Fatih Culaz

Fatih Culaz

Dostluk

İnsanoğlu dünyaya gözlerini açar açmaz birileriyle iletişim ve dostluk kurmak zorunda olan bir canlıdır.

Bu iletişim ve dostluk kurma ihtiyacı gerek kendisinin gayreti ve çabasıyla gerekse de kendisinin aczinden ve fakrından dolayı Cenabı hakkın kudretiyle gerçekleşen ilahi bir olaydır

Çok manidardır ki gözlerini dünyaya açan bir çocuğun dostu nasıl ki annesi olur ve hiç anlamadığı bir dil olmasına rağmen annesi çocuğun bütün ihtiyaçlarını karşılayıp onun hacetini giderebiliyorsa ilerleyen yaslarda da çocuğun ihtiyacatını karşılaması için başka dostluklar edinmesi lazımdır.

İşte tam da bu dönemde insanoğlunun ihtiyaç duyduğu dostluk ve arkadaşlık ilişkilerinin ne tür olması gerektiği, arkadaşlık ve dostluk vasıflarının neler olması,  ne tür özellikler taşıması gerektiği çok önemli bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

İçinde bulunduğumuz çağın en büyük sorunlarından bir tanesi olan insanın giderek bireyselleşmesi ve kendini yalnız hissetmesi hastalığının ilacı olan dostluk kelimesinden neler anlamalıyız ve dost dediğimiz kişinin gerçekten de dost olduğunu nerden anlayacağız. 

Hazreti Mevlana " Dost acı söyleyen değil acıyı tatlı söyleyendir. " cümlesiyle dostluk kelimesini anlatıyor. Dostluk kelimesinin ne kadar zarif ve ince olduğunu bizlere beyan ediyor.

Elbette dost olan kişi uyarıcı olur boynundaki yılandan haberdar etmesi gerekir. Bizleri üç günlük dünya meşakkati için değil sonsuz ebedi olan ahiret hayatı için zarar görmememiz için uyarması lazım

Hz Ömer (r.a.) dostluğu şöyle ifade ediyor;

‘Yanlış yaptığımızda bizi uyarmazsanız sizde hayır yoktur uyardığınız halde sizi dinlemezsek bizde hayır yoktur.’

Dostluk; fedakârlıktır, samimiyettir, birlikteliktir ben değil biz diyebilmektir...

 

Anekdot: öğüt verecek insana değil örnek olacak insana ihtiyaç var. Fetva veren çok olur ama takvayla yaşayan az bulunur.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.