BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2

Urfa turizmi nasıl canlanır?

KKA'nın Avrupa Birliği destekli ’Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi‘ sürüyor. Bu amaçla Mardin'a çalışma ziyareti gerçekleştirildi, oradaki başarılı projeler incelendi...

Urfa turizmi nasıl canlanır?
  • 05-05-2017 09:57

Mutlu GÜNEŞ

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli  ’Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi‘nin uygulama aşamasında başarılı modelleri yerlerinde inceleniyor.

Göbeklitepe'nin korunmasına yönelik çalışmaların yanı sıra Şanlıurfa'da turizm altyapısının geliştirilmesine katkı sağlamayı hedefleyen projenin başarılı olması için bir dizi ziyaretler gerçekleştiriliyor.

Ziyaretlerin ilki Şanlıurfa Valiliği, Şanlıurfa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Şanlıurfa Turizm Platformu, Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Birliği, TÜMSİAD ve Karacadağ Kalkınma Ajansı’ndan temsilciler katılımıyla Mardin’de gerçekleştirildi.

Şanlıurfa‘daki turizm yönetişim modeli ve yapısını güçlendirmek için Mardin’deki turizm sektörü paydaşları ile görüşmek ve fikir alışverişinde bulunmak amacıyla yapılan çalışma ziyareti sırasında katılımcılar Mardin ilinde uygulanan ve AB tarafından finanse edilen Mardin’de Sürdürülebilir Turizmin Geliştirilmesi projesinin sonuçlarını yerinde görme ve ildeki turizm koordinasyonundaki zorluk ve fırsatlar hakkında bilgi alma ve benzersiz el sanatları ile hediyelik eşya geliştirilmesi konusunda deneyimlerini paylaşma fırsatı buldular.

Çalışma ziyareti esnasında Şanlıurfa Çalışma Ziyareti Grubu; Mardin Valiliği, Mardin Müzesi, Deyrulzafaran Manastırı, Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Dicle Kalkınma Ajansı ve Mardin Artuklu Üniversitesi gibi kilit paydaşlar ve mevkidaşları ile görüştü. Projenin Ekip Lideri Mary McKeon, “Çalışma ziyaretlerimiz, projemizin uygulama aşamasında belirlediğimiz yönetişim danışma grubunun kapasitesini artıracaktır.

Bu ziyaretlerimiz önümüzdeki dönemlerde Türkiye’nin değişik illerinde uygulanan başarılı projeleri inceleme ziyaretlerimizin ilk etabını oluşturmaktadır. Bu tür ziyaretler projenin hedeflerine ulaşmasına değerli katkılar sağlayacaktır” dedi.

McKeon, çalışma ziyaretinde gerçekleştirilen toplantılar, sunumlar ve görülen turizm ürünlerinin, miras sit alanlarının yönetimi, turizm personelinin eğitimi ve becerilerinin artırılması, destinasyon yönetimi ve pazarlama, turizme yönelik miras/dini yerlerin yönetimi, turizmde kamu özel ortaklığı ve turizm master planı gibi Şanlıurfa projesinde yer alan çeşitli bileşenlerle bağlantılı olduğunu ifade etti.

PROJE NEYİ AMAÇLIYOR?
 ’Şanlıurfa'da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi‘n 2 eksenli olarak yürütülüyor.  Biri inşaat, diğeri teknik yardım bileşeni...
Aralarında ticari taksi sürücülerinin de olduğu birçok iş alanında çeşitli eğitimler verilecek. Projenin bir parçası da turizm sektöründe hizmet veren tarafları eğitmek olacak. Taksi sürücüleri, minibüs sürücüleri, oteller, restoranlar, hediyelik eşya satanlar, esnaf, bu alanda, turizmde hizmet veren insanları eğitmek ve turizmin kalitesini artırmak temel amaçlardan biri. 
Restoranlar, oteller ve kafelerin hijyen konusunda belli bir standara ulaşması için eğitimler verilecek ve hijyenle ilgili kurallar netleştirilecek.
 Otobüs ve taksi sürücüleri eğitim kapsamındaki sektörlerden biri olacak.  İlimize gelen turistlerin belli ihtiyaçları söz konusu.. Proje sayesinde, bu ihtiyaçların karşılanması ve hizmetlerin belirli standartlara getirilmesi,  ilimize gelen yerli ve yabancı turistler hem iletişim, hem harita bilgisine ulaşmasına olanak sağlanması amaçlanıyor. 
Ayrıca  taksi sürücülerine de eğitim verilecek. Şanlıurfa’da nerelere gidilir, nerede konaklanır?‘  Gelen konuklar ilk etapta taksi sürücüleri tarafından bilgilendirilecek. 
İnşaat bileşeni Şanlıurfa’da kent içi koruma alanlarındaki turizm rotalarındaki eserlerin revizyonu, restorasyonu ile Göbeklitepe ören yerindeki kazı alanlarının üzerini koruma çatılarıyla örtülme projesi. Bu proje 2016 Nisan ayında başladı.  Haziran ayı sonuna kadar çatı örtüsü projesinin tamamlanması öngörülüyor.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER