Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa'da halka hitap etti

Yapılan büyük yatırımların açılış töreni için Şanlıurfa'ya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rabia Meydanı'nda halka seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şanlıurfa'da halka hitap etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şanlıurfa’da halka seslenmek için miting alanına geldi. Erdoğan, Şanlıurfa Rabia Meydanı'nda toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, dün İzmir'de terör saldırısında şehit olan polis memuru Fethi Sekin ve adliye çalışanı Musa Can'a Allah'tan rahmet, yaralananlara da şifa diledi.

Etkisiz hale getirilen teröristlerle birlikte ele geçirilen silah ve mühimmatların, teröristlerin büyük bir katliam için geldiklerini gösterdiğine dikkati çeken Erdoğan, "Emniyet teşkilatımızın aldığı sıkı güvenlik önlemleri sayesinde teröristler hedeflerine ulaşamadan, kontrol noktasında durdurulmuş ve büyük bir felaketin önüne geçilmiştir. Maalesef Türkiye'nin üzerine salınan gözünü kan bürümüş katil sürüleri aleni bir işbirliği halinde saldırılarına devam ediyorlar." diye konuştu. 

Maydandaki vatandaşların, "Dik dur eğilme bu millet seninle" şeklindeki sloganlarına Erdoğan, "Hiç endişeniz olmasın, bizler hiçbir beşeri gücün önünde eğilmedik, sadece Rahman'ın önünde rükuya eğildik, başkasının asla." karşılığını verdi.

‘Bir katili affetmek devletin hakkı değildir’

Törene gelen vatandaşların teröristlere idam talep eden sloganları üzerine Erdoğan, "Bu konuyla ilgili biliyorsunuz her zaman söylüyorum. İdam parlamentoya gelir, parlamentodan geçmesi halinde bana onaya geldiği zaman, ben bunu onaylarım. Çünkü bir katili affetmek devletin hakkı değildir, ben böyle inanıyorum. Ancak maktulün varislerinin hakkıdır, affederse onlar affeder, devlet olarak biz affedemeyiz. Devlet kendisine karşı işlenen suçları af yetkisine sahiptir. Yoksa bu vahşilerin, bu alçakların, bu teröristlerin masum insanları öldürmesi neticesinde onları ağırlamak, onları beslemek gibi bir hakka sahip değiliz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölücü örgütün bıraktığı yerden DEAŞ, onun bıraktığı yerden FETÖ, onun bıraktığı yerden bir başka örgüt bu ihanet nöbetini devralıyor. Artık şu gerçeği hiç kimse inkar edemez; bu örgütleri birileri özellikle besleyip, silahlandırıp, güçlendirip, yönlendirip Türkiye'nin üzerine salıyorlar. Yiğitçe ortaya çıkıp bizimle mücadele edemeyenler, terör örgütleri üzerinden kendilerince bizi yola getirmeye çalışıyorlar. Ne diyoruz; 'mert dayanır, namert kaçar.' Biz millet olarak tarihimizin hiçbir döneminde kaçmadık. Bu millet, 'ölürsem şehit kalırsam gaziyim' diyerek 15 Temmuz'da en güçlü silahlarla üzerine gelen darbecileri püskürtmüş bir millettir. Böyle bir milletin terör örgütlerine, ciğeri beş para etmez teröristlere boyun eğeceğine sananlara yazıklar olsun. Bunca masumun canını yakanlar, kanını dökenler, şunu unutmayın, yaptıklarının yanına kar kalacağını düşünüyorlarsa onlara bir kez daha yazıklar olsun."

‘Yaptıkları yanlışı göreceklerdir ama iş işten geçmiş olacaktır’

Yunus Emre'nin "Olsun be aldırma Yaradan yardır. Sanma ki zalimin ettiği kardır. Mazlumun ahı indirir şahı. Her şeyin bir vakti vardır." dizelerini okuyan Erdoğan, "Bizler kaderin üzerindeki kadere iman etmiş insanlar olarak işte bu anlayışla mücadelemizi yürütüyoruz, yürüteceğiz. Hem kendimiz hem tüm mazlumlar için beklediğimiz o vaktin uzak olmadığına inanıyoruz. Bugün kendi bölgesel ve güncel çıkarları için bizim üzerimize terör örgütlerini salanlar, yarın aynı ateş kendilerini yakmaya başladığında yaptıkları yanlışı göreceklerdir ama iş işten geçmiş olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin bu musibetlerin üstesinden mutlaka geleceğinden herkesin emin olmasını isteyen Erdoğan, şunları kaydetti: "Dün İzmir'de teröristin üstüne aslanlar gibi atılan ve onu etkisiz hale getirirken kendisi de şehadete koşan polisimizi gördünüz değil mi? Ne diyor şair, 'İnsan büyür beşikte, mezarda yatmak için. Ve kahramanlar can verir, yurdu yaşatmak için.' Bu ülkede İzmir'deki polisimiz gibi 79 milyon hatta 80 milyon kahraman var. İşte kahramanlar diyarı, işte Rabia Meydanı. Bu ülkede tek başına darbecilere karşı kök söktüren Ömer Halisdemir'ler var, bu ülkede tanklara meydan okuyan benim hanım kardeşlerim, gençler, yaşlılar var. Allah aşkına böyle bir ülkeyi dize getirmeye kimin gücü yeter? Türkiye, tarihin en güçlü devlet-millet bütünleşmesini sağlamış olarak Allah'a hamdolsun yoluna devam ediyor. Hem ülkemizin içinde bu topraklarda eylem yapan terör örgütleri hem de sınırlarımızın yanı başında hain emeller peşinde koşanları tepeleyerek mutlaka 2023 hedeflerimize ulaşacağız. 2053'e de ulaşacağız, 2071'e de ulaşacağız. Ama bunun için ben şimdi buradan sizlere sesleniyorum: Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Öyle durmak yok, şehitlerimiz var, canımız yanıyor ama onların da inlerine girdik ve onları da tepeliyoruz, tepelemeye de devam edeceğiz. Cerablus'a girdik mi? Girdik. El Rai'ye girdik mi? Şu anda El-Bab'ı kuşattık mı? Her şehidin onlara bedeli çok ağır oluyor. Artık gelip de Suriye'den bu toprakları kuşatamayacaksın." dedi.

Erdoğan, Şanlıurfa Rabia Meydanı'nda toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Şanlıurfa'nın işgale karşı direnerek kendi bağımsızlığını kendisinin kazandığını, bu sebeple de 'Şanlı' sıfatını aldığını anımsattı. Erdoğan, "Bugün de Şanlıurfa Türkiye'nin terörle mücadelesinde en önde yer alan bölgesindeki insani krizler karşısında sergilediği duyarlılıkla dünyanın en büyük ödüllerine ziyadesiyle layık bir şehrimizdir." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 Temmuz ayından bu yana terörle mücadelede 12 Şanlıurfalı askerin, polisin şehit olduğunu belirterek, "15 Temmuz darbe girişimi sırasında da 4 Şanlıurfalı kardeşimiz, FETÖ ihanet çetesi mensuplarının karşısına kahramanca dikilip şehadet makamına ulaştı. Bir kez daha tüm şehitlerimizle birlikte Şanlıurfalı şehitlerimize de Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Şu anda karşımda 4 şehidimizi daha görüyorum, bunların 3 tanesi de Dolmabahçe'deki stadın orada şehit olan kardeşlerim." dedi.

Şanlıurfa'nın ağıtlarından "Urfalıyam dağlıyam, bahçeliyem bağlıyam, ben yürekten vuruldum, ciğerimden bağlıyam" dizelerini okuyan Erdoğan,  Şanlıurfalıları ve 79 milyon vatandaşı yüreğinden vuranların, ciğerinden dağlayanların hak ettikleri cezalara çarptırıldıklarını ve çarptırılmaya da devam edileceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Öyle durmak yok, şehitlerimiz var, canımız yanıyor ama onların da inlerine girdik ve onları da tepeliyoruz, tepelemeye de devam edeceğiz. Cerablus'a girdik mi? Girdik. El Rai'ye girdik mi? Şu anda El-Bab'ı kuşattık mı? Her şehidin onlara bedeli çok ağır oluyor. Artık gelip de Suriye'den bu toprakları kuşatamayacaksın. Aynı şekilde Kandil'de, Güneydoğu'da nerede PKK varmış, PYD varmış, kim olursa olsun, bu ülkede terör estirenler, bunun bedelini ödeyecekler. Benim vatandaşımın huzurunu kaçıranlar, bunun bedelini ödeyecekler."

Şanlıurfalıların Suriyelileri topraklarında misafir etmesine ilişkin de Erdoğan, "Şanlıurfa nüfusunun neredeyse dörtte biri kadarını yarım milyona yakın Suriyeli göçmeni topraklarında misafir ederek onlara ev sahipliği yaparak, tüm dünyaya siz var ya siz, insanlık dersi verdiniz. Bunu Batı yapamadı. Sizin her biriniz batıya meydan okudunuz, dediniz ki 'biz ensarız ve muhacirleri bağrımıza bastık', onlarla bir tas çorbayı paylaştınız, onun için ben nasıl 15 Temmuz'da milletimle iftihar ettiysem, şimdi de işte bu ensar olan Şanlıurfalı kardeşlerimle Hataylı, Gaziantepli, Kilisli kardeşlerimle tüm milletimle iftihar ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Şanlıurfa'nın sıradan bir şehir olmadığını, Hazreti İbrahim aleyhisselamın ateşe atıldığı, tevekkülüyle Hazreti Eyüp aleyhisselamın en büyük musibetlere maruz kaldığındaki sabrıyla yoğrulmuş bir şehir durumuda bulunduğunu ifade eden Erdoğan, bugün de aynı metaneti ortaya koyan bir kutlu belde olduğunu söyledi.

Hazreti İbrahim'in ateşe atıldığında "Bana Allah kafidir, o ne güzel bir vekildir" dediğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Evet bugün biz de ülke ve millet olarak, yaşadığımız sıkıntılar karşısında aynısını söylüyoruz. Halil İbrahim bereketinin, Eyüp Peygamber sabrının diyarı Şanlıurfa, 1920'de düşmanı bağrından söküp atarak, Kurtuluş Savaşımızın zafer müjdecisi olmuştur. Bugün de Şanlıurfa, teröre, terör örgütlerine karşı ortaya koymuş olduğu bu dirayetli duruşuyla Suriyeli kardeşlerine sahip çıkmada gösterdiği fedakarlıkla 2023'ün büyük Türkiyesinin müjdesini veriyor." diye konuştu.

Erdoğan, "Şanlıurfa sağlam durdukça, Allah'ın izni ve yardımıyla Türkiye terör örgütlerinin de üstesinden gelir. Suriye'deki sıkıntıların çözümünde de başarılı olur. İşte o zaman Şanlıurfa şanına şan katmış olarak gönüllerdeki yerini daha da sağlamlaştıracaktır." dedi.

Bu mübarek topraklarda tek bir teröristin, tek bir terör örgütünün barındırılmayacağına inandığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Türkiye'yi çevremizde gördüğümüz ülkeler gibi kardeş kavgasıyla tutuşturup yakmak, yıkmak, yok etmek isteyenlere Şanlıurfa'nın vereceği kardeşlik cevabı bir kez daha inanıyorum ki tarihe geçecektir. Bu ülkenin, ancak 81 vilayeti ve 80 milyon vatandaşı birlikte hareket edebildiğinde var olabileceğini, şöyle bir etrafımıza baktığımızda tüm çıplaklığıyla görebiliyoruz, bütün bunlara rağmen bu aziz milleti 'Arap' diyerek, 'Kürt, Türk' diyerek, 'Sünni, Alevi' diyerek, 'şu veya bu kesimden' diyerek ayrıştırmaya kalkanların amacı bizi de aynı ateşe atmaktır."

Recep Tayyip Erdoğan, "Kardeşlerim, ben sizleri Allah için seviyorum, Yunus'un diliyle 'biz yaratılanı yaradandan ötürü sevdik'. Biz siyah, beyaz ayırmadık, 'şu kavimden bu kavimden' demedik, Allah için sevdik, onun için bu oyuna gelmeyeceğiz." ifadesini kullandı.HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

EN ÇOK ÇALIŞAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HANGİSİ