BEYAZGÜL
Fatih Culaz

Fatih Culaz

Cennetlik hayaller kurmak

Bazen insanın kendisiyle yüzleşmesi gerekiyor. Olayları daha iyi görmesi ve daha güzel analiz edebilmesi için,

Bazen iki adım geriye gidip yaptıklarını gözden geçirip ondan sonra gelişmeleri değerlendirmek gerekiyor.

İnsanların önce kendisini değerlendirip eksiklerini görmesi varsa yanlışlarını düzeltip ondan sonra olayları değerlendirmesi daha objektif olacaktır. Elbette insanın söyledikleriyle yaptıkları arasında bir orantı olması gerekir ki tutarlı olabilsin.

Ne kadar gariptir ki bizler CENNETLİK HAYALLER KURUP CEHENNEMLİK AMELLER İŞLİYORUZ işte tamda işin burasında başlamak gerekiyor.

Peki, ne anlama geliyor cennetlik hayaller kurup cehennemlik ameller işlemek.

Evet, çok manidardır ki genelimiz güzel bir gelecek, iyi bir yaşantı,  ahlaklı bir toplum ve güzel bir sosyal çevre istiyoruz. Elbette bunların hepsi makul yani gerekli olan isteklerdir.  İşte işin en garip tarafı da burasıdır ki bu istek ve beklentilerimiz için bizler çokta fazla çaba harcamıyoruz topu genellikle başkalarına atıyor kusur ve eksiklikleri karşı tarafta arıyoruz.

İşte onun içindir ki arzu ve isteklerimizle yaşantımız arasında ters bir orantı ortaya çıkıyor.

Hâlbuki dünya genelinde kendini kanıtlamış ve insanlığa mal olmuş büyük insanlar ve maneviyatlı şahsiyetler genellikle kusurları kendisinde aramış ve ilk düzenlemelere kendisinden başlamıştır varsa hata ve eksikleri onları gidermişlerdir.

Ne yazık ki yaptığımız en büyük yanlışlıklardan bir tanesi de kendi kabuğumuza çekilip sadece kendimizden sorumlu olduğumuzun düşüncesine varmak olmuştur. Elbette böyle bir düşünce yanlış bir bakış açısıdır. Sadece bizim iyi olmamız bizim bu güzel istek ve arzularımız için yeterli olmayacaktır. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve diğer canlılarla iletişim içindedir bunun için sadece kendimizi değil bizimle alakadar olan ve bizimle iletişim de bulunan diğer insanlarla da bu eksik ve yanlış yönlerimizi beraber oturtup beraber düzeltmek gerekiyor.

İşte onun içindir ki Hz. Allah bizden cem olmamızı ve beraber olmamızı istiyor.

Eğer cennetlik hayaller kuruyorsak cennetin adap ve usullerine uygun bir yaşantı yaşamamız gerekiyor ki aradaki bağlantı oranı doğru olsun. Nasıl ki sigara için bir babanın oğlum sigara içme zararlıdır hareketi uygun görünmüyorsa aynı şekilde CENNETLİK HAYALLER KURUP CEHENNEMLİK AMELLER İŞLEMEK de uygun bir yaşam tarzı değildir


MAKALEYE YORUM YAZIN
Ahmet Kaya Ahmet Kaya 09.11.2016

Bu güzel ve köşe için Allah sizden Razı olsun...

Sayın hocam bu zamanın insanlarının cennetlik hayaller kurup cehennemlik ameller işlemesinin ahir zamandaki yeri nedir? Bu konuda da bir iki kelam yazıp haftaya bizimle paylaşırsanız sevinirim...

Fatih culaz Fatih culaz 14.11.2016

Selam aleykum ahmet bey öncelik yazıyı okumanizdan ve ondan sonra bunu bir soruyla la da degerlendirmenizden dolayı teşekkür lerimi iletmek isterim inşallah sorduğunuz bu gguzel soru için ilerdeki yazılarımızda cevap vermeye çalışırız Allahın izniyle SELAMETLE

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.