BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2
  • 25.07.2016

15 Temmuz sonrası ekonomide yaşanan çalkantılar

"Darbe girişimi sonrası Piyasalarda dalgalanma olmaması kaçınılmazdır"  Türkiye'nin makroekonomik temelleri de sağlam.

15 Temmuz Cuma gecesi yaşanan FETO/PDY'nin darbe girişiminin ardından Türkiye piyasaları çalkantılı bir döneme girdi.

Türk Lirası'nın dolar karşısında hızla değer kaybettiği bu olaydan sonra piyasalardaki son durum:

Ülkemiz büyük bir badire atlattı. Bunun olağanüstü bir durum olduğu ortada. Böyle dönemlerde piyasalarda dalgalanmalar oldu Fakat Türkiye'nin makroekonomik temelleri sağlamdır.

Peki, ne yapmalıyız?;

Alınacak tedbirler ve hükümet tarafından yapılacak beyanatların çok dikkatle takip edilmesinde yarar olduğunu düşünüyorum.

Uluslararası piyasalar böyle durumlarda olağanüstü durumlar yaşayan ülkelere gözünü çevirirler. Türkiye açısından da bu şekilde oldu. Özellikle cuma günü dışarıda açık olan piyasalarda durum sakinken birden rakamlar uçuşmaya başladı.

İlk tepki nedeniyle pazartesi günü piyasalar biraz daha durgunlaşıp eski dengesine geldi. Çünkü hükümetin verdiği olumlu beyanatlar, muhalefet partileriyle birlikte yapılan açıklamalar, Merkez Bankası'nın aldığı tedbirler ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in uluslararası yatırımcılarla yaptığı görüşmeler piyasalarda rahatlamayı sağladı.

Fakat bu tarz durumlarda piyasaların eski haline dönmesi biraz zaman alır ama en kısa sürede düzeleceğini düşünüyorum.

Kredi derecelendirme raporu piyasaları etkileyecek

"Türkiye'nin yaklaşık bir yıl içerisinde ortalama 200 milyar dolar kadar bir dış finansman bulma ihtiyacı var, Bu kaynağın bulunup bulunmayacağını tartışmıyorum ama bunun maliyeti yüksek olabilir.

Uluslararası derecelendirme kuruluşları Mood's, S&P veya Fitch izleme noktalarından beyanatlar alıyorlar. Özellikle Mood's ve Fitch'in bizimle ilgili yatırım yapılabilir derece notu vardı. S&P ise yatırım yapılamaz notu vermişti kredi derecelendirme notumuzu BB+ dan BB ye düşürdü.

Darbe girişimi sonrası üyesi olmadığımız bu kuruluşun hemen bu kredi notumuzu düşürmesi kabul edilemez bir durumdur, Fakat Mood's yeniden değerlendirme yapacağını söyledi.

Mood'y 5, Fitch de 19 Ağustos'a kadar bu değerlendirmeleri yapacaklar. Ancak bana göre Türkiye'nin makroekonomik temelleri sağlam. Bütçe dengemiz gerçekten olumlu. Türkiye'de Haziran 2016 sonu itibariyle 100 milyar dolara ulaşan sıcak para dediğimiz bir para miktar var. Dolayısıyla en büyük kırılganlıklar burada yaşandı. Not düşürülmesi olsa bile Türkiye ekonomisinin çok fazla kırılgan hale geleceğini tahmin etmiyorum. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şu: Bu gibi dönemlerde bir takım operasyonlar yapılacaktır. Fakat sert demeçler vermekten kaçınmakta yarar var. Milli Güvenlik ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, Daha sonra da Sayın Cumhurbaşkanımızın önemli bir açıklama yapmasıyla Piyasalar az da olsa biraz rahatlattı.

"Hepimiz aynı gemideyiz"

Hepimizin aynı gemide olduğunu, devlet, hükümet ve millet olarak bunlara izin vermedik "Cuma günkü o talihsiz olaydan sonra Türk Milleti'nin nasıl bir araya geldiğini, darbelere nasıl karşı çıktığını hepimiz gördük. Demokrasiye ve hukuk ilkelerine bağlı bir şekilde yaşamanın aslında ne denli önemli olduğunu bütün vatandaşlarımızla birlikte gördük. Bunun değerini iyi bilmek lazım. Gereksiz ayrıştırmalara gitmeden gerekli operasyonlar yapılıp bunların hepsi hukuk önünde cezalandırılacaklardır.

"Döviz ve faiz bizim en hassas olduğumuz konudur"

Piyasaların karışık olmasının ekonomiye büyük bir etkisi olmayacağını düşünüyorum  "Uluslararası yatırımcılar Türkiye'de demokrasi ve hukuk devleti ilkelerinin uygulanıp uygulanmayacağına bakıyorlar. Dolayısıyla hükümetimiz bu konuda vereceği kararlar çok önemli. Çünkü dışarıda olumsuz bir havanın yaratılması sıcak paranın çekilmesi ve yerliler açısından paranın dışarıya transferi söz konusu olabilir ve bu konuda hükümetimiz üstüne düşeni yapacağından hiç kuşkum yoktur. Bizim bir yıl içerisinde 200 milyar dolar gibi bir para girişine ihtiyacımız var. Bunun girişi biraz akamete uğrayabilir. Bütün bunların hepsi döviz kurları üzerinde baskı yaratabilir. Dolayısıyla döviz kuru bizim açımızdan oldukça önemli. Ekonomideki resesyon o kadar önemli olmasa bile döviz ve faiz bizim en hassas olduğumuz konu olduğunu düşünüyorum.

Yatırımcılara dikkat etmek lazım:

Yabancı yatırımcılar aslında böylesi bir ortamda dışarıya gitmek isterler. Yabancı yatırımcılar gibi herkes hükümetin vereceği mesajları bekliyor fakat yerli yatırımcılarımız borsada yaşanan kaybı göze almak durumundalar. Ama bunların geçici olması gerekir. Bu ortamda yatırımcılar aşırı hareketlere kapılmamalı. Piyasalar normal haline dönünceye kadar da hareket etmemelerinde fayda var. Hatta çoğu yerli yatırımcı dövizlerini bozdurarak piyasalara katkı sağlamaya çalıştı. Sonuç olarak kısa vadede dalgalanmalar olacaktır ama orta-uzun vadede hükümetimizin alacağı tedbirlerle piyasalardaki bu kargaşanın uzun süre devam edeceğini sanmıyorum.

Sabırlı olmalıyız. Sükûnetin geri gelmesi açısından zaman gerekir. Türkiye'nin makro temelleri sağlam ama bütün spekülatörler bu tür ortamları hep fırsata çevirmiştir. ‘Bunlara zemin hazırlamamak lazım’ diye düşünüyorum. Ülkemizin bunların en kısa sürede atlatacağını ve her gün büyüyen, gelişen ekonomimize geri döneceğinden hiç kuşkum yoktur.

 

Takdir Yüce Allah'ındır. 


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.