Metrolife baner

Urfa’yı Afrika’ya benzetti

SP Şanlıurfa İl Başkanı Niyazi Yanmaz, sağlık alanında Şanlıurfa’nın Afrika görünümü verdiğini söyledi.

Urfa’yı Afrika’ya benzetti
  • 26-10-2017 17:05

Haber: Hasan Ray

Saadet Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Niyazi Yanmaz parti binasında düzenlediği basın toplantısıyla Şanlıurfa gündemini değerlendirdi. Balıklıgöldeki altyapı çalışmaları, sağlık sorunlarıyla ilgili konuşan Niyazi Yanmaz, Türkiye’de bir ekonomik krizin yaşandığını ve bütün kesimlerin bu krizden etkilendiğini söyledi.

‘Büyük bir mağduriyet yaşamaktadırlar’

Türkiye’de ekonomik kriz yaşandığını söyleyen Yanmaz, “Ülkemizde iktidarın yanlış ekonomik politikalarından dolayı bir ekonomik krizin yaşandığı gerçektir. Bu ekonomik krizden bütün kesimler etkilenmektedir. Ancak toplumun orta direği konumundaki esnaf çok daha fazla etkileniyor. Alışveriş merkezleri çok uluslu ve ulusal markalar, cep marketler esnafı bitirme noktasına getirmiştir. Balıklıgöl Platosu’nda yer alan 5 aydır çile çeken ŞURKAV çarşı esnafının içler acısı haline tercüman olmaya çalışacağız. Urfa’mızın vitrini, aynası konumunda olan bu çarşı esnafı tatlı diliyle, güzel esnaflık ahlakıyla gelen turistlere ikram ve iltifatlarıyla Urfa’mızın adeta reklamını yapmaktadırlar. Ne yazık ki Balıklıgöl Platosu’ndaki alt yapı çalışmalarından dolayı çarşıya girişleri kapanması yüzünden ŞURKAV çarşı esnafı yerli ve yabancı turistler büyük bir mağduriyet yaşamaktadırlar. Esas üzücü olan tadilatın ve teknik çalışmanın ne zaman biteceğinin belirsizliğidir.” dedi.

‘ŞURKAV çarşı esnafına büyük bir darbe vurmuştur’

“Balıklıgöl’de su sızmaları ve çeşitli nedenlerden dolayı tabiî ki teknik çalışmaların yapılması, gerekli bakım ve düzenlemelerin olmasına kimsenin bir şey dediği yok.” İfadelerini kullanan Yanmaz, “Bilakis bu duruma seviniyoruz. Ama bu durumda esnafı hiçe sayarak işin ağırdan alınması, geciktirilmesi teknik beceriksizlik, etüt ve fizibilitenin yapılmadan işe başlanılması ve kurumlar arasında görev koordinasyonun sağlanılamaması tam bir kaos oluşturmuştur. Bu durum hem gelen turistler hem de ŞURKAV çarşı esnafına büyük bir darbe vurmuştur. Esnaf zaten kan ağlıyor. Tefecinin eline düşmüş veya sermayeden tüketiyor ama seslerini maalesef duyan yok. Biz buradan sesleniyoruz Valilik belediye ve vakıf yetkilileri bir an evvel bu sorunu çözsünler. Zaten zor durumda olan çarşı esnafını bu mağduriyetten kurtarsınlar.” ifadelerini kullandı.

‘Özel hastanelerin kapatılması vatandaşları mağdur etti’

Geçen yıl kapatılan özel hastanelerin sebep olduğu olumsuzlukları değerlendiren Yanmaz, “Urfa’da sağlık hizmetleri iş bilmemezlik, beceriksizlik ve vurdumduymazlıktan dolayı maalesef tam bir kör düğüm haline gelmiştir. Ve bu durumdan dolayı vatandaş çok mağdur durumdadır. Hükümet ilk önce özel hastanelere büyük teşvikler verdi ve Urfa’mıza OSM, URSU, EDESSA ve ACADEMİA hastaneleri gibi çok modern ileri teknik cihazlarla donanmış bu hastaneler çok güzel hizmetler vermekteydi. Haklı veya haksız sebeplerle bu müesseseler hizmetten alıkonuldu.  Bu durum en az özel hastaneler kadar Urfa halkını da mağdur etmiştir. Bu hastanelere eğer hak etmişlerse kapatmanın dışında çeşitli cezai yaptırımlar uygulanabilirdi.” ifadelerini kullandı.

‘Bir keşmekeş ve kaos oluştu’

Sağlık alanında bir kaos olduğunu söyleyen Niyazi Yanmaz, “Urfa hem nüfus hem de fiziki olarak hızla büyüyen bir şehirdir. Sağlık hizmetlerinin kalitesinin artması gerekir. Son iki yıldır Eyyübiye Devlet Hastanesi’nin yapılması tam bizleri sevindirmişken kalkıp da doğum evi ve çocuk hastanelerinin kapatılması Tıp Fakültesi Hastanesi’nin de Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsü’ne taşınması Urfa’ya verilen sağlık hizmetlerinde yeni baştan bir keşmekeş ve kaos oluşturmuştur. Bu durumu şöyle izah etmekteyiz. Kapasitesi artırılmamıştır. Sadece yer değiştirilmiştir. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır ki Süleymaniye, Bağlarbaşı, Devteşti, Yakubiye, Sigorta mahalleleri sakinleri izah edilmeyecek şekilde mağdur edilmiştir. Çocuk hastanesi ve doğum hastanesinin kapatılması ve atıl bırakılması tam bir akıl tutulmasıdır. Sonra bu yanlıştan dönerek sadece poliklinikler açmak maalesef ihtiyacı karşılamamaktadır. Aynı zamanda bu binalarda hasta hizmeti verilmelidir.” diye konuştu.

Urfa’yı sağlıkta Afrika’ya benzetti

“Bugün Eyyübiye Devlet Hastanesi’nde yoğunluk muayene kuyrukları büyük bir izdiham oluşturmaktadır.”  Diyen Yanmaz, “ Ve geçtiğimiz gün yerel medyada çıktığı gibi tam bir Afrika görüntüsü vermektedir. Bugün Karaköprü’de ikamet eden hasta bir vatandaşın toplu taşıma araçları ile Eyyübiye Devlet Hastanesi’ne gitmesi için 3 araç değiştirmesi gerekmektedir. Vatandaş en erken 2 saatte varabilmektedir. Bu bir hasta için büyük bir zulümdür. Eyyübiye Devlet Hastanesi Harran, Akçakale, Eyyübiye semti ve Suriyelileri de eklediğimizde zaten bu yükün altında zor kalkar. Bizim teklifimiz atıl duran hastane binalarının yüksek kapasite ile yatan hastalara hizmete açılması ile hizmet vermeleri bir an evvel sağlanmalıdır. Ayrıca Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi, yapılacak olan raylı ulaşım araçlarıyla bir an evvel hizmetleri yüksek kapasiteye çıkarılmalıdır. Urfa’da sağlık hizmetleri Afrika seviyesinde.” Şeklinde konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER