Metrolife baner

Polat:‘Yeni sistem başarıyı getirmedi'

DP Başkanı Mustafa Polat, “Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinde 10 binlerce kişi istihdam ettiler. Birçok hususi şekilde ihaleler yapıldı. Araç gereç alımı yapıldı. Ancak bu yeni sistem başarıyı getirmedi.” dedi.

Polat:‘Yeni sistem  başarıyı getirmedi'
  • 31-10-2017 09:35

MEHMET HALHALLİ/ŞANLIURFA OLAY

Demokrat Parti Şanlıurfa İl Başkanı Mustafa Polat, OLAY'a yaptığı açıklamada, Türkiye ve Şanlıurfa'nın sağlık alanındaki sorunlarını değerlendirdi. Şanlıurfa'nın sağlık alanında standartların çok altına düştüğünü belirten Polat, “Ak parti hükümeti 2011 yılında Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğini kurdu. Bu sistemi getirmelerinin amacı eski sistemin hantal olduğu ve yeni sistemle daha hızlı, kaliteli ve doğrudan bir sistem getirmeyi amaçladılar.” dedi.

'Yeni sistem başarıyı getirmedi'
Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin yanlış bir sistem olduğunu söyleyen Mustafa Polat, “Ak parti hükümeti 2011 yılında Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğini kurdu. Bu sistemi getirmelerinin amacı eski sistemin hantal olduğu ve yeni sistemle daha hızlı, kaliteli ve doğrudan bir sistem getirmeyi amaçladılar. Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinde 10 binlerce kişi istihdam etti. Birçok hususi şekilde ihaleler yapıldı. Araç gereç alımı yapıldı. Ancak bu yeni sistem başarıyı getirmedi. Adeta kambur üzerine zambur bindi. Bundan sonra AKP Hükümeti 2011'de kurduğu sistemi 1 Ocak 2018'de kaldıracak ve tekrar 2011 yılının sistemini uygulayacak.” dedi.

'İlaç alırken alınan fark arttı'
İlaç alırken ödenen farkın arttığını iddia eden Mustafa Polat, “Geçtiğimiz günlerde bir arkadaş bana dedi ki bu sistem kaldırıldı ve hepimiz ortada kaldık ve şimdi ne yapacağız bilemiyoruz. Ayrıca SGK 1 Ekimden itibaren ilaç alırken ödediğimiz fiyat farkını %10 ile % 120 arasında arttırdı. Eski sağlık sisteminin birçok eksiği vardı ancak sistem hasta odaklı çalışıyordu.” ifadelerini kullandı.

'Tamamen para odaklı sistem'
“AKP sistemiyle hizmet tamamen para odaklı oldu.” diyen Mustafa Polat, “Yani paran yoksa öl dönemi tekrar geri geldi. Mesela eskiden ben DSİ'de çalışırken o dönemde istediğimiz devlet hastanesinde muayyene olabiliyorduk ve sistem bizden katkı payı almıyordu. Sadece çalışanlardan %20 ilaç parası alırdı. Emekli olanlardan ise %10 ilaç parası alırdı.” Şeklinde ifadeler kullandı.

Sağlık alanında rant iddiası
Sağlık alanında rant sağlandığını iddia eden Mustafa Polat, “Ancak AKP hükümeti Sağlığı Genel Sağlık Sigortasına geçirdi ve sistemi ranta çevirdi. 1991 öncesinde paran yoksa öl ya da hastalar hastaneler de rehin tutuluyordu. Cenazeler bile rehin tutulurdu. 1991 yılında Doğru yol iktidar olduğunda merhum Sağlık Bakanımız Yıldırım Aktuna ve Sayın Demirel'in girişimleri sonucu yeşil kart uygulamasına geçildi. Ödeme gücü olmayan vatandaşlarımıza yeşil kart verildi ve bunlar istediği şekilde tedavi olup ilaçlarını olabiliyordu. “ diye konuştu.

'Herkes ücretsiz muayene olacaktı'
“Eğer biz 2002 yılında iktidar olsaydık yeşil kart sistemini kaldırıp yerine Genel Sağlık Sigortasını getirecektik.” diyen Polat, “Prim ödeme gücü olmayan vatandaşlarımızı emekli sandığına kaydedecektik ve özel hastaneleri hizmete açacaktık. Vatandaş, öğretmen, polise ve alım gücü olmayan herkes devlet hastanelerinde ücretsiz muayene olacaktı. Sadece ilaçta %20 kesinti çalışanlarda olacaktı. Emekliler de ise %10 olacaktı. “ şeklinde konuştu.

'Özel hastanelerde ücretsiz olacaktı'
“Özel hastaneler de ise istenilen yerde hiçbir ücret ödenmeden sağlık hizmetlerinden faydalanılacaktı ve sadece ilgili kurumlarda ne kadar harcandığı hastaneler tarafından açıklanacaktı.” Şeklinde konuşan Polat şu ifadelere yer verdi;“Kaliteli ve hızlı sağlık hizmeti verecektik. Ancak şimdiki hizmet hantal ve özel hastaneler muayene ücreti minimum 45 TL alıyor. Tetkikler falan yapılırsa eğer hastane de bunlar da vatandaşa ayrı bir külfet oluyor.Hani bu hükümet 0 ile 18 arası herkesin sağlık hizmetinden ücretsiz faydalanacağını söylemişti. Ancak vatandaş hastaneden muayene olduktan sonra eczanelerde geçmişe yönelik kendilerine muayene ücreti çıkıyor. Bu durum vatandaş ve eczacıları karşı karşıya getiriyor.
Hükümet hemen bu sistemden vazgeçmeli ve Doğruyol döneminde hazırlanan sisteme dönmeli ve vatandaşı bu külfetten kurtarmalı. Bu sistemle yolsuzluğun da önüne geçilebilecek. Batıdaki gibi ve azim sistem gibi bir sisteme geçerek vatandaşı güvence altına alınmalı ve böylelikle yolsuzlukta bitmiş olacaktır.”
 HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER