Ağzı var dili yok

Şanlıurfa, güzelim memleketim, hiç bu kadar iktidara yakın olmamıştı. Bizde bu sebeple bu dönem Urfa’mızda, çok büyük gelişim ve yatırımlar bekliyorduk. On milletvekili içerisinde bir bakanımız vardı artık. Bu yoğun beklentimiz hayal kırıklığıyla sonuçlandı maalesef.

2011-2012 yılında 9 ay çalıştırmak üzere iş-kur adı altında işçiler alındı. Bu gelişme başlangıç itibariyle toplumda memnuniyet ile karşılanmıştı. Ama geçen zamanda işçi alımı her yıl daha da azalarak devam etti. SGK da iş-kura alınan işçilerin ilk alınımında, müdürlerin ve memurların eşleri ve çocukları işe alınmıştı. 9 ay boyunca iş-kur elemanı olarak çalıştılar. Fakir olanın hakkı yenildi. İş-kur’dan sorumlu olan Sayın Faruk Çelik e bu konuda hiç kimse tepki göstermedi. SGK kayıtlarında 2012 yılındaki Müdür ve memur eşlerin bir kayıtlarına bakılsın, kaç tane alındı ve bunların suçlusu kimler?

Bakanımız Sayın Faruk Çelik, Şanlıurfa ya ne kadar katkı verdi diye düşünmemiz gerekmez mi? Geçen 3,5 yıl içerisinde Şanlıurfa da işsizlik sorunu ne kadar azaldı? Sağlık sorunu ne kadarı çözüldü? Eğitimde Türkiye sıralamasında 72. sırada iken şuan kaçıncı sırada olduğumuzu hiç düşündük mü peki? Bu geçen sürede kaç tane fabrika kuruldu ve bu fabrikalara kaç işçi alındı? Hükümetin, çalışmayan müdürlerinin bir alt kademeye alınması fikri güzel bir fikirdi. Ama bunda da niyetler farklı uygulandı. Bütün müdürlere gözdağı verildi. İktidara destek vermeyenler sürgün edildi, müdürlükleri düşürüldü. Toplumun düşünme ve karar verme yetisi elinden alındı. Sendikasını değiştirme şartıyla müdürlükler tayin edildi. Birini kazanırken on kişiyi kaybetmenin hesabı hiç yapılmadı maalesef.

Toplumumuz huzur ve barış istiyor. Çocukları işe girsin diye, durmadan bazı insanlara boyun eğmek istemiyor. Urfa basını bu konuda çok yetersiz. Taraflı bir zihniyetle toplumu geliştiremezsiniz. Bakanımız Sayın Faruk Çelik Şanlıurfa da 13 ilçenin olduğunun farkında değil gibi. Kendisine yakın gördüğü milletvekili Sayın Mehmet Akyürek’in memleketi olan Viranşehir’e, Urfa nın bütçesine gelen 11 katrilyon paranın 4 katrilyonunu aktardı. Bu durumu kaç kişi sorguladı? Bütün ilçelere eşit şekilde yatırım yapılması gerekiyor muydu? Eğer nüfus sayısına göre verilmiş olsaydı, Viranşehir’e düşen bütçe yaklaşık 108 trilyon olması gerekirdi. İlçeler arasında en zor durumda olan ilçe Ceylanpınar iken, bu ehemmiyetin Viranşehir’e verilmesi yeterince anlamlı değimlidir. 400 proje arasında olan Ceylanpınar Devlet hastanesinin, sudan bahanelerle halen yapılmaması, Ceylanpınar Kızıltepe yolunun yapılmaması yeterince açıklayıcı değil mi? Bakanımızın, özellikle Viranşehir’e daha çok yatırım yapmasının bir tek nedeni olabilir, o da milletvekililer içinde en zengini olan sayın Mehmet Akyürek’in memleketinin oluşudur. Çünkü gelecek seçimde, sayın Faruk Çelik artık siyasi arena da olmayacaktır, bu sebeple bu davranışı daha uygun görmektedir.

 

Sınır komşumuz olan Suriye’nin çıkan iç savaşta en çok etkilenen il Şanlıurfa olmuştur. Şanlıurfa’nın bu savaş sebebiyle en az 10 yıl geri gittiğinin farkında değil miyiz? Zaman geçtikçe bunları daha iyi anlayacağız. Kampta bulunan Suriye vatandaşlara giden paranın, gün geçtikçe azalacağı ve toplumda dilencilik, hırsızlık, fuhuş’un artacağı zaman, ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Güvenliğimiz ve huzurumuz zamanla azalacaktır. Toplum düşünürlerin hala sessiz kalması, baskıdan mı yoksa korkaklıktan mı anlamış değilim. Toplum olarak hep acıyı çekmek ve acı ile birlikte yaşamak zorunda mıyız? Çocuklarımızın geleceğinden değil, kendi geleceğimizden şüphe duymaya başladık. SORUN HEPİMİZİN, ÇÖZÜM İSE OLUMLU DÜŞÜNEBİLENLERİNDİR.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.