BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2

Ayhan, kamu çalışanlarını sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, açığa alınan kamu çalışanları hakkında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne soru önergesi verdi. Ayhan, ihbarların ciddi bir şekilde değerlendirilmediğini belirtti.

Ayhan, kamu çalışanlarını sordu
  • 03-08-2016 10:07

15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminden bu yana yaklaşık 70 bin kamu çalışanı açığa alındı. HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, açığa alınan kamu çalışanlarının suçlarının ciddi bir şekilde değerlendirilmediğini söyleyerek, “Açığa alınan kamu çalışanlarının çoğu sendika, dernek üyelikleri; gazete, dergi abonelikleri ve bir banka ile olan ticari ilişkileri üzerinden gerçekleşmektedir. Açığa alınan kamu çalışanlarına açığa alınma gerekçelerinin bile bildirilmediği iddia edilmektedir. Kamuoyundaki iddialara göre; illerde ihbar merkezleri oluşturulmuş, bu merkezlere yağan, çoğu absürd ihbarlar ciddi bir şekilde değerlendirilmeden, hiç bir delil olmaksızın bazı kamu çalışanları açığa alınmaktadır.” diye konuştu. 

 

“KESK üyelerinin açığa alınması kabul edilemez”         

Açığa alınanlar arasında, kamudaki cemaat yapılanmasına sürekli karşı çıkan, KESK’in de üyesi 200 civarında personel bulunduğunu belirten Ayhan, “Darbe girişimini bertaraf etmek, hızlı önlem almak  iddiasıyla ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler ile, cemaat ve darbe girişimi ile uzaktan yakından hiçbir ilişkisi ve bağı bulunmayan, daha ilk saatlerde darbe karşıtı tutumunu paylaşan KESK üyelerinin açığa alınması kabul edilemez bir durumdur. Bunun bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.” dedi.    

“Açığa alınan kamu çalışanlarının durumunun en kısa sürede evrensel hukuka uygun bir şekilde sonuçlandırılıp, yaşanan ve yaşanabilecek mağduriyetlere son verilmelidir.” Diyen Ayhan, Başbakan Binali Yıldırım’ın cevaplaması için verdiği soru önergesi şöyle;

1. Kamuda açığa alınan personel sayısı kaçtır? Açığa alınan personellerin kurumlara göre dağılımı nasıldır?

2. Açığa alınan kamu personellerinin açığa alınma gerekçeleri nelerdir?

3. Açığa alınacak kamu personellerinin tespitinde nasıl bir prosedür izlenmektedir?

4. Açığa alınmalarla ilgili olarak, illerde ihbar merkezleri oluşturulduğu iddiaları doğru mudur? İhbarların değerlendirilmesinin hakkaniyet ve evrensel hukuk açısından  sorunlu olduğu iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

5. Açığa alınan kamu personellerinden KESK' e bağlı federasyonlara üye olanların sayısı kaçtır? Bu sayının federasyonlara göre dağılımı nasıldır?

6. KESK' e bağlı federasyonlara üye kamu personellerinin açığa alınma gerekçeleri nelerdir?

7. KESK' e bağlı federasyonlara üye kamu personellerinin açığa alınma kararları bakanlık kararları ile mi yoksa yerel yöneticilerin inisiyatifi ile mi gerçekleşmektedir?

8. Darbe karşıtı net bir tutuma sahip olan KESK üyelerine yönelik açığa alma, gözaltı ve tutuklamalar ile muhalif kesimleri sindirmeyi mi amaçlamaktasınız? Değilse bu durumu nasıl değerlendirmektesiniz?

 

9. Gözaltına alınan ve görevden uzaklaştırılan başta KESK üyeleri olmak üzere, hakkında darbecileri ve darbeyi desteklediğine dair hukuka uygun, somut ve ikna edici delil bulunmayan tüm personellerin mağduriyetine son verilmesi, görevlerine dönmelerinin sağlanması konusunda herhangi bir çalışmanız mevcut mudur? Değilse böyle bir çalışma başlatmayı düşünür müsünüz?


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER