Metrolife baner

Yeşil Masaya öncülük edeceğiz

Biz Bize’nin bu haftaki konuğu Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı oldu. Çakmaklı çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yeşil Masaya öncülük edeceğiz
  • 28-02-2017 09:25

Röportaj: Bilal Bebe – Hasan Ray

Şanlıurfa Olay Gazetesi Haber Müdürü Hasan Ray ve Gazeteci Yazar Bilal Bebe’nin hazırladığı Biz Bize Köşesi bu hafta önemli bir konuğu ağırladı. GAP’ın başkenti Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, Şanlıurfa Tarımspor’un şampiyonluğuna ilişkin düşüncelerini aktarırken, Şanlıurfa tarımına yönelik önemli açıklamalarda da bulundu. Çakmaklı, Türkiye’de Tarım Bakanlığı önderliğinde bir ilki gerçekleştirerek yeşil masa diğer ismiyle yeşil ofis uygulamasına geçtiklerini açıkladı.

Tarımda sorunları çözmede çığır

Türkiye’de rol model olacak bir proje olan Yeşil Masa uygulamasını hayata geçiren Şanlıurfa İl Tarım Müdürlüğü, tarım ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların sorunlarını çözme noktasında birinci ağızdan çözüm üretiyor. Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlar için 7 gün 24 saat veterinerlik hizmeti, tarımla uğraşan vatandaşlar için ise 7/24 Ziraat Mühendisliği, Su Ürünleri Mühendisliği ve Gıda Mühendisliği hizmeti veriyor.

İşte Biz Bize ekibinin Çakmaklı ile gerçekleştirdiği röportaj...

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Yaklaşık 8 aydır il müdürlüğü görevini yürütüyoruz. Bu onurlu görevi en iyi şekilde yürütmeye çalışıyoruz.  Bütün çiftçilerimize en iyi şekilde hizmet etmek anlayışıyla yöneticilerimizle kendimize bunu amaç edindik. Bütün çalışmalarımız bakanlığımızın Milli Tarım projesi kapsamında yürütülmektedir. Sayın valimizin de gözetiminde çalışmalarımızı titizlik ve hassasiyetle yürütüyoruz. Bir Urfalı olarak ilimizin çiftçilerine hizmet etmek, onların taleplerini, sıkıntılarını, sorunlarını çözmeye yönelik ilimizin de tarımsal potansiyelini bilen bir kişi de olarak bu durumu yöneticilerimizle birlikte avantaja çevirdik. Onların lehine kullanmaya yönelik idarecilik ve çalışma anlayışımız var.

Biz Şanlıurfa Olay gazetesi olarak çok iyi biliyoruz ki sizin bir Yeşil Masa projeniz var ve sanırım bu proje Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Bu da Şanlıurfa için güzel bir örnek, Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in Şanlıurfa milletvekili olması hesabıyla size bir avantaj mı sağlıyor ya da sizdeki bu enerji nereden geliyor?

Bir Urfalı olarak, ilimizin bir bireyi ve evladı olarak ilimizin üreticilerine en iyi hizmeti vermek en büyük sorumluluğumuzdur. Elbette ki ilimizin bir bakanı oluşu tabii ki tarihi bir şanstır. Elbette ki bakanı olan bir il olmanın getirmiş olduğu ağır sorumluluklar da var. Biz zaten bu sorumlulukların farkındalığıyla çalışıyoruz. Bizim esas hedefimiz bakanı olan bir ilde çalışıyor olmakla tüm üretici ve çiftçilerimiz adına durumu bir fırsata çevirmek istiyoruz. Bu anlamda çalışıyoruz. İnşallah bunu fırsata çevirmeye yönelik çabamız ve gayretlerimiz de tüm çiftçilerimize, üreticilerimize en iyi, en kaliteli, sahada çözüm anlayışıyla çiftçilerimizin yanında, yine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in de talimatları doğrultusunda bizlere her zaman sahaya inmemizi söylediler. Çiftçilerimizin yanında olmamızı söylediler. Bizler de bunu dikkate alarak çiftçilerimizin yanında ve sahada olma anlayışıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yeşil Masa, bakanımızın talimatıyla ilk defa Urfa’da başlatılmış bir projedir. Ne mutlu ki tüm Türkiye’ye model oldu ve şu anda da 81 ilde uygulanıyor. Elbette ki biz bunun gururunu yaşıyoruz. Ancak ilimizin sahip olduğu tarımsal potansiyeli de dikkate aldığımızda zaten ülkemizin de muhteşem bir tarımsal potansiyeli var. Şanlıurfa’da bu anlamda, bu tarımsal potansiyel içerisinde en öncü illerimizden birisidir. Biz şunu da gördük ki Şanlıurfa’ya Yeşil Masa yetmiyor. Çiftçilerimizin daha sağlıklı bir şekilde yararlanabileceği Yeşil Ofisi de getirdik. Yeşil Ofis, her branştan her meslek grubundan arkadaşlarımızın olduğu bizzat elinde çözüm odaklı çiftçilerimizin sorunlarını, taleplerini, beklentilerini ofis anlayışıyla ve bunu da beş yıldızlı anlayışıyla sayın bakanımızın talimatları doğrultusunda oluşturduğumuz bir projedir. Yine ilerleyen günlerde sayın bakanımızın yapacağı açılışla tüm Türkiye’ye model olacak ofisinde açılışını yapacağız.

Biz Olay gazetesi olarak sizleri takip ediyoruz. Fakat bizim buraya geliş amacımız o muhteşem çalışmalarınız anlamında sizlerden bir söz alacağız. Olay gazetesinin öz evladı olan Fikir Kulübü’ne sizleri çağırırsak geleceğinizin sözünü veriyor musunuz?

Bizim verdiğimiz her söz, üretici ve çiftçilerimizin en iyi hizmeti alabilmesi adınadır. Sizlerin aracılığıyla da bu çalışmaları anlatma ve ifade etme özgürlüğü buluyoruz. Tabii ki bu fırsatı da bizlere verdiğiniz için sizlere de teşekkür etmek istiyorum. Bizler de böyle ortamlarda ve zeminde yaptığımız çalışmaları anlatma ve ifade etme mutluluğunu yaşayacağız. Bu nazik davetinize de elbette ki iştirak ederiz ve verdiğiniz bu imkânla da yaptığımız çalışmaları daha güzel ifade etme ve anlatma şansı buluruz.

Bizim aslında buraya geliş amacımız; Tarımspor’un kıt imkânlarla beraber hatta sizin gelişinizle beraber takımın Süper Amatör Ligi’nde geçişinde bir katınız var mıydı? Biz öyle gözlem yaptık. Sanki siz ve ekibiniz burada bir katkı sağladınız. Bu gençlerimizde muhteşem bir başarı yakalayarak 16-17 takım arasında Süper Amatör Ligi’ne çıktı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Elbette ki başarı bireysel elde edilemez, başarı evvela bir ekip işidir. Biz yapmış olduğumuz bütün çalışmaları başarıya ulaştırma hedefiyle yürütmekteyiz. Bunu idari anlamda idari ekibimizle, teknik ekibimizle ve konu uzmanı arkadaşlarımızla ile birlikte bir ekip ruhu ile yürütüyoruz. Çünkü eğer bir yerde bir başarı olacaksa bu bir ekip işidir. Herkesin bu başarıyı sahiplenmesi de bu başarıya da katkıda bulunması şarttır. Tabii ki bizim çalışma alanımız Tarımspor sayesinde sadece tarımla sınırlı kalmıyor, bizim bir spor kulübümüz var. Biz göreve gelir gelmez mevcut olan Tarımspor’da 300’ün üzerinde lisanslı sporcumuz var. 11 yaş grubundan başlamak üzere, 19 yaş grubu ve A takım olmak üzere bir kulübümüz var. Onların sportif faaliyetler içinde yer alması ayrıca bizi mutlu ediyor. Tabii ki böyle bir kulübü sahiplenmemek, böyle bir kulübün başarı elde etmemesi gereken çabayı sarf etmemek mümkün değil. Her şeyden önce orada oynayan gençler, çocuklar ve her yaş gurubunda oynayan oyuncularımız var. Tabii ki bizim için işin bu yönü de önemlidir. Biz dezavantajlı bölgelerdeki çocuklarımızın spora yönelmesi gibi sorumluluklarımıza da sahibiz. Çünkü bu sayede o çocuklarımızı kötü alışkanlıklardan uzak tutuyoruz. Hem de terör gibi kötü emellere sahip gruplardan ve yapılardan da uzak tutmuş oluyoruz. Biz oyuncularımızı sadece sahada desteklemiyoruz. Onları aynı zamanda bu kötü alışkanlıklardan uzak tutmanın bilincini de kendilerine vermiş oluyoruz. Spor, sadece sahada oynanan bir branş olarak düşünülmemelidir. Aynı zamanda iyi bir ahlaka ve iyi bir disipline sahip olmalıdır ki başarı elde edilebilsin. Biz, tüm sporcularımızı bu şekilde de sahiplenmiş oluyoruz. Spor sayesinde de bir çocuğun sahip olması gereken vatan sevgisi, bayrak sevgisi gibi duyguları da aşılamış oluyoruz. Çünkü spor asıl bu şekilde amacına ulaşmış oluyor. Arkadaşlarımızla beraber biz Tarımspor’u güçlendirmeye çalıştık. Bunun dışında da danışmanlık anlayışını da getirdik. Bunun sonucunu da almaya başladık. Bu hafta itibariyle de Tarımspor takımımız Süper Amatör Ligi’ne çıktı. Buradan tüm oyuncularımızı da tebrik etmek istiyorum. İnşallah ilerleyen günlerde U19 takımımızın da şampiyonluğunu bekliyoruz. Kulübümüzün farklı branşlarda da başarı elde etmesi önem arz ediyor.

Bu göstermiş olduğunuz gayret ve özveri şampiyonluğu getirmiş. Kaynağınız nedir, bu çocuklara nasıl bir kaynak sağlıyorsunuz; Bakanlığın veya diğer kurumların bir desteği var mı size?

Çok kısıtlı imkânlarla bu başarılar elde ediliyor. Bir kulüp olarak çok kısıtlı ve dar bir kaynağa sahibiz. Ama arkadaşlarımız o kadar tecrübeli ki bu kaynağı çok iyi kullanıyorlar. Sayın bakanımızın da kulübümüzü ziyaret etmesini çok arzu ediyoruz. Kendilerinin de varlığı bize hem moral olarak hem de manevi olarak ayrıca bir güç katacaktır. Zaten şampiyonluğumuzu da kendileri ile paylaştık. İnşallah en kısa zamanda da şampiyonluk kupamızı sayın bakanımıza arz edeceğiz. Biz zor imkânlarda ve zor şartlarda mücadele veren bir ekibiz. Bu zorluğa ve kısıtlı imkânlara rağmen eğer bugün başarı elde edebildiysek daha güçlü kadrolarla daha güçlü hale geleceğiz. Gücümüzü de en iyi başarılarla da taçlandıracağız.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Bu fırsatı sunduğunuz için ben teşekkür ediyorum. Az önce de ifade ettiğim gibi geleceğimize sahip çıkmamız lazım. Bugün Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü olarak böylesine bir kulübe sahip bir müdürlük olarak eğer biz bu başarıları sağlayabiliyorsak tüm kurumlarımızın aktif olarak dahil olması bence çok önemlidir.HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER