Dershanenin eğitim sürecindeki yeri çok önemlidir

Türkiye’de dershanecilik anlayışı üzerine bu hafta özel bir dershane müdürü olan Fatih Gürez bir röportaj gerçekleştirdik. Türkiye’de dershaneciliğin nasıl yapıldığı ve öğrencilerin bakış açılarını konuştuk.

Dershanenin eğitim sürecindeki yeri çok önemlidir

Türkiye’de üniversite hayali kuruna ve KPSS ile çalışmak istediği kuruma atanmak isteyen öğrencilerin vazgeçilmez olarak gördüğü dershanelerin öğrencilere sunduğu olanaklar ve katkıları özel bir eğitim kurumunun müdürü eğitimci Fatih Gürez ile konuştuk. Gürez, dershanelerin eskiye göre daha etkili olduğunu belirterek, Dershanelerin kapatılmasının öğrenciler üzerindeki, etkisini azaltmadığını söyledi.

Sizce dershane dendiği zaman akla ne gelmeli ve dershane eğitiminin faydaları nelerdir?

Dershanecilik okul dışında öğrencilere para karşılığında ders veren özel bir kuruluştur. Öğrencilerin, bir öğretmenin gözetimi altında anlatma, araştırma ve grup çalışma vb. Yollarla her türlü eğitim araçlarından faydalanmaktır.

Okul sisteminin varlığına karşın, insanların daha fazla öğrenme isteği olup “özel ders” ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Özellikle bazı alanlarda özel ders almak ayrıcalık olarak görmüştür. Ücretle ders alma giderek kurumsal bir özellik kazandığı için özel eğitim kurumları oluşmuştur. Dershaneler biraz daha farklı bir eğitim üzerinden giderler daha pekiştirici daha öğretici bir eğitinim Sistemi üzerinde gittiği için diğer eğitim kurumlarından ayırıyorlar.

Dershaneleri diğer eğitim kurumlarından ayıran en büyük etken nedir?

Ülkemizde, günümüz eğitim sistemine baktığımızda kalabalık sınıflardan, ülke içindeki okul sayısı, eğitim niteliği, bilgi aktarım çabası, bilginin etkili bir biçimde aktarılmaması, bilginin kalıcı ve anlamlı olmaması, öğretim süreciyle ilgili sorunlar oluşturmuştur. Dershaneler diğer eğitim kurumlarından ayıran en büyük etkende bu sorunlardır.

Eski dershanecilik ile yeni dershanecilik anlayışı arasındaki fark nedir?

Eski dershanelerde öğretim programların yoğun olması, öğrenme ortamlarının niteliğinin yetersizliği, kaynak, materyal, araç yetersizliği, öğretmen yetersizliği, öğrencilerden, çevreden kaynaklanan sorunlar ve doğru yöntemlerin kullanılmaması eski dershaneleri yeni dershanelerden ayıran en önemli farklardır. Şimdiki dershaneler sistem farklılığı ile eski dershanecilikten ayrılıyor vatandaşlar daha da ilgi göstermeye başladı.

Temel liseler ile dershaneleri nasıl kıyaslıyorsunuz?

Ülkemizde dershaneler eğitim sisteminin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Eğitim sisteminde sık sık yapılan değişiklerden birisi de dershanelerin kapatılması ya da temel liselere dönüşme projesidir. Yani temel liseler Anadolu Lisesi standartlarında eğitim veren kuruluş olacaktır. Dershanelerin geçmişi oldukça eskilere dayanmaktadır. Dershaneler şimdiye kadar eğitim kaliteleri ile anılan eğitim yerleri olmasına rağmen yüksek fiyat talep etmelerinden dolayı her kesime hitap etmiyordu. Temel liseler hem özel okul eğitimi verecek hem de çok kişiye de fiyat bakımından cazip gelecekti. Fakat fiyat konusunda cazip geldiğini şu ana kadar şahsi olarak görmedim.

Dershanecilik eğitimi öğrenciler üzerinde ne kadar etkili oluyor?

Öğrencilerin okulda öğrendiklerini tekrar etmesini sağlar, okulda öğrenilmeyen konuların tamamlanmasına katkı sağlar. Çözemediği soruları hocalara rahatlıkla sorma olanağını sağlar, rehberlik ihtiyacı ve sınav sistemini öğrenmeye vesile olur. Öğrenciler buraya gelerek eksik yönlerini tamamlıyorlar. Daha fazla bilgi sahibi oluyorlar okullarda bir kerede verilen eğitim burada 3 ya da 4 kerede veriliyor neden derseniz çünkü biz o öğrenciye bir şeyler katma derdindeyiz. Daha fazla bilgi sahibi olsun diye daha fazla çabalıyoruz.

Öğrencilerin dershanelere bakış açıları nasıl, dershaneden ne bekliyorlar?

Öğrencilerin bakış açıları dershaneye yazılmadığı takdirde başarısız olacağı yönünde. Dershaneye gittiklerin de ise başarılı olacaklarını düşünüyorlar. Artık toplumumuzda öyle bir algı oluştu ki; dershaneye gitmeden başarılı olunmaz! O zaman başarılı olmak için dershaneye gitmek gerekir. Öğrenciler okullarda da yeteri derece görmediği eğitimden dolayı dershanelere bakış açıları olumludur. Dershanelerde daha çok şey öğrenme fırsatı buluyor. Öğrenciler buralarda daha fazla derslere konsantre olmaya çalışıyor çünkü buraya gelen herkes çalışmak ve bir yerlere gitmek için geliyor onun neticesinde ders çalışmak zorunda kalıyor. Bu da öğrencilerde baskı oluşturup onları ders çalışmaya itiyor.

Bir dershane eğitim nasıl verilmeli?

Tercih edeceğiniz dershanenin kurumsallaşmış olması, ehil eğitimcilerin olması gerekiyor, kadrosunun sürekli değişmemesi lazım. Değişen sınav sitemine çabuk adapte olabilen, değişik kaynaklar üretebilen, öğrenme teknikleri geliştirebilen bir eğitim vermelidir diye düşünüyorum. ‘Başarılı öğrencilerin üzerinde dershanelerin payı ne kadardır?’ derseniz Başarılı öğrencilerin üzerinde dershanelerin payı tabi ki de vardır. Dershanelerin denemeleri olsun, verdikleri soru bankaları, öğretmen kadrosu, öğretmenlerin ilgileri başarılarında en büyük faktördür. Başarı düzenli çalışmayla gelir, çok çalışma değil düzenli çalışma daha önemli. Dershanelerin takviyesi olmasa bu başarı zor olur.

Aileler genel anlamda dershaneleri nasıl buluyor sizden beklentileri neler oluyor?

Devlete istedikleri liseye Üniversiteye yerleşememek kaygısıyla aileler çocuklarını dershaneye gönderirler. Zira devlet yerleştirmelerinin sonucunu beklediklerinde zaten kısıtlı olan özel okul kontenjanlarının olacağı düşüncesiyle peşinen tam istemeseler de özel okullara yönelmek mecburiyetinde bırakılmışlardır. Maddi konuda dershaneler diğer eğitim kurumlarına göre daha iyidir. Dershaneler devlet okulları hariç diğer eğitim kurumlarınca daha ekonomik çünkü günümüzde ortaya çıkan Temel Liseler fiyat bakımından daha yüksek ücretlidir. Bu da olur olmaz devlet okulunda okuyan öğrenciler için dershane yolu gözüküyor.

Sizin dershanelere bakış açınız nasıl sizce dershaneler olması gereken kurumlar mı?

Çağdaş toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de bireyin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yetiştirmeleri olarak tanımlanan eğitim; sosyal ve ekonomikten ziyade bilinmeyen bir geleceğe d hazırlama görevini taşır. Her ne kadar ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretimin en büyük donatıcı, destekçi ve sağlayıcı devlet olsa da, her üç öğrenim düzeyinde de bu hizmeti sağlayan özel kurumlar bulunmaktadır.

İyi bir eğitim sizce nasıl olmalı ve nasıl verilmelidir?

Eğitimin 3 ana unsuru, öğretmen, öğrenci ve bu eğitim sürecinde okuldur. Okul öğrenci ve öğretmene gerekli ders materyalini, sosyal ve bilimsel olanakları sağlamalıdır diye düşünüyorum. Öğretmen; eğitim sürecisin öğrencilere yol gösteren rehberlik yapan sadece de kuru bilgi yüklemeyen bir kişi olmalıdır. Öğrenci ise ne talep ettiğini bilen, ısrarcı ve araştırmacı olmalıdır. Türkiye de eğitim sistemi maalesef birçok sorunla karşı karşıyadır. Eğitim sisteminin ve eğitim yatırımlarının yetersiz düzeyde olması sebebiyle istenen eğitim seviyesine ulaşılmamıştır. Eğitim ortamları istenen seviyeye getirilmemiştir.

\"\"


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER
ANKET

EN ÇOK ÇALIŞAN ŞANLIURFA MİLLETVEKİLİ HANGİSİ