Fakıbaba, ‘Ele ele verip sorunları çözeceğiz’

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’nın mevcut sorunlarının çözümü için dosya ile Ankara’ya gitti.

Fakıbaba, ‘Ele ele verip sorunları çözeceğiz’

Röportaj: Hasan Ray

Şanlıurfa’ya uzun yıllar hizmette bulunan ve Şanlıurfa’ya mal olan siyasetçiler arasında yerini alan Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, Şanlıurfa’nın sorunlarını ve çözüm önerilerini Gazeteniz Şanlıurfa Olay’a değerlendirdi. Şanlıurfa’nın acilen çözülmesi gereken sorunlarının bulunduğunu ve çözülmediği takdirde ciddi rahatsızlıkların olacağının altını çizdi.

Seçim sürecinde de sürekli Urfalılarla olacağınızı söylediniz. Urfa’da en çok zaman geçiren Milletvekilleri arasındasınız. Neler yapıyorsunuz bu zaman diliminde?

Her hafta sonu Şanlıurfa’ya geliyorum. Şanlıurfa’da çarşıda büromda vatandaşlarımla bir arada olacağımı seçimden önce de söylemiştim. Seçimden sonra da çok şükür bunları bir bir yerine getiriyorum. Şehircilik çevre ve kültürden sorumlu başkan yardımcısıyım. Zaman zaman hafta sonları başka şehirlere gidiyorum. O yüzden haklı olarak Urfa’ma gelemiyorum. Bir hafta gelemezsem de ikinci hafta mutlaka burada oluyorum. Tatile girer girmez hemen ertesi gün Urfa’ya geldim.

Şanlıurfa milletvekili olarak Urfa’nın ne gibi sorunları olduğunu görüyorsunuz, bunların çözümü için neler yapılıyor?

Bir günlüğüne Ankara’ya gideceğim. Bir listem var o listeyi sayın Bakanımıza arz edip geri geleceğim. Şanlıurfa’da çok sıkıntılar var ve bu sıkıntıların derhal düzeltilmesi lazım. Düzeltilmediği takdirde başta biz siyasetçiler olmak üzere hepimiz sorumluyuz. Ben bunu görüyorum Urfa’ya hızlı bir şekilde el atmak lazım. Mesela DSİ, Karayolları, TOKİ, Kentsel dönüşüm, Tugay’ın yeri, Organize besi ve gıda, Uyuşturucu AMATEM, sağlık,  Milli Eğitim ile ilgili müthiş eksiklikler var. Bunları kısa notlar halinde özellikle sayın bakanımıza arz edeceğim.

Milli Eğitim’de özellikle FETÖ’den dolayı yaşanan ciddi sıkıntılar var. Bu sıkıntılardan biri de kapatılan OSM Sağlık Lisesi öğrencilerinin durumudur. Bunlar hakkında çalışmanız var mı?

Milli Eğitim ile ilgili sorunumuz FETÖ’den dolayı OSM hastanesi kapatıldı. Orada okuyan yaklaşık 600 sağlık öğrencisi vardı. Bu 600 öğrenci bizim öğrencimiz, bizim çocuklarımız, bunlara sahip çıkmak zorundayız.  5 ve ya 6 kişilik guruplar halinde bu öğrenciler diğer okullara dağıtılmış olsaydı, bu çocuklar ve aileleri rahatsız edilmemiş olacaktı. Bunları da hızlı bir şekilde çözmemiz gerekiyor.

 

Yaşanan sorunların çözümünde nasıl bir yol izlenecek kimlere ne gibi görevler düşüyor?

Çok sorun var ve bunları çözmek gerekiyor.  Var olan sorunların çözümünde birinci görev siyasilere ikinci görev sayın bakanımıza, valimize belediye başkanlarımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarına düşüyor. Başka Urfa yok. Gidecek başka yerimiz de yok. İnsanlarının moralinin yerine gelmesi lazım. Vatandaşımızın ve iş adamımızın yüzünün gülmesi lazım. Bunun için çalışmamız gerekiyor.

‘İşsizlik almış başını gidiyor’

İşsizlik almış başını gidiyor. İşsizliğin önlenmesi gerekiyor. Bu bağlamda elimden gelen her şeyi yapıyorum. Allah da biliyor hiçbir beklentim yoktur. Beklentim olmadan Urfa halkına hizmet vermekten gurur duyuyorum . Hizmet vermeye de gurur duyuyorum. İnanıyorum ki bu sorunlar çözülecek. Sayın bakanımız da bu konularda çok duyarlı bir insandır.

Şanlıurfa’nın belli bölgelerinde yaşanan içme suyu sıkıntısı var bununla ilgili ne gibi çalışmalarınız var?

İçme suyu sorunlarıyla ilgili sorunları sayın bakana ileteceğiz. Biz dosyamızı hazırlamışız. Birecik ve Halfeti’nin içme suyu tamamen projeler Kasım ayında tamamlanıyor ve hemen 2017 yılının programına alınacak ve 2017 yılının Nisan ayında inşallah içme suyu projesi hem Halfeti’de hem de Birecik’te başlamış olacak. Düşünebiliyor musunuz biz 14 yıldan beri iktidardayız fakat maalesef, 21. Yüzyılda kentte temiz olmayan su içirmek biz yakışmaz. El ele verip bunları çözeceğiz.

 

‘Ele ele verip sorunları çözeceğiz’

Biz doğruları söyleyeceğiz. Yanlış olanları mutlaka eleştireceğiz. Bizim amacımız ve görevimiz budur. Moralim iyi. Şu anda sıkıntılarımız ama başta Bakanımız olmak üzere Milletvekillerimiz, Belediye Başkanlarımız, Valimiz, Bürokrasimiz STK’larımız ve basınımız el ele verip bu işi düzeltmek zorundayız. Bizim görevimiz ve işimiz budur.

 

Şanlıurfa’nın şuan yaşadığı en büyük sıkıntı sağlık… Bu sorunlardan dolayı vatandaşlarımız bir tomografi için Gaziantep’e gidiyor. Yatak sayısında eksiklikler var neler söylemek istersiniz bu konuda?

Sağlıkta mutlaka ve mutlaka yeni önlemler almak zorundayız.  Almadığımız takdirde çok ciddi rahatsızlıklar olur. Ben bir hekimim görüyorum bunları. Yatak sayısında hakikaten eksiklik var. 850 yataklı büyük bir hastane açıldı. Ama hekim sayısı da çok az. Yatak sayısı ne kadar fazla olursa olsun Urfa gelişen büyüyen bir şehir. Yatak sayısına ihtiyaç var.

 

Şanlıurfa’da şuan kapalı olan özel hastanelerin durumu ne olacak? Sizce bu hastanelerin kapatılması doğru bir karar mı?

Urfa’da kapanan özel hastanelerin kapanmaması lazım. Bu hastanelerin yeniden vatandaşımıza hizmet vermesi için her türlü çabayı göstereceğim. Burada kişinin suçu varsa yasalar çerçevesinde cezası verilir. İnsanların suç işleme özgürlüğü var ama devletin de bunlara cezasını verme görevi vardır. Mağdur olan hastalar, çalışanlar ve haksız yere parasını kaybedenler var. Yatırımcı olmak kolay değildir. Urfa’da adam yatırım yapmış. Bir de bakıyorsunuz ki yatırımına zarar verilmiş. Sağlık Bakanlığını bunu derhal çözmesi lazım. El değiştirecek olanlar el değiştirsin cezalı olanlar içeri alınacaklar içeri alınsın.

 

Son olarak Şanlıurfa’da ciddi anlamda artan bir uyuşturucu bağımlılığı var. Bu konuda ne gibi çalışmalarınız var?. Bir hekim olarak neler yapılması gerektiğini düşünüyorsunuz?.

 

Bakın uyuşturucu almış başını gidiyor. Burada mutlaka ama mutlaka herkesin elini taşın altına koyup uyuşturucuyu ne olursa olsun çözmek zorundayız. Çocuklarımızı uyuşturucuya alıştırıp başka yerlere götürülüyor. AMATEM’dir FETÖ hareketinden dolayı uyuşturucu ile mücadelede başı boş kalındı. Burada sadece vali ve emniyet değil STK’lar yerel yönetimlerin el ele verip sayısının çıkarılıp gerekli önlemlerin alınması lazım.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER