Gülten Kışanak’ın gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor

Şanlıurfa HDP Eyyübiye İlçe örgütü Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına tepki olarak basın açıklaması yaptı.

Gülten Kışanak’ın gözaltına alınmasına tepkiler sürüyor

Şanlıurfa HDP Eyyübiye İlçe örgütü Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı  Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasına tepki olarak basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasına HDP Milletvekili İbrahim Ayhan,  ve partililer katıldı. Toplanan grup adına basın açıklmasını ise Bilal  Zeren yaptı. Eyyübiye HDP İlçe binası önünde yapılan basın açıklaması ile gözaltılara tepkilerini dile getiren HDP ‘liler  hukuksuz sürecin, baskı  ve sindirme girişimlerinin yine hukuksuz, adaletsiz, eşitliğe aykırı genel ve  özel sebepleri  vardır dedi.

 

Bilal Zeren, “ Ülkeyi yöneten AKP ve Saray,   1924 anayasası ile şekillenen ve  1982 anayasası ile revize edilen ülkenin temelindeki “tek tek” çi zihniyet, 5 Nisan 2015 tarihiyle birlikte anketlerde HDP’nin barajı aşacağının ortaya çıkmasıyla korku ve paniğe kapılmışlardır. HDP’nin ortaya çıkış franksiyonun çok çeşitlikçi, ülkedeki bütün farklı yapıları demokrasi bloğu etrafında buluşturarak 7 haziran seçimlerinden etkin bir güç olarak ortaya çıkışı karşısında,  tir tir titremeye başlamışlardır.

Buna paralel Irak ve Suriye ‘de ortaya çıkan gelişmeler, 100 yıl önce Sykes-Picot anlaşması ile temelleri atılan“Tek tek”çi faşist, mezhepçi  devletçiklerin miadını doldurması, bu yüzyıllık bölgesel faşist yapıların, uluslararası ayağının çökmesiyle, AKP hükümeti ve Saray’ın artık miadı bitmiş bu bölgesel statükoyu  geri getirmek için, uluslar ararası alanda çaresizliğinde çırpınırken, iflas etmiş dış politikasının acısını,  Irak ve Suriye sahasında Kürtlerin kazanımları karşısında yenilmiş psikolojik ruh haliyle, içte demokratik Kürt siyaseti üzerinde baskı ve zor kullanarak başarısızlığını örtmeye çalışmaktadır. Dış politikada dayak yedikçe içte HDP-DBP ye çatarak hınçlarını almaya çalışmaktadırlar.

Bunlar kısmi genel  sebepler. Birde Belediye başkanlarının görevden almaların, kayyum atamaların Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlarını gözaltına almalarının özel sebepleri var. AKP’nin,  HDP-DBP’ye özel bir hırcı var. Nedir bu hınç?

 

Bakınız DBP-HDP geleneği 1999 seçimlerinde Türkiye genelinde 37 belediye kazanmıştı. 2002 yılında iktidara gelen rakibimiz AKP ile girdiğimiz  ilk belediye seçimlerinde 2004 yılında belediye sayısını 54'e çıkardık, 2009 belediye seçimlerinde, AKP'den kayda değer belediye alarak, belediye sayısını 99'a çıkarmıştık.  2014'de halk başarılı belediye hizmetlerini oyların rengiyle takdir ederek belediye sayısını 102'ye çıkarmıştı. Bakınız çok bariz bir örnek vereyim. Bitlis 10 yıllık AKP belediyeciliğinden illallah etmiş, 2014 belediye seçimlerinde tercihini  partimizden yana kullanmıştır. Hakeza Siirt AKP belediyeciliğinden, başarısız hizmetlerinden sonra iki dönemdir HDP-DBP belediyeciliğini tercih etmiştir.

DBP-HDP geleneğinin bu başarısı AKP’nin iktidar olma avantajını devletin imkanlarını sonuna kadar kullanarak ve halen de kullandığı seçim dönemlerinde olmuştur. Partimiz ise her seçim döneminde parti çalışanlarının neredeyse yarısının cezaevinde olduğu süreçlerle seçim çalışmasının yürütmüştür.

 Kayyum atamak, belediye başkanını hapse atmak, halk meydanında yenilen AKP’nin oyunbozanlık yapmasından başka bir şey değildir. Yani bükemediğiniz eli öpüp başınıza koyun ki sizi mert bilsinler, sizi dürüst bilsinler.

Bakınız; halkın iradesi ile seçilen Belediye başkanının yerine Kayyum atamanın,  hapse atmanın

Sosyalizm de yeri yoktur

Liberal demokrasilerde yeri yoktur

Çağdaş demokrasilerde yeri yoktur.

Amerikan başkanlık sisteminde yeri yoktur.

Şeriat kanunlarında yeri yoktur.

Medine sözleşmesinde yeri yoktur.

Avrupa Konseyi Yerel yönetimler sözleşmesinde yeri yoktur.

Nerde vardır? Hitler nazizminde, Franko faşizminde, Esat ve Saddam’ın Baasçı başkanlık sistemlerinde vardır. Onların akıbetini gördünüz. Onlardan ders almıyor musunuz?

Efendim bu belediyeler dağa para gönderiyormuş? Düşünebiliyor musunuz tek bir belgesi yok, tek bir tespitleri yok, bununla ilgili tek bir mahkeme kararı yok. Zaten müfettişler  DBP’li belediyelerin olduğu her yerde maşallah 24 saat görevdeler. Bir şey tespit etseydiniz bu güne kadar bekler miydiniz?

Sayın Gülten Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınma sebeplerinden bir tanesi “demokratik özerklik açıklamasına destek vermek” imiş.  Daha 10 gün olmadı. Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Suriye’de “yerelliği savunuyoruz” dedi. Hakeza bugün Cerablus’u  hükümetin  de onay verdiği 13 kişilik kent konseyi yönetiyor. Hükümet ve Saray, Musul Musullularındır ve Musul’u Musul’da yaşayan yerli halk yönetsin” diyor. E bu bahsettiğiniz demokratik özerklik değil midir? Bu ne perhizdir. bu ne lahana turşusudur.

Artık Ortadoğu politikasını ikiyüzlü, yalan, sorumluluktan uzak politikalarla devam etmeniz mümkün değildir.

Sonuç olarak; Bu hukuksuz, baskı ve uygulamalar, ülkenin barış iklimini zehirlemekte,  birlikte yaşama oksijenimizi azaltmaktadır. Baskı ve zorla  ülkedeki farklı  kesimleri kendi zihin hizanıza koyarak kendi iktidarınızı devamını sağlayacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bakın nerdeyse her gün kamuda atama, açığa alma işlemleri yapılıyor. Son 3 yıldır Urfa’da atanan emniyet müdürü vali, vali yardımcısının artık isimleri unuttuk. 2 gün önce yine Urfa Emniyet Müdürü değiştirildi. AKP hükümeti bir paranoya yaşıyor. Bu zor uygulamalarıyla bu paranoyasını aşmaya çalışıyor.Eğer hukukun üstünlüğünü ve demokrasinin standartlarını yükseltmezlerse bu ülkede Türke de , Araba’da, Kürde de Laza da kötülük yapmış olacaklar. AKP ve Saray, ne yapsak bizi alkışlayacak bir kesim var deyip şakşakçı  kesimin büyüsüne kendilerini kaptırmamalıdır. Unutmasınlar ki; zor ve baskı ile ayakta kalmaya çalışan Çavuşesku’yu devirenler onu bir gün önce alkışlayanlardı. Bu ülkeye kötülük yapmaya son verin.

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanlarımız Sayın Gülten Kışanak ve Fırat Anlı bir an önce özür dilenerek serbest bırakılmalıdır. Kayyum uygulamasına derhal son verilmelidir. Bu uğurda meşru zeminlerde demokratik hakkımızı her halükarda kullanacağımızı belirtiyor hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyoruz.     


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER