BEYAZGÜL

CHP Urfalıların sorunlarını dinledi

15 Temmuz sonrası yaşanan mağduriyetleri incelemek için Şanlıurfa’ya gelen CHP heyet üyeleri CHP Şanlıurfa il binasında mağduriyet yaşayan vatandaşların şikayetlerini dinledi.

CHP Urfalıların sorunlarını dinledi
  • 08-10-2016 09:11

Haber: Mehmet Kaması

15 Temmuz sonrası yaşanan mağduriyetleri dinlemek ve incelemek adına Mecliste Kurdukları komisyon yolu ile yerel bölgelere heyet gönderen Cumhuriyet Halk Partisi'nin bugünki durağı Şanlıurfa oldu. Şanlıurfa’da 15 Temmuzdan sonra yaşanan mağduriyetleri incelemek ve komisyon yolu ile meclise sunmak için yerel bölgeleri dolaşıyorlar. Şanlıurfa CHP İl Binasında yapılan toplantıda mağduriyetlerini ve şikâyetlerini dile getirenlerin listesini inceleyen komisyon heyeti burada aldıkları şikâyetleri meclise sunacaklarını dile getirdi.

Gelen heyet adına konuşma yapan CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, "Burada 15 Temmuz sonrası yaşanan mağduriyetten dolayı AK Parti'ye yüklendi. Bizim 15 Temmuz darbe girişimine karşı olmamızın tek sebebi Türkiye’de bir hukuk devletinin var olmasıdır." dedi.

‘Her türlü mağduriyetin yanındayız’

"CHP il ve ilçe teşkilatları ile birlikte 15 Temmuz sonrası yaşanan mağduriyetlerin başvuru kapısı olarak Cumhuriyet Halk Patisi'nin teşkilatlarının kapıları aşındırılıyor." diyen Engin Altay, “Bu aşındırmadan biz müşteki değiliz, Türkiye'de kimin başı ağrırsa, kimin başına bir hal gelirse, bir olumsuzluğa, haksızlığa uğrarsa, kim mazlumsa, kim mağdursa CHP bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu insanların yardımına koşacak; o insanların gerçek mağduriyet varsa bu insanların mağduriyetlerinin giderilmesi için elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışacağız.” diye konuştu.

‘Darbeye karşı olmamızın sebebi hukuktur’

Kendilerinin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası telkin uyarılar yaptıklarını belirten Altay, “Bizim 15 Temmuz darbe girişimine karşı olmamızın tek sebebi Türkiye’de bir hukuk devletinin var olmasıdır. Bizim bu darbe girişimine karşı olmamızın bu darbenin Recep Tayyip Erdoğan’a yâ da AK Parti hükümetine değil Türkiye Cumhuriyeti milletine yapmış olduğu inancındandır. Kim demokrasi dışı bir yola teşebbüs ederse her zaman Cumhuriyet Halk partisi bunun karşısında olacaktır. 66 yıllık demokrasi tarihimizde bu 15 Temmuz 6’ncı ve inşallah son müdahaledir.” şeklinde konuştu.

‘Darbe ve darbecilerle hesaplaşmamız lazım’

Ancak işlerine geldiğinde demokrasi diyenler işlerine gelmediği zamanlar ise demokrasiyi askıya almakta yüzlerce insanı mağdur edebilmektedir.” diyen Engin Altay, “Elbette darbe ve darbecilerle hesaplaşacağız, ama bu hesaplaşmayı hukukun içinde tutmamız lazımdır. Bu darbe ile ilgili halen iç kamuoyunda, dış kamuoyunda senaryo olduğunu bir mizansen olduğunu iddia edenler var. Biz böyle bir şey düşünmüyoruz. 2004 yılında milli güvenlik kararı ile Fettullah Gülen Örgütünün dikkatle izlenmeye alınması gerektiğine dair karar ortadadır.” ifadelerini kullandı.

‘Hepsinin yargılanması lazımdır’

"Fettullah Gülen terör örgütü 17 Aralıktan sonra mı terör örgütü oldu." diyen Altay, “Bize göre kurulduğu günden beri terör örgütüdür. Bu AK Parti ile kurulmuş bir örgüt değil ama AK Parti’den önce emeklerken AK Parti ile birlikte ayağa kalkmış doğrulmuş ve koşmuş bir örgüttür. Şuan 15 Temmuz gecesi tankları ile uçakları ile millete, milletin meclisine, Emniyet Genel Müdürlüğüne vs. gibi yerlere kurşun sıkanlar ve sıktıranlar hiç şüphesiz yargılanmalıdır.” dedi.

 

‘FETÖ’nün siyasi ayağı nerede’

Bu darbeyi yapanların sanatçılar, akademisyenler, yazarlar, aydınların olmadığını söyleyen Altay, “Bu darbeden sonra sanayiciler, iş adamları ve erbaplar cezaevinde, bu darbeden sonra öğretmenler cezaevindeler. Peki ben buradan soruyorum, elbette 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kalkışanla, bilgisi olan dâhili olan fiziki, fiili ya da duygusal destek veren herkes hesaplaşmalıdır. Bu kadar insan, bu kadar değişik meslek gurubundan insan darbenin ayağını oluştururken bunun en önemli ayağını oluşturan siyasi ayağı nerededir.” diye sordu.

 

‘Darbeyi gerçekleştirenler yurt dışına kaçtılar’

Neden bu işin siyasi ayağı ortaya çıkarılmıyor diye konuşan Engin Altay, “Darbe ve darbecilerin asker, hukukçu öğretmenler mi bu darbeyi yaptı. Bu artık olağanüstülük bir hal kalmadı fiili olarak darbeye taraf olan gerçekleştirenler ya cezaevinde ya da aranıyorlar. Yurt dışına kaçmışlardır. Hükümet şuan ne yapıyor efendim bu Fetullah Gülenin bankasına para yatırmış, bu sendikasına üye olmuş, bu memuru öğretmeni açığa alalım. Bu vahşi bir cadı avına dönüştü. Darbe ve darbecilerle keskin bir mücadelenin yapılması gerektiğini öncelikli olarak biz söyledik.” diye belirtti.

‘Kurunun yanında yaş yanmasın diye komisyon oluşturduk’

Şanlıurfa CHP İl Örgütüne 219 şahsi başvuru yapıldığını belirten Altay, “İl başkanımı bunların tamamını genel merkezimizde bir komisyon açtık, bu belgeler şikâyetler gerekli yerlere iletildi. Bununla beraber kurunun yanında yaş yanmasın diye biz komisyon oluşturduk. Bunu hazır bir fırsat bilip 15 Temmuzu fırsat bilerek Adalet ve Kalkınma Partisi darbe fırsatçılığı anlayışı içerisinde kamu emekçileri sendikasına bağlı öğretmenlerimiz 10 Ekimde Ankara’da bomba patlatıldı emekçi katledildi diye yürüyüş yapan anayasada kendilerine verilmiş hakları kullanan 9 bin 800 öğretmeni açığa almak tam tabiri ile faşizmdir.” şeklinde konuştu.

‘Darbeye Kürdü, Türkü hep beraber karşı çıktı’

 

Biz 15 Temmuza karşı çıkarken Türkiye sivil bir faşizm gelsin diye karşı çıkmadıklarını belirten Engin Altay, “Fettullah Gülen örgütüne karşı çıkarken Tayyip Erdoğan diktatörlüğünü ilan etsin diye çıkmadık. Tayyip’in yeni kapı ruhu diye başlattığı havaset bir kucaklama bir barış bir iş birliği karşı samimiyet nezaket anlayışları 2 ay sürdü. 14 Temmuz ayarlarına geri döndü. Bu millet sağcısı ile solcusu ile Türkü, Kürdü ile 15 Temmuzda bir birlik sergiledi. Bir duruş sergiledi. Bunlar içinde Fetullah gülen ile şu ya da bu alanda eğitimi alanında, barınma alanında konuk edinme amaçlı ilişkiler olan herkesi darbeci olarak ilan edemezsin.” diye ifade etti.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER