Orman yangınlarına tepki gösterdiler

Şanlıurfa Ekoloji Meclisi, önceki gün Ahmet Bahçıvan iş merkezi önünde son günlerde çatışmalı bölgelerde yaşanan Orman yangınlarını protesto etti.

Orman yangınlarına tepki gösterdiler

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa Ekoloji Meclisi son zamanlarda doğuda çatışmalı bölgelerde yaşanan orman yangınlarını protesto amaçlı basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa İl Başkanlığının destek verdiği basın açıklamasında sık sık ‘Faşizme karşı ormanlaşalım, bizi bu yangın değil sessizlik öldürecek’ sloganları ile tepki gösterdi. Basın açıklamasına Urfa Ekoloji Meclisi ve HDP Şanlıurfa İl Örgütü üyeleri katıldı. Grup adına basın açıklamasını Urfa Ekoloji Meclisi Sözcüsü Zuhal Parlak okudu.

‘Savaş politikaları yakıcıdır’

Savaş politikalarının yakıcı olduğunu ve bunların derhal çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade eden Parlak, “ Günlerdir alevlere teslim olan ormanların, tarlaların ve yaşam alanlarının yok oluşunu acı çekerek izlemekteyiz. Özellikle son bir yılda çeşitli gerekçelerle toplum ve doğa üzerinde yoğun bir tahribat ve imhaya yol açan savaş politikaları yürütülmektedir.” dedi.

‘Yaşam ihlalleri yaşandı’

“Birçok kent merkezi ve ilçede yaşanan savaş sürecinde aylarca sokağa çıkma yasakları ve ambargolar uygulanmış, tarım ve hayvancılıkla geçinen halkların temel yaşam ve barınma hakkı elinden alınmıştır. “ diyen Parlak, “Bu süreçte birçok yerleşim merkezinde yaşamı durduracak fiziki hasarlar ortaya çıkmış; başta çocuklar olmak üzere toplumun tamamı üzerinde derin izler bırakan travmatik yaşam ihlalleri yaşanmıştır. Yüzlerce sivil savunmasız insan ve binlerce hayvan bu savaş sürecinde katledilmiştir. Bu süreçte yine yüz binlerce insan evlerinden ve kentlerinden göç etmek zorunda bırakılmıştır.” diye konuştu.

‘Sivil insanlar hedef alınıyor’

Kentler, sivil insanlar hedef alındığı gibi doğanın da hedef alındığını, ormanların yakıldığını köy ve kırsal hayatın yok edilmek istendiğini söyleyen Parlak, “Görülmesi gereken nasıl ki Antalya'da rant uğruna ormanlar yakılıyorsa, Cudi ve Lice'de de orman yangınları çıkarılmakta, doğa talan edilmektedir. Bu doğrultuda devam eden asker 7 operasyonlarda; savaş uçakları, helikopterler, top atışları gibi yöntemlerle bilinçli bir şekilde ormanlarımız ve içindeki tüm canlı popülasyonuyla birlikte ateşe verilmektedir.” şeklinde konuştu.

‘Yangına müdahale etmek isteyenler engelleniyor’

“Lice'de Yolçatı, Sise, Sevimli, Dibek, Derxus, Cenezur, ve Hayat alanları Silopi’de Cudi kırsal, başta olmak üzere onlarca noktada çıkarılan orman yangınlarıyla binlerce hektar ormanlık alan yok edilmektedir.” ifadelerini kullanan Parlak, “Bu yangınları söndürmek için müdahale etmek isteyen yerel yönetimlerin itfaiye birimleri ve bölge halkı askerler tarafından engellenmektedir. Yine bu kapsamda yangın alanlarına gitmek isteyen duyarlı kesimler ve yerel yöneticiler devlet güçleri tarafından gözaltına alınmaktadır.” ifadelerini kullandı.

‘Devlet kurumları kayıtsız kalıyor’

Yangını söndürmekle yükümlü ilgili devlet kurumlarının tüm çağrılara rağmen bu duruma kayıtsız kaldığını söyleyen Parlak, “Ülkenin farklı alanlarında yaşanan orman yangınlarında uçak, helikopter gibi devletin tüm imkânları seferber edilirken, bu alanlara ise halkın müdahale etmesini engelleyerek yangının büyümesine neden olan zihniyet; bölgedeki tüm köylerin boşaltılmasını, yaşamdan koparılmalarını, yanan alanların ranta dönüştürülmesini amaçlamaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Ekolojik çevrelere çağrı

Parlak, “Bizler Urfa Ekoloji Meclisi aktivistleri olarak toplumun ve doğanın özgürlüğünün ancak barışla sürdürülebileceğine olan inancımızla buradan yürütülen kirli savaşın bir an önce durdurulması gerektiğini haykırıyoruz. Tarihin her döneminde doğayla ve toplumla barışık yaşamış Kürt halkına ve doğasına dönük ekolojik yıkım ve imha politikalarına karşı başta Türkiye çevreci ve ekolojistleri olmak üzere tüm dünyadaki vicdan sahibi her bireyi, kurumları ve ekolojik çevreleri sesimiz olmaya ve birlikte ortak mücadeleye çağırıyoruz.” dedi.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER