Başkan Çiftçi, Şanlıurfa'nın reçetesini açıkladı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa'mızın reçetesi: Güvenmek, inanmak, çalışmaktır” dedi.

Başkan Çiftçi, Şanlıurfa'nın reçetesini açıkladı
  • 08-09-2017 08:15

Aziz Çiftçi/Şanlıurfa OLAY

Başkan Nihat Çiftçi, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Şanlıurfa'nın reçetesini açıkladı.Çiftçi Şanlıurfa'yı daha da ileriye taşıyacak olan yapılmış ve yapılması planlanan projeleri de anlattı.İşte Şanlıurfa için o önemli açıklamalar:

ŞANLIURFA ŞAHA KALKAR: Şanlıurfamız güzel şehirdir. Kutsal şehirdir. Hedefimiz anlımızın akıyla canımızdan çok sevdiğimiz hemşerilerimize hizmet etmektir. Kendi işimizi en iyi yaparsak Şanlıurfa şaha kalkar. Başkasının ne düşündüğüne bakmadan bende varım diyen herkese burada sorumluluk düşer.Şanlıurfa tabiat ve kültürel değerleriyle çok zengin. Geriye bu değerleri işleyecek İnsana ihtiyacımız var. Liyakatlı ve Eğitimli insan. Peygamberler şehriyiz.

MAĞARALARIN TURİZME AÇILMASI GEREKİR:

 O zaman Peygamberlerimize yakışır mekanlar gereklidir. Halilurrahman ve Dergah projesine başladık.Eyyüp Peygamber ve Eyyüpnebi makamları külliye ve islam bahçesi ile Halilurrahman- Eyyüp peygamber Turizm yolu proje aşamasında.Mağaralar şehriyiz. Kızılkoyun ve Kale eteği mağaraları restore edildi. Topdağı Mahallesi ve çevresindeki mağaraların turizme açılması gerekir.Tabiat varlıklarını korumamız gerekir. Yüzyıllık Paşabağı mahallesindeki Bahçeler doğal varlıkları tarımsal sit alanına teklif edildi. Kaplıcalar önemlidir. Karaali kaplıcaları ve sera üretim merkezlerinin, merkezi jeotermal sistemden faydalanması için proje hazırladık.

TARIM ÜNİVERSİTESİ KURULMALIDIR:GAP vadisi projesine başladık. Akpınar ve Karakoyun derelerine proje hazırlayarak izin aşamasına geldik. Dereler şehre serinlik verecek.Tektek Milli Parkı şehrimiz için çok önemlidir. Milli park fıstık ve buttum ağaçlarıyla kaplanmalı ve doğa yürüyüş alanı ilan edilmeli.Karacadağ kayak merkezinde rehabilite etüt işlemi bitti,kış sporları ve yayla turizmi için kamp merkezi proje çalışmalarına başladık.Harran sur içi kazılarını destekliyoruz. Şehir kentsel tasarım projesini hazırlıyoruz. Yapacağımız Harran bilim okulu ve Ulucami Restorasyonu ile Harran şehri bilim ve irfan merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. İslam tarihi, mimarisi, ticareti, eğitimine ışık olmalı. Harran toprakları korunmalı, salma sulama sisteminden damlama- yağmurlama sistemine dönmesi zorunlu hale getirilmelidir.Akçakale pamuğu tescilli hale getirilerek, Geliştirdiğimiz fidanlıkta tarım araştırma merkezi ile Tarım Üniversitesi kurulmalıdır.

ŞEHİR ORMANI PROJESİNİ HAZIRLIYORUZ:Suruç ovasında sebzecilik teşvik edilmeli, Gıda OSB bağlantılı marka geliştirilmelidir.Karaköprü Gölpınar Ormanı Şehir Kamp merkezi haline getirilmelidir. Şehir Ormanı projesini hazırlıyoruz.Birecik fıstığı markalaştırılmalı, Fıstığa dayalı Gıda OSB Kurumu hızlanmalı.Birecik Fırat kıyısı; balık üretim alanı ilanıyla balıkçılık teşvik edilmelidir. Halfetide tarımsal üretim olarak lavanta Ekim'ine geçilmeli, bu ürünün ekimi devletçe desteklenmelidir.Bozova Çatak ve diğer kıyı bölgelerinde tarıma uygun olmayan alanlarda yazlık Turizm alanları planlama çalışmaları başlatmalıyız.

KARAKÖPRÜ'DE YAMAÇ PARAŞÜTÜ YAPILACAK:Halfeti ve Siverek kanyonları turizme açılmalı, Su sporları ile Dünyaya tanıtmalıyız.Karaköprü Karababa tepesi yamaç paraşüt merkezi olması için proje çalışmalarını başlattık. Bölge olarak paraşüt merkezi potansiyeline sahibiz.Karacadağ bazaltı ocaklarda işletilmeli ve bazalt taş üretiminde bölgede merkez haline gelmeliyiz.Dış cephe mimari malzemesini Şanlıurfa taşına dönüştürmeliyiz. Nahit taş ocağı işletmelerini artırmalıyız. İşsizliği önlemek ve piyasaya vasıflı işgücünü yetiştirmek için Akredite edilmiş meslek edinme Lisesi, yüksek okulunu açmalıyız.

ŞANLIURFA YENİLENİLEBİLİR ENERJİ MERKEZİ HALİNE GELİYOR:Şanlıurfa Ticaret ve Sanayisini geliştirmek için Şanlıurfa Yatırım ve Danışmanlık merkezini kurmalıyız. Haliliye Kabahaydar Vadisi Meyvecilik alanı ilan edilmeli ve bölgeye uygun meyvecilik faaliyeti teşvik edilmeli. Bozova Hacılar, Deliler, ve etraftaki mahallerinde rezerv alanı olarak görülen taşları peyzaj malzemesi olarak işlemeye başladık. Ceylanpınar TiGEM arazileri ihtiyaç sahiplerine tahsis edilmeli, bu bölge Uygulamalı Tarım İhtisas Bölgesi haline getirilmelidir. Başlatmış olduğumuz 39 adet GES merkeziyle, Şanlıurfa yenilenilebilir enerji merkezi haline geliyor.

GÜVENMEK, İNANMAK, ÇALIŞMAKTIR: Şanlıurfa; isotunu, durum buğdayını, tereyağını,peynirini, fıstığını,pirincini, kırmızı mercimeğini işlemeli, paketlemeli, markalaştırmalı,uluslararası bir pazar ağı kurarak iç ve dış piyasaya katma değeri yüksek mamüller olarak satmalıdır. Şanlıurfa Merkez,Göbeklitepe, Harran, Halfeti için tanıtım Ajansı kurulmalıdır. Tüm bu değerler için inanarak ve severek çalışmamız gerekir. Şehrimizin ekonomisi bu KAYNAKLARI işletmekle gelişir. İşsizlik bu kaynaklarla önlenir. Genç nüfus bu kaynaklarla değerlendirilir. Şanlıurfa'mızın reçetesi: Güvenmek, inanmak, çalışmaktır.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER