HAVA SICAKLIGI22 °C
show

Şanlıurfa Suruç hayat bulacak.VİDEO

Şanlıurfa Suruç hayat bulacak.VİDEO
Şanlıurfa Suruç, ‘pompaj sulama projesi” önümüzdeki yıl sonu tamamlanacak
14 Mart 2012 / 18:32 tarihinde eklendi.

Önümüzdeki yıl sulu tarıma açılması beklenen Suruç Ovası’nda tıpkı Harran Ovası gibi tuzlanma riski bulunduğu, bu nedenle çiftçinin eğitimi noktasında çalışmalara hız verilmesi gerektiği belirtildi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı, Şanlıurfa Yatırım Destek Ofisi tarafından hazırlanan “Suruç Ovası Pompaj Sulama Projesi’nin muhtemel etkileri” başlıklı raporda, Suruç’un 660 bin 439 dekar yüz ölçüme sahip olduğu, bunun yaklaşık yüzde 90’ını tarım alanlarının oluşturduğu belirtildi.

Mevcut tarım alanlarının yüzde 8’lık kısmında sulu, yüzde 92’sinde sulu tarım yapıldığı belirtilen raporda, “tarım alanların sulanması durumunda orta ve uzun vadede yaklaşık 190 bin kişiye istihdam sağlanabilecek.

Nüfus artış hızlarına bakıldığında; Şanlıurfa 2008 yılında yüzde 3,36 ve 2009 yılında yüzde 2,51 oranında nüfus artış hızına sahipken, Suruç’ta 2008 yılında % -0,54 ve 2009’da % 1,25 oranında azalış olduğu görülmektedir. Bu oran 2009 yılında % 6’ya gerilemiştir.

Suruç en çok göç veren ilçe konumunda. Suruç’ta, sulu tarıma geçişle birlikte kırsal alanlarda istihdam olanaklarının artmasıyla göç veren ilçe konumundan çıkması öngörülüyor 

2009 yılında Harran ovasında bir milyon 250 bin tondan fazla ürün hasat edilmiş, destekler hariç ürün satış bedeli 670 milyon liraya ulaşmıştır. Çiftçiler işçilik dâhil tüm masraflar çıktığında 1 nektardan net 920 lira kazanç sağlamışlardır.

Suruç ovası pompaj sulama projesinin de tamamlanması ile Suruç ovasında elde edilen ürün miktarında ve çiftçi gelirlerinde benzer bir artış olması beklenmektedir.

Raporun öneriler bölümünde, sulama, ancak toprak denetiminden örgütlenmeye kadar geniş bir alanda alınacak önlemlerle öngörülen yapısal değişikliği gerçekleştirebilir.Sulu tarımla birlikte hedeflenen yapısal dönüşüm, bitki deseninin değişmesi, stratejik ürünlerin ekimine ayrılan alanların genişlemesi, ikinci ürünün yaygınlaştırılması ve uygun ekim nöbetinin yere ve koşullara göre saptanıp uygulanmasıyla olanaklıdır.

Harran ovasında yaşanan aşırı ve bilinçsiz sulamadan ötürü oluşabilecek tuzlanma riski Suruç’ta da bulunmaktadır. Bu riski ortadan kaldırmak için Suruç ovasındaki çiftçilerin suyun dikkatli kullanımı konusunda eğitilmeleri gerekmektedir.

Sonuç olarak sulamaya geçişle birlikte tarım, hayvancılık, sanayi ve hizmet sektöründe yaşanacak değişimlerin planlı yürütülmesi ve takip edilebilmesi gerekiyor

                                   Haberin Videosu:


Suruç susuz
Yükleyen sanliurfaolay. - Güncel haberleri izleyin


Yasal Uyari: Yayinlanan köse yazisi/haberin tüm haklari sanliurfaolay.com sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi köse yazisi/haberin tamami özel izin alinmadan kullanilamaz. Ancak alintilanan köse yazisi/haberin bir bölümü, alintilanan habere aktif link verilerek kullanilabilir.
Ilgili haberler
RÖPORTAJ
Yazarlarımız
yürüyüş2
SONDAKIKA HABERLERI

İnteraktif Menü
Ana Sayfam Yap  /  Favorilerime Ekle  /  UrfaPortal Reklam  /  Iletisime Geçin  /  Sayfa Basi   /  Güncel   /  Ekonomi   /  Siyaset   /  Sağlık   /  Eğitim   /  Yaşam   /  Kültür Sanat   /  Spor   /  Güneydoğu   /  Gap   /  Medya   /  Teknoloji   /  Ödüllerimiz   /  Son 24 Saat   /  Sitene Ekle   /  İHALE İLANI   /  Şanlıurfaspor