Cezaevi uyuşturucu tüccarları ile doldu

Şanlıurfa’da son yıllarda madde kullanımın arttığını söyleyen Psikolojik Danışman ve Rehberlik hocası Bozan Doğan, “Urfa cezaevinde mahkûmların çoğunun uyuşturucu ticaretiyle alakalı olduğunu görebiliyoruz. Biz devletin bize sunmuş olduğu tedbir kapsamında aileleri bilgilendiriyoruz.” dedi.

Cezaevi uyuşturucu tüccarları ile doldu

Haber: Mehmet Kaması

 Şanlıurfa’nın son yıllarda en büyük sorunu haline gelen madde bağımlılığı giderek büyüyen bir sorun olarak önümüze çıkıyor. Şanlıurfa cezaevindeki mahkûmların çoğunun uyuşturucu ticaretinden dolayı içerde olduğunu söyleyen Bozan Doğan, ondan dolayı bu konunun Şanlıurfa’da ne kadar ciddi olduğunu görmemiz gerekiyor dedi. Şanlıurfa’nın köşe mahallelerinde madde bağımlılığı çok küçük yaşlara kadar düşmüş durumda. Gençlik konusunda büyük bir tehlike arz eden madde bağımlılığına yönelik farklı tedbirlerin alınması gerektiğini vurgulayan Psikolojik Danışman Bozan Doğan, madde bağımlısı insanların sadece devletin tedbirlerinin yetmediğini ailelerinde ön planda olması gerektiğini söyledi. Bu konuda ellerinden geldiğince bilgilendirme ve eğitim verdiklerini söyleyen Bozan Doğan, okulların önlerinde, okulların içlerinde uyuşturucu ve şiddet ortamının çocuklardan uzak tutulması çalışmamız var diye konuştu.

 STK’lara büyük iş döşüyor

Şanlıurfa’daki STK’lara da büyük görev düştüğünü söyleyen, “STK’lara düşen görev mahallerde, ailelerle görüşerek bu çocukların suça sürükleyen durumları analiz ederek bunlara tedbir bulmaları gerekir.” dedi.

 ‘Devletin bize sunmuş olduğu tedbirler var’

 Madde bağımlılığı konusunda oranların emniyet raporlarında daha belirleyici olduğunu söyleyen Psikolojik Danışman Uzmanı Bozan Doğan, “Ancak Urfa’da madde kullanımının arttığı ile ilgili bir gündem vardır. Madde kullanım yaşının düştüğü, yine Urfa cezaevinde mahkûmların çoğunun uyuşturucu ticaretiyle alakalı olduğunu görebiliyoruz. Biz devletin bize sunmuş olduğu tedbir kapsamında aileleri bilgilendiriyoruz.” dedi.

 ‘Suriye meselesi ile olaylar arttı’

“Ancak yasal değişiklikler, tedbirler ve basının bu konuda hassasiyet göstermesi ister istemez bu suç oranının artmasını gösteriyor.” diyen Bozan Doğan, “Ayrıca Suriye meselesiyle Urfa’ya büyük bir göç yığını oldu. Bunun sonucunda sosyal uyum ile bu suçlarda da artış meydana geldi. Böylece suç ortamı daha rahat ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

 ‘STK’lar aileleri bu konuda bilgilendirmelidir’ 

 STK’ların toplumu suçtan çevirme gibi çalışmaları var olduğunu söyleyen Psikolojik Danışman Uzmanı Bozan Doğan, “Bu görev alanlarının pratikte yerini bulması gerekir. Bir konuda çok konuşmak o konuda çalışma yapılıyor anlamına gelmez. O yüzden STK’lara düşen görev mahallerde, ailelerle görüşerek bu çocukların suça sürükleyen durumları analiz ederek bunlara tedbir bulmaları gerekir. STK’ların bu konuda çalışmaları vardır ancak daha organize bir şekilde ve hedefe bağlı olarak hareket etmeleri gerekir.” ifadelerini kullandı.

 

 


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER