BEYAZGÜL
Fatih Culaz

Fatih Culaz

Aczi ve fakri sonsuz olan insanoğlu!

 Aczi ve fakri sonsuz olan insanoğlu elbette bütün olaylara vakıf olamaz. Aczinden dolayı meydana gelen çaresizlik ve fakrinden dolayı sonsuz olan ihtiyaçları münasebetiyle, olayları anlama ve kavrama onları hakkıyla yaşayabilmesi de zorlaşıyor.

Acizliğini ve fakirliğini kabul eden, nefsinin ve şeytanın arzu ve isteklerine kapılarını kapatan firavunluk damarını bir bıçakla kesen ve bir saati bir günlük nafile namaza mukabil gelen tefekkür, yani düşünmek, analiz etmek, sorgulamak ibadeti,  elbette insanoğlunun acizlik ve fakirlikten gelen çaresizliğini ve ihtiyacatını biraz daha kolay gidermesine yardımcı olacaktır.

Ben yaptım, ben ettim, ben olmasaydım gibi insanın nefsani arzularına hizmet eden cümleler, insanlığı biraz daha derin çukurlara ve aşılmaz yokuşlara doğru itmektedir.

"Bir zatın beyan ettiği gibi: ikbal meyhanesinde çok gururlanma!

Biz gururla başı dönen yüzlerce sarhoş görmüşüz sözlerine dair.

Yapıcı olmak, inşa etmek, birbirimize karşı biraz daha dürüst olmak, yapılan kötülükleri az söyleyip iyilik ve güzellikleri daha çok dile getirmek, kin ve nefret artırıcı sözlerden biraz daha uzak durmak, özellikle de kalp kırmak ve incitmekten uzak durmak birinci düsturlarımızdan olmalıdır. 

Bir gün Peygamber Efendimiz ve sahabeler fakir bir eve misafirliğe giderler. Fakir adam, Peygamber efendimize bir tabakta üzüm getirir, Peygamber Efendimiz her bir üzüm yediğinde, tebessüm eder ve adamın yüzüne güler yüzle bakıyordu. Sahabeler acaba niye bize de ikram etmedi diye düşünürken Peygamberimiz (as)  Ben üzümü ağzıma aldığımda ekşi olduğunu gördüm fakir adam anlayıp üzülmesin diye yüzüne bakarak tebessüm ediyordum. Size verirsem yüzünüzü ekşiteceğinizden ve fakirin üzüleceğinden korktum. Ondan size vermedim dedi.

 

Böyle bir davanın yolcuları olarak elbette hal ve hareketlerimizde Hazreti Peygamberin yaşantısına uygun yaşamamız gerekiyor...


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.