Murat Uygur: Her dalda Hizmet veriyoruz

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda ünlü yönetmen Murat Uygur Şanlıurfa Olay Gazetesine çok önemli açıklamalarda bulundu.

Murat Uygur: Her dalda Hizmet veriyoruz

Röportaj: Mehmet Kaması

 

Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda ünlü yönetmen Murat Uygur memleketi Şanlıurfa’ya geldi. Uygur, Şanlıurfa’da Olay Gazetesine verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu. Şimdiye kadar spor ve yönetmenlik alanında birçok başarıya imza atan Murat Uygur yaptığı çalışmalarla halen ses getirmeye devam ediyor.

 

Spor alanında ne tür çalışmalar oldu?

 

Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcılığını yapan Murat Uygur Türkiye’de spor alanında birçok çalışmalarının olduğunu söyledi. Daha çok Sosyal Sorumluluk Projelerine ağırlık verdiğini belirten Murat Uygur, “Şimdiye kadar spor alanında birçok çalışmamamız ve hizmetimiz oldu bundan dolayı yaptığımız birçok çalışmanın Sosyal Sorumluluk Projeleri ile eş değerdir” dedi.

 

Üniversitelerde ve şehirlerde hangi çalışmalar yapılıyor?

 

Türkiye’nin spor alanında her geçen gün ileriye gittiğini söyleyen Uygur spor alanında Türkiye’de her dalda hizmet verdiklerini söyledi. Yaptığı çalışmaların hem üniversitelerde hem de şehirlerde bulunan mahallelerde devam ettiğini söyleyen Murat Uygur, “Bizler sadece üniversitelerde değil Şehirlerde bulunan mahallelere de spor tesisleri kuruyoruz. Amacımız bu mahallelerde büyüyen çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması ve spora merak salmalarıdır” diye konuştu.

Spor alanında engelli insanları da düşündüklerini belirten Türkiye Gençlik ve Spor Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Murat Uygur spor alanında engelli insanları da kazandırmaya çalıştıklarını ve engelli vatandaşlar içinde kendilerine verilen ekonomik bütçe ile çalışma ve proje yaptıklarını söyledi.

 

Öte yandan yönetmenlikte yapan Murat Uygur şimdiye kadar birçok filmin yönetmenliğini üstlenmiştir. Yaptığı filmlerin konuları günlük hayattan alıntı olduğunu ve daha çok insana bir ders amaçladıklarını belirten ünlü yönetmen Murat Uygur, yaptığı çalışmalarla sürekli hayatı anlatmaya ve iyi şeyler yapmaya çalıştıklarını belirtti. Yönetmenliğini üstlendiği birçok filmin hem Türkiye’de hemde dünyada ses getirdiğini söyledi. En beğenilen filminin Suriye’deki iç savaşı anlatan Suriye’den Kaçış filminin olduğunu belirten Ünlü Yönetmen Murat Uygur, Suriye’deki iç savaşın konu alındığı bir film ve oldukça izlenen ve ses getiren bir filmdi ondan dolayı oldukça ses getiren bir proje olmuştu.

Kendisinin Şanlıurfalı olmasından dolayı Altın Kelebek Ödülünü alan tek Urfalı yönetmen olduğunu da belirtti. Yaptığı birçok programların Sosyal Sorumluluk Projeleri ile eş değer olduğunu ve Kamu Spotu olarak kullanılan birçok reklam filminin de olduğunu söyledi.

 

Türkiye’de spor ile ilgili ne gibi çalışmalarınız var?

 

Spor ile ilgili üniversitelerde birçok temsilcimiz var. Üniversitelerdeki en iyi öğrenciyi oranın başkanı yani temsilcisi yaptık. Oradaki gençlerin derdini dinlesin ve gençleri spora teşvik etsin diye.  Spor derken sadece futbol değil her dal aklınıza gelsin. Ve birçok belediyelerle büyük şehirlerle görüşüyoruz hazine malı olan yerleri değerlendirerek sosyal tesis haline getirip futbol sahası olsun, basketbol sahası olsun, yüzme havuzu olsun, bazı sokaklarda futbol sahası olsun basketbol sahası olsun bulunmamaktadır. Bizde gerek vakıf olsun, gerek belediye olsun görüşüp bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu yaptığımız tesislere gelen gelirlerle imkânı olmayan gençleri spora teşvik etmek amacıyla kullanıyoruz. Örneğin spor malzemeleri yardımında bulunuyoruz imkânı olmayan gençlere. Onlara destek olmaya çalışıyoruz.

 

Türkiye genelinde spor ne aşamada?

 

Şu an gittikçe Türkiye’de gelişme var. Örneğin eskiden İstanbul’da 1000 tesis vardı şimdi ise 1500 tesis var. Bu ne demek oluyor her yıl öğrenciler artıyor her yıl spora daha merak artıyor. Sosyal tesisler arttı mı spor imkânı daha çok oluyor mahallelerde spor yapamıyorlar. Engeliler için de 81 ilde yavaş yavaş imkânları arttırıyoruz. Havuzların içine engeliler için asansörler yapıyoruz. Örneğin fazla kilolu insanlar var ailelilerin dışarıya çıkarma imkânları olamıyor. Biz onlarda destek oluyoruz o yüzden sporda ilerleme yapmış oluyoruz. Evlere engelliler için özel araçlar gönderiliyor engelli vatandaşlarımız o araç sayesinde rahatlıkla istediği yere kolaylıkla gidip kolaylıkla dönebiliyor.

 

Devlete ait olan boş yerlere spor tesisleri inşa ediyorsunuz siyasetçilerin buna bakış açıları nasıl?

 

Birçok bakanlarımız, milletvekillerimiz, siyasi parti ve ilçe başkanları olmak üzere bu gibi şeyleri seviyorlar destekliyorlar. Bunlarında sözde diyorlar gelin devletten size ödenek verelim size destek çıkalım gibi şeyleri yapmıyorlar. Âmâ gene de kendilerinden Allah razı olsun. Bizde engelliler için ve sporcularımız için her ne alırsak basın karşısında biz sporcularımıza şunları aldık şu aletleri kullanacak şu aletleri alıyoruz diye basına açıklama yapıyoruz. Sağ olsun basında bize destek veriyor.

 

Bu spor alanın da yapılan çalışmalar devlet okulların da nasıl?

 

Biz genellikle üniversitelerle ilgileniyoruz. Hocalarla, dekanlarla, rektörlerle görüşmeler yapıyoruz. Rektör tarafından seçilen sınıf başkanlarıyla okul başkanlarıyla üniversite başkanlarıyla görüşüyoruz. Biz onlarla oturup konuşuyoruz ne gibi sıkıntılarınız var ne gibi eksiklikleriniz Var. Onlarda eksiklerini dile getiriyorlar. Örneğin burada bir havuz olsa bir futbol sahası olsa bir basketbol sahası olsa deyip eksiklerini dile getiriyorlar. Bizim doğu ve güneydoğu gençleri için bir planımız da var, örneğin hangi genç hangi alanında başarılıysa onları belirliyoruz. Ve hayatında hiç İstanbul’u görmemiş öğrencilerimiz var hiç uçağa binmemiş öğrencilerimiz var onları belirleyip kendi alanında başarılı olanı seçip İstanbul’a götüreceğiz.

 

Şanlıurfa da spor alanında gördüğünüz eksiklikler nelerdir? Ve neler yapılması gerekiyor?

 

Ben Şanlıurfa sporunu çok takip ediyorum. Gördüğüm kadarıyla bu son 1 ve 2 yıldır Şanlıurfasporun üstünde karabulutlar dolaşıyor. Bu gelen yeni başkan ve başkan yardımcıları federasyondan ya da sponsorlardan hiç ödenek almıyorlar mı? Neden onların bazı şeyleri kısıtlı. Halkımız spora önem vermiyor. Şanlıurfaspor maçına insanlar izlemeye gelmiyor eskisi gibi destek olmamız lazım. Şanlıurfa da yüzme alanları kısıtlı Şanlıurfa sıcak bir şehir sonuçta. Bizim büyük Atatürk barajımız var belediye oradan hat çeksin 6 veya 7 tane büyük havuz yapabilir. Bay bayan ayrı yer yapabilirler. Gelen turistlerin girme imkânı olsun sonuçta Şanlıurfa sıcak bir şehir toplum bunalıyor. Şanlıurfa’da son dönemlerde kanalda boğulmalar meydana gelmekte bunun sebebi havuzların yetersiz olması sonuçta havuzun başında cankurtaranlarımız bekliyor. Bide devletin yapmış olduğu havuzlar ücretli böyle yapıp ayrımcılığa sebep oluyor zengin ailenin çocuğu girebiliyor fakir ailenin çocuğu giremiyor buda büyük bir sorun.

 

Yönetmenliğiniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

 

Çok çektiğimiz film var Avrupa ya sattıklarımız filmlerle birçok program yaptım. Sosyal sorumluluk projesi yaptım uyuşturucu ile ilgili son dönemlerde bonzai ile ilgili bir sürü ölümcül haberler almaktayız bununla ilgili projelerim oldu. Bu bonzai konusunda birçok anne birçok baba sıkıntı çekiyor buda büyük bir sorun olmuş oluyor gençlerin bonzai kullanarak kendilerini kaybetmeye mahkûm ediyorlar. Bende çok soruşturdum devlet bonzai kullananlara az destek oluyor sadece bir hastaneye götürüp ufak bir muayeneden geçirip bırakıyorlar. Benim uyuşturucuyla mücadele afişimde var. Afişimin kullanıldığı dönemde recep Tayyip Erdoğan başbakandı. Ankara’da uyuşturucuyla mücadele seminerinde benim afişim kullanıldı. İstanbul da billboardlar da kullandılar. Bizim ambulanslarda kullanılan afişlerimiz de var. Sinemayı anlatırım Türkan Şoray’ı anlatırım Türkan Şoray kimdir. Türkan Şoray için sinema müzesinin yapılmasını istemiştim. Altın kelebek ödülünü alan tek Şanlıurfalıyım.

 

Şimdiye kadar kaç tane filminiz vizyona girdi? Kaç tanesinde yönetmenlik yaptınız?

 

2005 yılında İstanbul’da çekilen Şanlıurfa’da Suruç’ta İbrahim Tatlıses’te rol almıştı İlyas Salman rol almıştı. Bir Umut, Kaç Yaş, Kaçış 1450, Umutlara Güneş, bu filmlerimiz zaten internette var. Televizyonda TV programları yaptım Show TV’de ATV’de. Cumhurbaşkanı tarafından bize verilen bir gezi programı var seyahatname adlı eser Kerim Ulak sunuyor ve bende bunu yönetmenliğini yapıyorum. Magazin programlarını yaptım Seda Sayan’ın televizyondaki program yönetmenliğini yaptım.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER