Tanal'dan çarpıcı yolsuzluk açıklaması...

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa‘da doğrudan temin yoluyla yapılan kamu ihalelerinin yolsuzluğa, kayırmacılığa zemin hazırladığını söyledi.

Tanal'dan çarpıcı yolsuzluk açıklaması...
  • 16-11-2017 10:24

FARUK DEVECİ/ŞANLIURFA OLAY

Tanal, yerel Duru TV‘de ilimizin sorunlarını dile getirdi, bunları zaman zaman  kamuoyunun gündemine taşıdığını aktardı. Tanal‘ın konuşmasından satır başları şöyle:

’‘Yıldız Meydanı‘nda belediye otobüsüne binip Urfalıların  sıkıntılarını dinlemeye çalıştık. Vatandaşlarımız biraz yağmur yağdığında elektrik kesintileriyle karşılaştıklarını dile getirdi.  Anladığımız kadarıyla bu sorun yatırımların yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. 

 

Çiftçilerle sohbet etme imkanı bulduk. Onlar da Dicle Elektrik kurumundan şikayetçi.. Dediler ki; Bizim 10 bin lira elektrik borcumuz varsa desteklemenin hepsine bloke koyuyorlar. Bu parayı 6 ay boyunca  bize vermiyorlar. En azından ne kadar borcumuz varsa onu alsınlar, geriye kalanı bize versinler, hiç olmazsa bu mağduriyetlerimiz önlenmiş olur. 

 

Vatandaşlarımız aynı zamanda şunu söylüyor. Suriye’den gelen mülteciler dükkan açıyorlar. Ruhsat almıyorlar. Maliyede kayıtları olmadığı için vergi vermiyorlar. Bu şekilde haksız rekabet ortaya çıkıyor. 

 

Ayrıca sağlık alanındaki sıkıntıları dile getirdiler. Mevcut kamu hastanelerinin ihtiyaca cevap veremediğini, gerek uzman doktor, gerek sağlık personeli açısından sıkıntılarla karşılaştıklarını dile getiriyorlar. 

 

 

Eğitim alanında da ciddi sorunların yaşandığı bize vatandaşlarımız tarafından iletildi. Yeterli sayıda kadrolu öğretmen buraya gelmiyor. Ortaya çıkan açık ücretli öğretmenlerle gidermeye çalışılıyor. Güvenlik soruşturmalarının 2-3 ay sürmesi bir başka yakınmayı oluşturuyor. 

Müteahhitler Derneği Başkanı ile görüştük. Demir ve diğer girdilerdeki artışlara değindi.  İnşaat maliyetlerindeki aşırı fiyat artışının sektöre darbe vurduğunu anlattı.  Yaşanan kriz istihdama olumsuz biçimde yansımaktadır. 

YOLSUZLUK İDDİALARI

 

Bir başka sorun şu; ben Plan ve Bütçe Komisyonu‘nda yaşadım. Şanlıurfa‘ya verilen tarımsal desteklerin amacı doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığı, devlet tarafından denetlenip denetlenmediği, paraların kime verildiği hususunda Sayıştay raporları açık ve net değil. Yani Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu desteklerin amacı doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığına ilişkin kontrolü yapmıyor. Bu şekilde yolsuzluklara ilişkin ciddi kuşkular var.

 

Kamu Hastaneler Birliği‘nde de sorunlar var. Sarfiyat malzemelerini Kamu İhale Kanunun 21/B maddesi çerçevesinde doğrudan temin yoluyla alıyorlar.. Aslında alımlarda bu yönteme başvurulmaması gerekiyor. . Bu yönteme başvurarak adeta adrese teslim bir şekilde alımlar gerçekleştiriliyor. Bu şekilde kurum idarecisi kendi insiyatifini istediği şekilde kullanıp istediği firmayı rahatça kayırabilmektedir.  Doğrudan temin yoluyla ihale açmanın arkasında kayırmacılık ve yolsuzluk yatmaktadır.  Sayıştay raporunda, ’Doğrudan temin yoluyla ihale yapılmaması gerekirken ilgili kurumların sık sık bu yolu tercih etmesi doğru değildir‘ tespiti yer almaktadır. 

 

Cam filmiyle ilgili yönetmelik Anayasa‘ya aykırıdır.. Şanlıurfalı hemşehrilerimiz cam filminden dolayı kendilerine ceza kesilmişse bize başvursun. Zaten telefon numaralarımızı sosyal medyadan paylaştım. Kesilen cezaya ilişkin resmi belgeyi bize göndersinler, Bunun için iptal davası açar ve o cezaların iptal edilmesini sağlarız. Meclisteki telefonum 0 312 420 55 60 - Cep telefonum 0 532 314 91 49.. Halkın milletvekili olmak böyle bir şey..

 

YAT'A UCUZ MAZOT VAR, TRAKTÖRE YOK

Akaryakıt girdilerindeki artış çiftçimizin belini bükmektedir. Lüks yat ve kotralar ile çiftçilerin kullandığı mazot fiyatları arasında uçurum var. Biz diyoruz ki yat ve kotralara ne kadara mazot satılıyorsa çiftçiye de o kadara satılsın. Çiftçi bir kamu görevi ifa etmektedir. Size canlı bir örnek anlatmak istiyorum; Bugün İstanbul‘da yatlara ucuza verilen mazot alınıp kaçak yollarla minibüsçülere satılmaktadır.  Gerek mazot ve gerekse diğer tarımsal girdilerin aşağıya çekilmesi noktasında Urfalı Tarım Bakanı Sayın Dr.Ahmet Eşref Fakıbaba‘nın somut adımlar atması gerekmektedir. 

 

 

ŞANLIURFASPOR PİSİ PİSİNE DÜŞÜRÜLDÜ

Şanlıurfa‘nın ciddi bir problemleri var, Bakanı var, Milletvekilleri var ama bunlar konuşulmuyor. Mesele bu şehrin profesyonel bir takımı var Şanlıurfaspor.. Bu takım pisi pisine düşürüldü. Yani Şanlıurfaspor'a yapılan o eylemi ben affetmem ve affedemiyorum. Bu konuyu da mecliste dile getirdik.

 

Karaköprü‘den şöyle Balıklıgöl‘e doğru indiğiniz zaman yaşamı zorlaştıran olumsuzluklarla karşılaşıyorsunuz. Aracınızı park edebileceğiniz bir yer bulamıyorsunuz.  Engellilerin rahatça yürüyebileceği, sosyal ihtiyaçlarını karşılayabileceği şartlar oluşmamış...  Y.eşil alanlar yok denecek kadar az. 

 

Hava alınabilecek neresi vardı? 11 Nisan Stadyumu vardı. İlk planlarda buranın yeşil alan olarak düzenlenmesi öngörülmüştü. Yapmadılar. Hayırsever bir vatandaşımız değişen planın iptali için dava açtı. Fakıbaba‘nın Belediye Başkanı olduğu dönemde plan değişiklikleri iptal oldu. O gitti. Vali Celalettin Güvenç Belediye Başkanı seçildi, O planlar değiştirildi. Yine dava açıldı, dava hala devam ediyor.  Buranın tamamını park olarak bu şehre kazandırmak daha iyi olmaz mıydı? 

 

Daha önce Valilik ve kamu binalarının yıkılıp altının yeraltı Otoparkına dönüştürüldüğü Topçu Meydanı‘na Rabia ismini verdiler.  Bir yere isim verilirken o şehrin kimliğini taşıması lazım. Niye biz Topçu Meydanı dedik, halen orada toplar bulunuyor. Hatırlarsınız çok güzel bir türkümüz var; Kolumu salladım, toplar oynadı, yaşasın Urfalılar teslim olmadı. O dönem Urfa Kurtuluşunda verdiği mücadelenin simgesidir Topçu Meydanı.. Tarihimizin, kültürümüzün getirdiği bir isimdir o.. Eee peki Rabianın Urfa kültürüyle ne ilgisi var? Urfa'nın kimliğini yansıtan isimlere de sahip çıkmak zorundayız. 

 

Bugün Hilvan'a gittik. Atatürk Barajına 8 kilometre mesafede bir ilçemiz.. Halen Hilvan'ın içme suyu yok.  Gelen su balık kokuyor. Yani arıtılmamış, kirli bir su.. Mahalleye dönüşen köylerde yol problemleri de var. Kent merkezindeki bir mahalle hangi hizmeti alıyorsa, kırsaldaki mahallelerin de aynı hizmeti alması lazım. Zaten Büyükşehir olmanın amacı bu. O mahallelerde yaşayanların hepsi üzülerek söylüyorum mağdur ve perişan bir durumda.'' (Haber Merkezi)HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER