Devteşti Mahallesinde sorunlar yumağı

Emlakçı Mehmet İmre emlak sorunları, imar sorunu, Suriyelilerin kiralarını düzgün vermemesi, elektrik ve su faturalarını zamanında yatırmamaları gibi birçok konuda yaşanan sorunlar hakkında gazetemiz muhabirlerden Hasan Ray’a tüm sorunları aktardı.

Devteşti Mahallesinde sorunlar yumağı

Röportaj: Hasan Ray

Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesi sınırları içerisinde bulunan Devteşti Mahallesi, Şanlıurfa’nın nüfus bakımından en yoğun olan mahallelerinden bir tanesi. Sıkıntılarının hiç bitmediği Devteşti Mahallesi’nin en fazla sıkıntı yaşadığı alan imar planlamaları ve emlakçıların yaşadığı sıkıntılar. Eski dönem belediye başkanlarının yapmış olduğu yanlış imar planları yüzünden her gün hırsızlık olayları ile karşılaştıklarını belirten Emlakçı Mehmet İmre, bununla birlikte kiralık ev isteyen Suriyeli vatandaşlarla da sıkıntıların yaşandığını belirtti.

 

Devteşti Mahallesi’nde emlak ne durumda?

Şanlıurfa’da Karaköprü’den sonra yatırım alanında en değerli bölge burasıdır. Fakat buradaki emlakçıların çoğu korsan hesabı. Korsan olmayan yani resmi olan emlakçılar da doğru dürüst iş yapamıyor. Bu anlamda burada korsan olarak emlakçılık yapan Emlakların ya resmiyete dökülmesi veya kapatılması gerekiyor.

 

Derneğinize bu tür sorunları ilettiniz mi?

Derneğin bundan haberi var. Dernek Başkanı gelip dolaşıyor, görüyor. Mehmet bey de TBMM’de yasanın çıkması ile çalışmaların yapıldığını hatta bu çalışmaların yakın zamanda çıkacağını söylemesine rağmen, tabi bu darbe girişimi ve ardından yaşanan olaylar da girince bu yasa da askıda kaldı. Demek istediğim bu bölgede hem ayakçı emlakçı çok hem de korsan emlakçı çok. Bizim kendi emlakçımız resmi bir emlaktır. Vergimizi veriyoruz, emlak kaydımız var, oda aidatımızı veriyoruz. Bizim burada düzenlemiş olduğumuz belge, yarın öbür gün bir denetleme gibi bir durum olduğu zaman delil olarak geçebiliyor.

Ama diğer emlakçılar öyle değil. Ve vatandaş da bunu bilmiyor. Alıcı bunu bilmiyor dolandırılan birçok vatandaş var. Mağdur edilen bir süre müşteri bulunuyor. Bunlar bu işin farkına varmadıklarından dolayı, bilmediklerinden dolayı adam emlakçıya geliyor. İşte falan emlak. Vatandaş da gidip bakıyor biraz dizaynı yapılmış dükkânı biraz düzeltilmiş. Fakat resmi olup olmadığını ise araştıramıyor. Bakıyorsunuz bir daire birkaç kişiye satılmış, bakıyorsunuz bir arsa birkaç kişiye satılmış. Yani bu anlamda da vatandaşlarında mağduriyeti söz konusudur. Bu mağduriyetlerin giderilmesi için bu emlakçılık yasasının bir an önce yürürlüğe girmesi ve buradaki emlakçı derneğimizin tedbir alması anlamında biraz daha faaliyet göstermesi gerekiyor. Bu ne olabilir? Belediye ve emniyet ile iş birliği yaparak bu işin önüne geçilebilir. Nasıl olur bu? Gezilir, görülür korsan emlakçının kaydı yoksa, oda kaydı yoksa kapatılması ile mümkündür. Ayakçıların da bu şekilde önlenmesi lazım. Suç teşkil etmesi lazım. Yani cezası olmadığı müddetçe bu işin önüne geçilemez. Adam ayak üstü bu işi yaptığı için kolay yoldan para kazanmış oluyor. Biz ise vergimizi ve aidatımızı veriyoruz.

 

Suriyelilerin buradaki emlakçılığa etkisi nedir?

Suriyeliler konusunda da benim şahsımın mağduriyeti söz konusudur. Suriye’den geldiği için mağdur, yardımda bulunalım, yardım edelim derken komisyon bile almadığımız birkaç ailelere kiraya verdiğimiz evlerinin su ve elektrik faturalarını ödemek zorunda kaldık. Yapmadığımız zaman da insani olarak vicdanımız rahat etmiyor, yaptığımız zaman da işte böyle durumlara düşüyoruz. Bu anlamda Suriyelilerle ilgili ya devlet kefaleti olacak veya çok büyük miktarda teminat alınması lazımdır. Bunu da Suriyelilerden ödeyemedikleri için depozito alamıyoruz. Şu anda uğraştığımız bir tane mağdur var, sadece su parası bin 400 TL elektrik faturası 2 bin 700 TL gelmiş. ödeyecek durumu yok. Bunu ne yapalım biz. Yani sonuçta olan bize emlakçılara oluyor. Ev sahibi ise ‘Evi sana vermişim ben seni tanırım seni bilirim’ diyor. Suriyelilerin bu anlamda bizlere çok zararları oluyor, devlet bir taraftan bunların elinden tutarken, bir taraftan da bizim mağduriyetimiz söz konusu oluyor.

 

Devteşti’nde emlak piyasası ne durumda?

 

Burada emlak piyasası durgun. Sadece ufak tefek evler 60, 65 metrekarelik evler satılabiliyor. Diğer normal evler satılmıyor. Piyasada bir durgunluk var. Vatandaş tedirgin ne olacağı belli değil zaten. Üç dört koldan karışıklıkların içindeyiz. Bu anlamda güvenmiyor yarının ne olacağını bilmediği için yatırım yapamıyor.

Vatandaş eve mi yoksa altına mı daha çok yatırım yapıyor?

 

Şu anda altın daha güvenli, gitmek istediği yere vatandaş altın götürebilir ama evi götüremediği için vatandaş şu an evden çok altına yatırım yapıyor.

 

Devteşti ve Ahmet Yesevi Mahallesi’ndeki evlerin sur şeklinde satışları etkiliyor mu?

Evlerin tamamının bitişik olması bir defasında hırsızlık olaylarını kolaylaştırıyor. Şimdi binada oturuyorsunuz, binanın kapısını sağlam kilitliyorsunuz; yan tarafınızdaki binanız kapıyı kilitlememiş; hırsız da o binadan sizin binaya kolayca sızabiliyor. Nihayetinde böyle yanlış imar palanları yüzünden burada çok hırsızlık olayları oldu. Şimdi burada parselasyon yapılırken burada yine belediyenin hatası var. Meclis üyelerinin hataları var. 30 tane, 40 tane, 50 tane arsa bitişik bir şekilde ada yapılmış. 30 tane bu tarafta 30 tane diğer tarafta 60 tane arsa bitişik nizamda yan komşunuza arkadaki komşuya gitmek için en az bir 150 metre yol kat etmeniz lazımdır. Evlerin arasında da 5 metre mesafe bulunuyor yani. Çok rezil bir plan, bu plan da Ahmet Eşref Fakıbaba döneminde çıkarıldı. Yine bu öncel tarafı dediğimiz mahallenin alt tarafı görüyorsunuz! Sanki site bitişik bir şekilde yapılmış. Burada bir evin damına çıkan mahallenin öbür ucundan çıkabilir. Böyle bir plan Türkiye’nin hiçbir yerinde yoktur. Bu bölge bu plan yüzünden çöküş yaşadı. Bu evler 20 yıl sonra tekrardan yıkılacak yerine yeniden imar yapılacak ve evler yeniden yapılacak gibi görünüyor.

 

İkincisi ise burada imar dediğimiz yerlerde 3 kattan ya da 4 kattan fazla kat sayısı verilmiyor. Bölgenin durumuna göre kat sayısı değişiyor. Şimdi eve kat veriliyor altta bodrum yapılıyor, vatandaşı bodrumda yaşamaya mahkûm ediyor. Bu projedir. Biz madem çağ atlatıyoruz gelişen büyüyen Türkiye diyoruz ama hakkını vermiyoruz. Geçmişteki belediyeler diyorum bu projeler onların döneminde çıkmış. Fakat geçmişteki Belediye Başkanları imar bakımından bu bölgeyi tamamen öldürdü. TOKİ Maşuk bölgesinde mesela en az 11 ya da 12 katlı imar verilmesi lazım. Arsanın büyüklüğüne göre buradaki yapsatçılar Maşukta iki okulun arasında 5 katlı binalar yapıyor. Orayı da burası gibi öldürüyorlar. Bu evler yarın ya da başka gün kesinlikle yıkılacaktır.

 

Buradaki arazinin Karaköprü’deki arazilerden ne farkı var?

Bunu belediye meclisi karar verirken geçmişteki belediye meclislerini söylüyorum. Bu kesin bilgi olmamakla birlikte artık rant mı oluştu biz de bilmiyoruz. Onun için buraya 3 ya da 4 kat verdiler. En fazla zirve dediğimiz bu bölgede oda uçurumda kalıyor. 5 kat imara izin verilmiş. Diğerleri de hepsi 3 kat. Dediğim gibi bu bölgeyi öldürdüler. Karaköprü ile bu bölge arasındaki fark sadece kat sayısıdır. Çevre yoluna baktığınızda 12 katlı binalar var. Arada 50 metre fark var bizde 3 kat Karaköprü’de ise 11 kat bu nasıl iş! aradaki mesafe 50 metredir.

 

Haliliye bölgesi köreltilmeye mi çalışılıyor?

 

Buranın zemini Karaköprü’deki zeminden çok daha sağlamdır. Çevre yolunun kuzey tarafı Karaköprüye bağlıdır. Oraya bağlı olmasına rağmen yine 3 ya da 4 kat imar veriliyor. Bunlar hep belediyelerin yanlışlarıdır. Şu anda yanlışlar devam etmektedir, yani şu anki Belediyede Başkanları da geçmişte yapılan yanlışlara dur demiyor. Gerek belediye meclis üyeleri gerekse ilgili kişiler bir inceleme yapmıyor, arada bir gelip vatandaşa el sallayıp gidiyorlar. Belediyecilik bu değildir. 


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER