Metrolife baner

Açıkta satılan ürünlere dikkat

Şanlıurfa’da açıkta satılan ürünler tüketicinin sağlığını tehlikeye atarken yetkili birimler sadece seyirci kalıyor.

Açıkta satılan ürünlere dikkat
  • 08-12-2017 08:47

Haber: Hasan RAY

Şanlıurfa’nı hemen her köşesinde açıkta satılan ürünlere rastlamak mümkün halde geldi. Seyyar arabaların üzerinde satılan ürünlerin başında bilindiği üzere sebze ve meyve geliyor. Ancak son zamanlarda bu seyyar arabaların üzerinde satılmaya başlanan şekerlemeler dikkat çekiyor. Açıkta satılan bu şekerlemelerin nerede üretildiği ve hangi markaya ait olduğu bilinmezken, vatandaşlar ucuz olduğu için tercih ediliyor. Fakat bu ürünlerin sağlığa olumsuz etkilerini düşünen yok.

Her köşede açıkta satılıyor

Açıkta satılan bu tür şekerlemelerin son zamanlarda dikkat çekici seviyede artmaya başlaması gerek tercih eden vatandaşların gerekse de denetleyen yetkili birimlerin sağlık konusunu göz önünde bulundurmadığını gösteriyor. Gıda uzmanlarının sık sık uyarmasına rağmen açıkta satılan bu tür ürünlerin satılmaması için gerekli çalışmaların yapılmaması yetkili birimlerin halk sağlığını korumak adına yaptığı çalışmaların yetersiz olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Sağlık için çok tehlikeli

Açıkta satılan ürünlerin tüketmeden gıda zehirlenmesinden korunabileceğini belirten uzmanlar,"Bazı mikroorganizmalar, ürünü bozmadan da sağlığımızı etkileyebiliyor. Bu nedenle muhafaza koşulları, satış koşulları ve hijyenin önemi özellikle sokakta satışa sunulan gıdalarda daha da önem kazanıyor. Sağlığımız için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından onaylanmış, markasına güvendiğimiz, ambalajlı ürünleri tercih etmeliyiz. Aksi takdirde ciddi sağlık soruları ile karşılaşabiliriz” diyerek uyarılarını sıralıyor.

Tüketicinin dikkatli olması gerekiyor

Gıdaların etiket okunarak satın alınmasının önemine de dikkati çeken Uzmanlar, "Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın denetim yapmasının yanında, vatandaşların da bilinçli ve dikkatli birer tüketici ve gıda denetçisi olmaları çok önemli. Ambalajlı, menşeine güvenilen gıdaları satın alınmaya özen göstermeli, ambalajlı ürünlerin de etiket bilgilerini mutlaka okumalıyız. Ambalajı bozulmuş ve yırtılmış ürünleri satın almamalıyız.” diyerek konunun önemine dikkat çekiyor.

Milyonlarca kişi zehirleniyor

"Gıda Kaynaklı Hastalıkların Küresel Yükü” raporuna göre, bakteri, virüs ve parazitlerle kirlenen gıdalar, dünya genelinde her yıl 600 milyon kişiyi hasta ederken, 420 bin hastanın da ölümüne neden oluyor. Kirlenmiş gıdalardan özelikle de dünya nüfusunun yüzde 9'unu oluşturan 5 yaş altı çocukların etkilendiği belirlendi. Kirlenmiş gıdaların yol açtığı hastalıklar en çok Afrika ve Güneydoğu Asya gibi geri kalmış ülkelerde meydana geliyor.

Hükümetler ve tüketiciler işbirliği içinde olmalı

Gıda güvenliğinin sağlanması için özellikle tüketicilere uyarılarda bulunan Uzmanlar, “Gıda tedarikinin artık ülkelerin sınırlarını da aştığına ve bu sebeple gıda güvenliğini sağlamak için hükümetler, üreticiler ve tüketiciler arasında güçlü bir işbirliğinin kurulması gerektiğine dikkat çekiyor. Tüketicilerin sağlığı için gerekli işlemler için ülkelerin sağlam bir işbirliği yapması gerekiyor” şeklinde uyarılarda bulunuyor.

Tüketiciler gıda alışverişi yaparken nelere dikkat edilmeli;

- Tüketiciler olarak gıdanın etiketinde yazan isme dikkat edilmeli. Zira tüketici satın alma niyetini taşıdığı gıdaya benzer, ama aslında farklı bir ürünü alıyor olabilir.

- Gıdanın hangi koşullarda muhafaza edilmesi gerektiği ile ilgili uyarılara dikkat edilmeli.

- Gıda etiketlerinde yer alan son kullanma tarihi, o gıdanın muhafaza edilmesi gereken sıcaklık koşullarında belirlenmektedir. Dolayısıyla, hem o gıdanın satıldığı koşullara dikkat etmeli hem de bu gıdayı o koşullarda muhafaza edilmeli.

- İçindekiler kısmı mutlaka okunmalı. Ürünün içeriği, kullanılan gıda bileşenlerinin ne olduğunu ve ayrıca varsa gıda katkı maddeleri de etiketlerde listelenmektedir.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER