A. Naci İpek

A. Naci İpek

TOPÇU MEYDANI’nın ismini tarihten silmek…

Yüzüncü yılını kutlamaya ramak kala, TOPÇU MEYDANIMIZIN ismi RABİA MEYDANI oluverdi.

Ben bunu anlayıp manalandıramadığım gibi, aklı başında, tarihe saygılı, TOPÇU MEYDANI’nın Künhüne vakıf olan tüm hemşerilerimiz de bu isme tepkililer. Bilinsin…

TOPÇU MEYDANI ismi, bize Milli Mücadelemizden kalmıştır!...

Milli Mücadelemizin, Kurtuluş savaşımızın, 11 Nisanımızın, o günün ŞEHİT VE GAZİLERİNİN MÜBAREK EMANETİDİR. Rastgeldi bir isim değildir.

Orası, Urfalıların Müstevliye direnişinin sembolleştirdiği bir mekânın ismidir. Halkın ruhundan kopan simgeleşmiş bir isimdir.

96’ncı yılımızı, o ismi tarih ve hafızalardan kazıyarak kutlamak kabul edilemez.

Bu ismi kim ne maksatla değiştirmek istedi, nasıl karar alındı, nasıl kabul edildi? Anlaşılamıyor, anlaşılamaz!...

Gerçi, birkaç yıl evvel, bu isim piyasaya sürülmüştü… Ama, vatandaş kabul etmemiş sesini duyurmaya başlamıştı. Ben de bir rüzgar estiriliyor, gerçek ve mantık hakim olur düşüncesindeydim. Ama, olmamış… Şimdi bakıyorum, maalesef gerçekleştirilmiş… Davetiye ve kutlama programlarında yerini almış? O günün şehit ve gazilerine, tarihe saygı da, dolayısı ile kalmamış oluyor.

Kusura bakılmasın… Bu gibi tadilatlar, değiştirmeler Urfa’nın tarihini tarihten silmek, değerlerimizi zafiyete uğratmak, tarihle geçmişimizi koparmaktır. Planlanmış provakatif bir eylemdir.

Kurtuluşumuzun simgesini silerken, kurtuluş madalyası veriliyor… Ne garip şey?...

Gülelim mi, ağlayalım mı?

Tarih, gerçekler, şehitler inkâr edilirken, özden koparılırken madalya ile taltif edilmek, hemde 96 yıl sonra, ne demektir? Bu bu tenakuzu çözmedim. Çözen lütfen söylesin.

Bunu yaptıran, bu fikri veren ve yazanlar bu memleketin halkına, şehit ve gazilerin evlat ve torunlarına bunun nedenini izah etmelidirler.

Oldu, bitti ile, KARAKUŞİ HÜKÜMLER ile bir asırlık bir isim değiştirilemez!

Asırdide bir çınar, eline balta alanın eli ile baltalanamaz.

Baltalansa bile, değiştirilebilse TARİHİN HÜKMÜ değiştirilemez, sızlatılan vicdanların sesi susturulamaz!..

Bu böyle biline, böyle bilinsin.

Büyükşehir Belediyemiz, bir vefa örneği göstererek (URFA’nın DEĞERLERİ VEFA BULUŞMALARI) programı tertipledi. Bu programa gelen hemşerilerimizden çoğu uzun zamandır Urfa’ya gelmemişlerdir… Şimdi, bu gelen dostlara RABİA ismi, uydurukçasını nasıl anlatabiliriz?

Kim yaptı, nasıl kararlaştırıldı diyebiliriz?

Zor bir durum bence…

Urfa’yı birlikte kurtardık deniliyor. Peki Topçu Meydanı olmayan bir kutlama ruhsuz ve cansız olmaz mı? Düşünelim, ehli irfan ve ehl-i vicdana soralım?

(Hatadan dönmek de erdemdir) demiş büyüklerimiz.

Haydi bu erdemi gösterip, TOPÇU MEYDANI’mızın ismine, ismetine dokunmayalım!

URFA’YI HEP BERABER KURTARDIK, HEP BERABER KUTLAYALIM…

Şehri süsleyen, Gazete sayfalarına giren bu slogana inanıyor ve saygı duyuyoruz!

Ama ne acıdır ki, bayramımızı TOPÇU MEYDANI ismini tarihten silerek gazi ve şehitlerin ruhlarını muazzep ederek, evlatlarının yüreklerini sızlatarak kutluyoruz.

Memleketsever, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Nihat Çiftçi’den ve Sayın Belediye Meclisi Üyelerinden, bunu şehir adına, şehirli adına istiriham ediyorum. Eski ismi yerinde kalsın.

 

Saygı ve başarılar dileğimle, bu istirahamımı umutla, Urfam adına yineliyorum.


MAKALEYE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.