BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2

Şanlıurfa’da obezite giderek artıyor

Son yıllarda giderek artış gösteren obezite hastalığı Türkiye’de olduğu gibi Şanlıurfa’da da giderek kötü hal almaya başladı.

Şanlıurfa’da obezite giderek artıyor
  • 15-12-2016 12:05

Haber: Mehmet Kaması

Günümüzün en büyük sağlık sorunundan olan  obezite son yıllarda Şanlıurfa’da artış gösteriyor. Zengin yemek kültürü ve düzensiz beslenme Şanlıurfa’da obezitenin oluşmasına neden oluyor. Obezitenin önüne geçilmesi için uyarılarda bulunan uzmanlar, Şanlıurfa’da yaşayanların çoğunun düzensiz beslendiklerini ve vucudun gereksiniminden fazla besin aldığı için obezitenin oluşmasının önünün kesilmediğini vurguladı.

Giderek kötü hal almaya başlayan obezitenin insan sağlığını tetiklediğini belirten Diyetisyen Arzu Polat, Şanlıurfa’da her geçen gün beslenme sorununun arttığını bu konuda insanların daha dikkatli olması gerektiğini söyledi. Polat, "Beslenme sorununun ortaya çıkması beraberinde obeziteyi de getirmektedir.” dedi.

‘Sağlıksız beslenme obezitenin başını çeker’

Beslenmenin sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli davranılması gerektiğini belirten Diyetisyen Arzu Polat, “Beslenmenin böyle tanımından yola çıkarak Şanlıurfa’da her geçen gün obezitenin neden arttığını hepimiz tahmin edebiliyoruz. Sağlıklı beslenme olmadığı zaman, vucudun gereksiniminden fazla besin alması ve uygun zamanda alınmadığı besinler, insanda obezitenin oluşmasına neden oluyor.” diye konuştu..

‘Fazla yağlı yemekler yenilmemeli’

Şanlıurfa’da yaşayanların çoğunun  düzensiz beslendiğinin altını çizen Arzu Polat, “Haddinden fazla besin yendiği için insan vucudunda yağlanmaya yol açıyor. Buna bağlı olarak günümüzün en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezitenin oluşmasına neden oluyor. Beslenme, Açlık duygusunu bastırmak, karın doyurmak ya da canın çekmesi durumunda bir şeyleri yemek içmek değildir ama bu sorun Şanlıurfa’da giderek kötü bir hal almaya başladı.” şeklinde konuştu.

‘Yanlış besin seçimi obeziteye neden oluyor’

“Geniş yemek yelpazesi ile Türkiye’nin en zengin yemek kültürüne sahip illerimiz arasında olan Şanlıurf ve buna bağlı olarak her canı bir şey istediğinde yemek yemek isteyen vatandaşlarımız böyle yaparak obezitenin önünü de açmış oluyor.” diyen Diyetisten Polat, “Peki Şanlıurfalılar neden obezite oluyor? Sorusuna verebileceğimiz cevap ise şöyle: Bir Şanlıurfalı vatandaş bu konuda bilgisiz olduğundan bu sorun giderek artmaktadır. İkici sorun yanlış besin seçimi. Eğer yanlış zamanda yanlış besin seçimi yaparsanız kilo almanız daha fazla olur.” şeklinde ifade etti. 

‘Yanlış zamanda besin almak obeziteyi tetikliyor’

Şanlıurfalı vatandaşların en çok yaptığı hatalardan birisinin ise yanlış zamanda yanlış besin almak olduğunu belirten Polat, “Bir bakıyorsunuz ikindi vaktinde bile bol yağlı yemekler  yiyorlar. Bu da obeziteye neden oluyor. Toplumun yeme alışkanlıları, ailelerin beslenme düzeni , yaşanılan ortam, iş koşulları, genetik yapısı ,eğitim durumu obezite sıklığını etkilemektedir. Şanlıurfa’da fiziksel aktivitenin olmaması da obeziteyi kolaylıkla ortaya çıkarıyor. Günlük bol yemek tüketen Şanlıurfalıların fazla fiziksel aktiviteler yapması gerekiyor. Ancak Şanlıurfa’da bunu pek yapan kimse yok.” Ifadelerini kullandı.

‘Obezite diğer hastalıklara da yol açıyor'

"Obezitenin oluşması beraberinde birçok hastalığı da getiriyor" diyen Arzu Polat, “İşte obezitenin devamında gelişen hastalıklar, sağlıksız beslenme, düzensiz yemek yeme ve fiziksel aktivitenin olmaması diyabet, kalp damar hastalıkları, tansiyon, solunum sistemi hastalığı, karaciğer yağlanması, safra taşları, kemik hastalığı osteoporoz gibi çok ciddi hastalıkların oluşmasına neden olur. Ondan dolayı vatandaşlara önerimiz düzenli beslensinler, fazla aşırı yemesinler  ve olabildiğince fiziksel aktiviteler yapmalarıdır.  Son olarak gece yarıları falan kesinlikle yemek yenilmemesi gerekiyor, olabildiğince bol su tüketilmelidir.” şeklinde konuştu.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER