Harran’da birçok bölüm hizmete açıldı

Rektör Prof. Dr. Ramazan Taşaltın’ın göreve gelmesiyle bölgede olmayan birçok bölüm Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde hayata geçti.

Harran’da birçok bölüm hizmete açıldı
  • 27-10-2017 12:40

Harran Tıp sadece Şanlıurfa'mıza değil artık çevre illere ve tüm Güneydoğu’ya hizmet veriyor.

Osmanbeydeki yeni yerine taşınmasıyla teknolojik alt yapısını güçlendirmiş. Hizmet kalitesini çeşitlendirerek artırmıştır. Harran Tıpta hizmete giren birimlerimiz şunlardır.

İnme Birimi

İlimizde sadece hastanemizde, 2 Nöroloji Yrd. Doç. Dr. aracılığıyla, 7 gün 24 saat süreyle iskemik SVO geçiren hastaların acil anjiyo ile müdahalesi yapılmaktadır.

PET-CT Birimi

İlimizde sadece hastanemizde kurulacak olan PET-CT ünitesinin ihalesi yapılmış sonuçlanması beklenmektedir.

Metabolizma Laboratuarı

Metabolik hastalıklar Türkiye geneli en sık Şanlıurfa ve Diyarbakır’da görülmektedir. İlimizde sadece hastanemizde kurulan bu laboratuar sayesinde hastaların çevre illere gitmesi önlenmiştir. Hatta Van, Mardin ve Diyarbakır illerinden sevk almaya başlanmıştır.

Genetik Laboratuarı

İlimizde sadece Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kurulan genetik laboratuarı ile bölgeye hizmet vermekteyiz. (çevre illerde bulunmamaktadır)

Diabetik Ayak Merkezi

Hiperbarik Tıp ABD bulunan öğretim üyesi öncülüğünde Endokrinoloji, Plastik Cerrahi, Ortopedi ve Enfeksiyon Hastalıkları öncülüğünde yapılmaktadır.

(Şanlıurfa ilinde bulunmayan Hiperbarik Tıp ve Basınçlı Ünite için ihale yapılmış sonuçlanması beklenmektedir. Hastaların çevre illere sevki önlenmiş olacaktır)

Yenidoğan ünitesi

75 yataklı yeni doğan ünitemizle ilimizdeki yeni doğanların çevre illere sevkinin önüne büyük oranda geçilmiştir. (30+30+15 şeklinde birinci, ikinci ve üçüncü basamak YB hizmeti verilmektedir)

Kemoterapi Ünitesi

Tam otomatik KT cihazı bölgede sadece hastanemizde hizmet vermektedir.

TPN Ünitesi

Yoğun Bakım hastalarının parenteral beslenmesi standartlara uygun ünite ile sağlanmaktadır.

Göz Bölümü
ameliyatları bölgede sadece hastanemizde yapılmaktadır.

Crosslink cihazı ile keratokonus operasyonları özelden çok daha düşük ücretle yapılmaktadır.

Kısa süre sonra EXCİMER LASER bölgede kamu olarak hizmet veren tek cihaz olma özelliğine sahip olarak aktif hale gelecektir.

Göğüs Hastalıkları Bölümü

Endobronşial USG ile birlikte İNVAZİV PULMONOLOJİ işlemleri yapılmaktadır. (Bölgede tek)

Difüzyon SFT ile bölgede ölçülemeyen ileri solum fonksiyonları ölçülebilmektedir.

Tüberküloz Tanı ve Tedavi Merkezi

Bölgemizde Suriyelilerin de gelmesiyle birlikte TBC vakalarında ki artışa bağlı olarak gerekli izole odalar ve laboratuar ünitesi kurulmuştur.

 

İleri ARGE Laboratuarı

Bilimsel çalışmaların desteklenmesi açısından hücre kültür laboratuarı, Floresan in situ hibridizasyon, Western Blotting, Flow sitometri, Elektroforez sistemleri ile öğretim üyelerine hizmet verilmektedir.

 

Akapunktur Tedavi Ünitesi

Bölgede sadece hastanemizde bulunan ünite ile migren, trigeminal nevralji, obesite, eklem ağrı tedavisi uygulanmaktadır.

 

Palyatif Tedavi Merkezi

17 yatak erişkin, 10 yatak çocuk hastaları için Palyatif Bakım Birimi tescil almış ve hizmetlerine başlamıştır.

Tüp Bebek Ünitesi

Bölgemizde kamu hastanelerinde olmayan Tüp Bebek Ünitesi ayda yaklaşık 80 siklus ve %44 başarı ile çalışmaktadır. (standart : % 30)

Ofis histeroskop ile uterus içi görüntüleme yapılabilmektedir.

Laparoskopik uterus cerrahisi rutin olarak yapılmaktadır.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER