• 30.11.2016
Fatih Culaz

Fatih Culaz

Farkındalığın farkına varmak...

Evet Dünya tüm yüzüyle kötülüğe doğru gidiyor, belki çare yoktur. Ama biz iyiye gidebiliriz, çare çoktur. Yapılması gereken sadece farkına varmak ve farkındalığı hisettirmektir.

Aşıp gidilmesi gerekiyor diploma barikatlarını.

Takılmamak lazım sıradanlaşmış aşklara, sevdalara…

Yorulmamak lazım çalışmaktan, bıkmayacağız tekrardan.

Çocuklaşma düşünürken sana biçilen büyük rolleri küçültme…

Büyümek gerekiyor, imanımız kadar büyümek.

Yükselmemiz gerekiyor Allah katında Meleklerden daha yükseğe.

İnsani fıtratımız neyi gerektiriyorsa ona göre hareket edeceğiz.

Vazifemizi bilip ona uygun bir şekilde sorumluluğumuzu yerine getireceğiz.

Nasıl ki insan dışındaki bütün mahlukat lisan-ı haliyle fıtratına uygun bir şekilde vazifesini yerine getiriyor aynı şekilde de insanoğlu mademki eşref-i mahlukattır (yani mahlukatın en şereflisi) elbette ona uygun bir şekilde hareket etmesi gerekiyor.

Nasıl ki bir tavuk vazifesi olan yumurtayı bizden esirgemiyor, inek otlanıp bize tertemiz sütünü ikram ediyor, nar ağacı meyvesini güzel bir şekilde bir kamuflaj içinde nar tanelerini sarmalayıp düzenli bir şekilde bizlere servis ediyor ve hiç birisi vazifesinin dışına çıkmıyor ne kadar acayiptir ki bütün bu yapılanların hepsi de insanlar için hizmet ediyor. Ama gel görelim ki bu kadar nimetle nimetlendirilen insanoğlu gaflete gitmeye devam ediyor. Vazifesini unutup fıtratına aykırı davranışlarda bulunmaktan kendini alıkoyamıyor.

Bazen sormak, okumak, araştırmak gerekiyor. İnsanı insan yapan özellikleri öğrenip, o özelliklere uygun bir yaşam tarzı sürmek gerekiyor. Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin dediği gibi : İnsanı insan yapan imandır. Madem iman insanı insan yapıyor o zaman imanı tahkiki bir şekilde öğrenip istikrarlı bir şekilde hayatımıza uyarlamamız gerekir.

Şefkat, merhamet, sevgi, saygı, güler yüz gibi imanın özellikleri olan bu değerlerimizi hakkıyla yaşayıp karşımızdakine yaşatabilmemiz lazım…

Her ne olursa olsun bunlar bizim değerlerimizdir. Nasıl malımıza, evlatlarımıza, milletimize sahip çıkıyorsak bu değerlere de aynen o şekilde sahip çıkmamız lazımdır.

Bir zorlukta, darlıkta veya sıkıntı zamanında bu değerlerimizi yitirmeyeceğiz Çünkü bu ümmet zoru gördüğünde duvarın arkasına kaçan değil, duvarı aşıp arkadaşının önüne geçip ilk safta mücadele eden bir ümmettir…

Bir ilim insanın dediği gibi: Karnı tokken Horosa’nın vahşileri de şükreder. Mühim olan açlıkta ve sıkıntıdayken de şükredebilmektir.

Ve en önemlisi de;

Hasbinallah ve nimel vekil  ve nimel Mevla ve nimel nasir ( Allah bize yeter O ne güzel vekildir, ne güzel Mevla ve ne güzel yardımcıdır ) diyebilmektir.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.