gelebildin?” der.

Adam, “her başımı kaldırdığım zaman sen aklıma geliyordun. Ben tekrardan başımı kovaya çeviriyordum. Tokat yememek için hiç kimseye bakmadım.” dedi.

Allah dostu şöyle devam eder ve farkındalığı şöyle ifade eder;

Sevgili kardeşim! “Allah bizlere bu kadar ehemmiyet veriyor ve bizleri muhatap alıyor. Kendi yolundan gitmeyenleri de cehennem ateşiyle korkutuyor. Farkında olmamız gereken de bizler için yapılan fedakarlık ve feda edilen halatları birazcık düşünüp ona göre bir hayat yaşamamızdır.”

 

Nasıl ki o genç adam 5 tokat için sağına soluna ve yanından geçen haramlara bakmadıysa, aynen o şekilde bizim de Allah için o haram ve günahlara görmeden kendimizi cehennem ateşinden korumamız gerekiyor.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.