BEYAZGÜL

\'Şanlıurfa güvenliği Türkiye güvenliği demek’

Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; 15 Temmuz tarihindeki askeri kalkışmanın ardından Şanlıurfa’daki son durumu basın mensuplarına değerlendirdi.

\'Şanlıurfa güvenliği Türkiye güvenliği demek’

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında Vali Tuna; içinde bulunulan süreçte çok fazla bilgi kirliği olduğunu, yanlış yönlendirmeler ve provokasyonların da önüne geçebilmek adına bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti.

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı çalışmalarının devam ettiğini belirterek açıklamasına başlayan Vali Tuna; “Şanlıurfa’da her ne kadar fiilen bir kalkışma olmamışsa da darbecilerle irtibat halinde harekete geçmeyi bekleyen unsurlar olabileceğinden hareketle yapılan tespitlere göre işlemler yapılmıştır. O personelle ilgili zaten gereken yapılıyor, neticesini de hep birlikte göreceğiz” dedi.

Şanlıurfa’da Jandarma’nın devletin yanında durduğunu dile getiren Vali Tuna: “Devletin anayasal düzeninin, emir komuta zincirinin dışında her hangi bir şeye bulaşmadılar. Halka karşı en ufak bir şeye girişmediler. Tugay’daki potansiyel de bertaraf edildi. Bir taraftan da bizim kamu düzeninin sağlamamız noktasında görevlerimiz devam ediyor. Sınır ili olmamız dolayısıyla olası tehditler konusunda uyanık olmamız lazım. Arkadaşlarımız hem bunu koruma anlamında hem de terör örgütlerine yönelik çalışmaları kapsamında şu anda normal işlerini yapmaya başladılar. Sınırlarımızın güvenliği ülke güvenliği açısından önemli. Şanlıurfa’yı tutmak demek Türkiye’yi güvenilir tutmak demek” dedi.

İdari anlamda da paralel yapıyla bağlantılı olduğu tespit edilen değişik kademelerdeki kamu görevlileri, 150 civarında emniyet görevlileri hakkında da işlem yapıldığını kaydeden Vali Güngör Azim Tuna; bu kapsamda Şanlıurfa’da iki kaymakamın ve 55 civarında hakim ve savcının açığa alındığını dile getirdi.

Kalkışmanın yaşandığı ilk andan itibaren dik bir duruş sergileyen Şanlıurfa halkına da teşekkür eden Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna: “Biz de kamu kuruluşları olarak aslında bunun ötesine giderek toplum içerisinde, değişik STKlarda, örgütlenmelerde yuvalanmış ve buralardan istifade eden, kaynakları bir şekilde başka yerlere aktaran kim varsa bunları mutlaka iyi teşhis edebilmeliyiz. Kim olursa olsun gözünün yaşına bakmamalıyız. Çünkü artık bu, varlık yokluk meselesidir” dedi.

Hukuk içerisinde kalarak somut bilgiler ışığında bağlantısı tespit edilen kişiler hakkında gerekenin yapılacağını sözlerine ekleyen Vali Tuna: “İster askeri personel olsun, ister hakim savcı olsun ister emniyetçi olsun ister iş adamı olsun onlarla ilgili gerekenler yapılacak. Bu hastalıktan mutlaka kurtulmamız lazım. Çünkü bu yapılmazsa işimiz daha zor olur. Zaten hassas bir bölgedeyiz. Şanlıurfa’da vatandaşlarımızla ilgili her hangi bir sıkıntımız yok. Onlar yine bir kurtuluş mücadelesi vermişlerdir. Türküyle kürdüyle arabıyla Çanakkale’de bu millet bir araya geldi, ülkesini işgal ettirmedi. Bugün de yine bakıyorsunuz onların torunlarında aynı ruh var. Aynı hissiyatla insanlar sokaklara doldu. Ben hepsine teşekkür ediyorum” dedi.

Gerekli tedbirleri alarak görevlerine devam ettiklerini kaydederek açıklamasına devam eden Vali Tuna; gösteriler sırasında yollarda yaşanabilecek olan sıkışıklıklar için vatandaşların anlayışlı olmasını istedi. Trafikteki sürücülerin yayalara karşı daha dikkatli olmasını isteyen Vali Tuna: “Kimseyi kırmadan çocuk ve yaşlılar başta olmak üzere yayalara karşı dikkatli bir şekilde birbirimizi üzmemeye dikkat etmemiz lazım. Askerimizi de rencide etmeyeceğiz. Asker bizim askerimiz, ordu bizim ordumuz. İçlerinde çürükler vardı, bunlar ayıklandı. Ama kurumsal olarak onlar yine bu vatanın bekçisi, bizim çocuklarımız, kardeşlerimiz. Görevlerini yapmaya devam edecekler, terörle mücadele edecekler. Terörle mücadelede kesinlikle bir zafiyet olmaması lazım. Bunun için onlara ihtiyacımız var. Polisimiz zaten fedakârca görevini yapıyor” dedi.

Gazetecilerin sorduğu soru üzerine, sürecin başından beri ilçelerde bir sıkıntı olmadığını kaydeden Vali Tuna: “Jandarma hem burada hem ilçelerimizde bizim sözümüzün dışına çıkmayacak şekilde görev yapmayı bekledi. Yanlış yapmadı. Yine askeri birliklerimiz bu konuda bir yanlış yapmadılar. En ufak bir hareket olmadı. Sadece tugayın içinde yukarıdan gelecek bir talimat bekleyen bir yapı vardı. Onlarla ilgili de zaten gereken yapıldı. Kimse o gece tugaydan dışarı çıkmadı. Olay tamamen kontrolümüzdeydi. Güven duygusu tabi ki zedelendi ama bu güveni onarmamız lazım” dedi.

Yaşanan süreçte basına da önemli görevler düştüğünü belirten Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; “Halkı korku, endişe ve galeyana sevk edecek bir takım yalan ve uydurma haberlerden kaçınmak lazım. Bu konuda siz basın mensuplarına büyük sorumluluk düşüyor. Teyit edilmeden yapılan haberlerle Şanlıurfa algısına zarar veriyoruz. İstemeden teröre hizmet ediyoruz. Kamuoyunu bilgilendireceğiz ama haberi de doğru vermek lazım. Sizlerin haber alma özgürlüğünüze de saygımız var. Haberleri verirken daha sorumlu davranalım” dedi.

Görevden alınan kamu personellerine ilişkin yöneltilen soruyaysa bir takım konular netleşmeden bilgi vermenin doğru olmadığını belirterek cevap veren Vali Tuna: “Kişiler hakkında iddialar olabilir. Eğer bunlar doğru değilse bu kişilerin yıpranmaması ve rencide olmaması için konu netleşince sağlıklı bilgi verilir. Başka ülkeler gibi yargısız infaz yapmadık. İdarenin yaptığı her işleme yargı yolu açıktır. Yargıda yuvalanmış ihanet çetesi ayıklanınca inşallah daha düzgün kararlar çıkar” ifadelerini kullandı.

Toplantının sonunda Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; demokrasiden yana duruşundan dolayı Şanlıurfa halkına bir kez daha teşekkür etti. 


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER