Novada
Detay Üst

Urfa MEM Türkiye’de ilki gerçekleştirdi

Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü Türkiye’de bir ilk olan “Eğitimde Başarıyı Artırma” projesi ile TEOG sınavına hazırlanan öğrencilerin başarısını arttırmayı planlıyor.

Urfa MEM Türkiye’de ilki gerçekleştirdi
  • 17-11-2016 08:00

Röportaj: Hasan Ray

Türkiye’de ilk ve tek olan “Eğitimde Başarıyı Arttırma” projesi Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.  Eğitim anlamında örnek alınacak projeler içerisinde olan ve Toplam 6 dersten oluşan proje kapsamında her hafta okullarda işlenen konulardan 20 soru hazırlanıp öğrencilere sınava tabi tutuluyor. Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmak üzere toplam 6 dersten oluşan projenin koordinatörlüğünü Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapan Mehmet Bozkurt yürütüyor. Yaptığı proje ile ilgili Şanlıurfa Olay Gazetemize açıklamalarda bulunan Mehmet Bozkurt, amaçlarının bu tür projelerle şehrin eğitim kalitesini ve seviyesini arttırmak olduğunu ve böylelikle TEOG sınavına girecek öğrencilerin daha başarılı olması olduğunu söyledi.

Bu projeyi ne zaman başlattınız; Nasıl bir tepki ile karşılaştınız?

Şanlıurfa Milli Eğitim olarak geçen yıl hayata geçirdiğimiz Eğitimde Başarıyı Artırma Projesi ile birlikte Kazanım testleri yayınlama fikri doğdu. Ve geçen yıl Şubat ayında her Cuma yayınlanacak şekilde çalışmalarımıza başladık. Geçen yıl toplam 11 sayı yayınladık ve yayınlanan Kazanım Testlerimiz gerek Şanlıurfa’da gerek Türkiye’de çok büyük ilgi gördü.

Testlerinizde bütün derslerden soru var mı; buradaki amacınız nedir?

Testlerimiz TEOG temel teşkil eden 6 dersten hazırlanıyor. Bu dersler Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, İngilizce, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi. Her dersten 20 soru olacak şekilde her hafta 120 soru yayınlamış oluyoruz. Şu an Türkiye’de bizden başka böyle bir çalışma yapan il yok. Sadece bakanlık ve Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü olarak biz yapıyoruz. Kazanım Testlerinden amaç o hafta görülen dersteki konunun öğrenci tarafından edinme düzeyini yoklamaktır. Testler sadece ve sadece kazanımlar baz alınarak hazırlandı. Bildiğiniz gibi 8. Öğrencilerimiz birinci dönem 1 ikinci dönem 1 olmak üzere 2 merkezi sınava giriyorlar.

Bu projeyi hayata geçirirken en fazla kimlerden destek aldınız?

Tabi bu konuda en desteği İl Milli Eğitim Müdürümüz sayın Metin İlci ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mehmet Ercan beylerden gördük. Ayrıca Şube müdürümüz arkadaşım İbrahim Canbek’in de büyük katkıları oldu. Onca bürokratik yoğunluğunun arasında Dizgi ve Tasarım konusunda beni kırmadı ve destek sundu. Onlara bir kez daha öğrencilerimiz için çok faydalı olan soru hazırlama ekibinde görev yapan öğretmenlerimizin aktif bir şekilde ders dışında da sahada kalmasına sebep olan böyle bir projeye verdikleri katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Kazanım testlerimiz sadece 8. Sınıflar için hazırlanıyor. TEOG’a temel teşkil eden toplam 6 dersten sorular yayınlıyoruz. Her test 20 sorudan oluşuyor ve cevap anahtarı da her testin sonunda oluyor.

Sorularınızı hazırlarken neleri dikkate alıyorsunuz?

Haftalık kazanımları göz önünde bulundurarak her hafta o haftanın kazanımından yayınlanacak şekilde sorularımız hazırlanıyor. Geçen yıl 1500’e yakın soru yayınladık. Bu TEOG a hazırlanan bir öğrenci için azımsanmayacak ek bir soru kaynağı demektir. Evet bu çalışma 8. Sınıflar için başladı ama 7 ve 6. Sınıflara da kazanım testi yayınlama gibi bir niyetimiz var. Bu konuda gelecek yıl bir çalışma yapmayı bizde planlıyoruz. TEOG sınavından dolayı öncelikle 8. Sınıflarda hazırlamayı uygun gördük. Zaten bakanlığımızın da TEOG sınavındaki sistemi altyapı çalışmaları bittikten sonra alt sınıflara da yapma gibi bir çalışması olduğu söyleniyor. Testlerimiz Şanlıurfa merkez ve ilçelerde devlet okullarında görev yapan gönüllü öğretmenlerden oluşan geniş bir ekip tarafından hazırlanıyor. Soruların hazırlanmasında ve incelenmesinde görevli toplam 35 öğretmenimiz bulunuyor. En fazla gönüllü öğretmeniz Türkçe branşımızda bulunuyor.

Soruların hazırlanmasında görev alan öğretmenler nasıl seçildi?

Türkçe öğretmenlerimiz sadece Türkçe testleri hazırlamıyorlar. Diğer testlerimizi de yayınlanmadan önce inceleyip ifadelerin Türkçe ye uygunluğuna bakıyorlar. Bu yüzden Türkçe öğretmeni sayımız fazla. BU işe başladığımızda Müdürlüğümüze ait bir mail adresi açtık. Kurumlarımıza gönderdiğimiz resmi yazıda da böyle bir projeye başlayacağımızı bu projede görev almak isteyen gönüllü öğretmenlerin [email protected] adresine bilgilerini mail atmalarını istedik. Evet projede görev alan öğretmenlerimiz bu mail adresine başvuran öğretmenlerimizden seçildi.

Öğretmenler arasında en çok hangi ilçelerimizden projeye destek geldi?

Şanlıurfa’da görev yapan öğretmenlerin fedakarlığını bu çalışma sırasında gördük. Başvuru sayısı çok fazla oldu. Şu ana kadar 100’lerce öğretmen bu projede görev almak için başvurdu. Şüphesiz bütün ilçelerimizden bu projede görev almak isteyen öğretmenlerimiz oldu. Özellikle Ceylanpınar İMKB Ortaokulunda görev yapan Matematik Öğretmeni Mustafa Fatih Bal sayesinde bu projede görev almak isteyen Ceylanpınar’dan çok fazla öğretmen oldu. Ona buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.  Evet soru hazırlama konusunda çok profesyonel öğretmenlerimiz varmış biz de kazanım testlerini hazırlarken bunu gördük. Sayıları çok fazla bu arkadaşların ama özellikle birkaç isim belirtmem gerekirse  Haliliye ilçemize bağlı Çamlıdere Ortaokulunda Türkçe öğretmeni olarak görev yapan Kadir KESKİN, Ceylanpınar İMKB Ortaokulunda görevli Matematik Öğretmeni Mustafa Fatih BAL ve aynı okulda görevli Fen Bilimleri Öğretmeni Hasan AKIN, Haliliye Süleymaniye İmam Hatip Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Mustafa İPEK, Ceylanpınar İMKB Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Kasım YAMAN ilk aklıma gelen isimler. Tabi ismini sayamadığım çok öğretmenle çalışıyoruz. Hepsinin çocuklarımız için emeği var hepsine teşekkür ediyorum.

Bu yıl ilk Kazanım testimizi 7 Ekim Cuma günü yayınladık. Şu ana kadar 6 sayı yayınladık. Gelecek hafta TEOG sınavı yapılacağı için bu Cuma günkü yayınımız deneme sınavı olarak çıkacak. Amacımız öğrencilerimize TEOG sınavına girmeden önce son bir kez deneme sınavı uygulamak. İlgi çok büyük. Kazanım Testlerimiz bugün itibarı ile 40 bin kişi tarafından indirilmiş. Kazanım testlerimizi müdürlüğümüzün sitesinden indirip dersine girdiği sınıflar için fotokopi yoluyla çoğaltan öğretmenlerimiz var. Bunları düşündüğümüzde ulaştığımız rakamlar bizleri mutlu ediyor ve motivasyonumuzu artırıyor.

Hazırlanan bu testlerinize Şanlıurfa dışından da talep geliyor mu?

 Kazanım testlerimiz sadece Şanlıurfa da kullanılmıyor. Testlerimiz Türkiye’nin birçok ilinde takip ediliyor ve kullanılıyor. Türkiye’nin birçok ilinden teşekkür ve destek mesajları alıyoruz. İzmir, Uşak , Aydın, Mersin, İstanbul, Denizli, Samsun, Kilis, Sivas yaptığımız çalışmadan dolayı teşekkürlerini telefonla arayarak ya da maille bildiren illerden bazıları. Zaman geçtikçe daha çok ses getireceğimize inanıyorum. Güzel bir konuya değindiniz. Her hafta 120 soru yayınlamak gerçekten zor. Hata olmaması için geceli gündüzlü çalışıyoruz. Yayından önce denek öğrenciler üzerinde uyguluyoruz. Soruların zorluk kolaylık derecelerini ölçüyoruz. Haftalık kazanıma uygunluğu, TEOG sınav tarzına uygunluğuna bakıyoruz. Ciddi bir mutfak çalışması var.

Kendinize bir hedef belirlediniz mi; örneğin bu yıl kaç soru ya da kaç öğrenciye ulaşacağız gibi?

Hedefimiz yılsonuna kadar 200 binin üstünde bir indirilme rakamına ulaşmak. Çok profesyonel çalışıyoruz. Bir defa testlerimize bakanın her hafta merakla takip edeceğine inanıyorum. Son söz olarak İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Ercan’a başta olmak üzere Şube müdürü arkadaşım İbrahim Canbek’e ve bu işin mutfak kısmında büyük emekler sunan değerli öğretmen arkadaşlarıma  bu projede sundukları destekten dolayı teşekkür ediyorum.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?