Metrolife baner

“Amacımız Şanlıurfa halkına daha ucuz enerji satmak”

Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde yaklaşık 1,6 milyon aboneye hizmet veren Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Avni Doğan, Şanlıurfa Olay gazetesine röportaj verdi.

“Amacımız Şanlıurfa halkına daha ucuz enerji satmak”
  • 01-02-2017 09:54

Röportaj: Hasan Ray

Temel amaçlarının Şanlıurfa ve bölge halkına daha ucuz enerji satmak olduğunu belirttiği röportajda, Şanlıurfa'nın hizmet verilen diğer illere göre abone sayısı, toplam tahsilat ve tahakkuk olarak en büyük il konumunda olduğunu ifade eden Genel Müdür Doğan, şirket olarak bölgeye ciddi oranda yatırım yaptıklarını ve çalışma alanını her geçen gün genişlettiklerini söyledi.

Hasan Ray’ın Dicle Elektrik Perakende Satış A.Ş. Genel Müdürü Avni Doğan ile yaptığı o Röportaj;

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 3 yıldır Dicle Elektrik bünyesinde çalışıyorum. Sektörde ise çok uzun zamandır görev yapmaktayım.

Kurumunuzun işleyişi nasıl oluyor DEDAŞ VE EPSAŞ arasındaki fark nedir?

Dicle Elektrik aslında daha önce elektrik dağıtımı diye geçiyordu, daha sonra da elektriğin dağıtımı ile perakende satışı faturalandırılması, vatandaşın elektrik faturasını ödeme ve indirimli elektrik dağıtımı satan taraf ayrıldı. Yani Dicle Elektrik ve Dicle Perakende diye faaliyet alanları birbirinden bağımsız iki şirket oluştu. Kurumsal yapıları ve yönetim kademeleri de ayrıdır. Bu ayrışma mevzuat gereği yapıldı.

Dağıtım şirketleri dağıtım bölgelerinde temel olarak kurulum, işletme, bakım ve onarım görevlerini yerine getirir. Yeni mesken ve işletmelerin altyapılarını kurarak elektrik dağıtım ağına bağlanmasını sağlar ve açma/kesme işlemlerini yapar. Sayaçların değiştirilmesi ve okunması işlemleri de dağıtım şirketleri tarafından gerçekleştirilir. Perakende şirketi ise abonelik başvurularını kabul eder, satış sözleşmelerini gerçekleştirir. Abonelik iptali, fatura itirazları, borç sorgulama gibi abonelik işlemleri konusunda müşterilerine hizmet verir. Enerji tüketimlerine göre kullanıcılara en uygun tarifenin seçimi gibi konularda teknik destek sağlar, faturaların tahakkuk ve tahsilat işlemlerini gerçekleştirir.

Bünyenizde hizmet verdiğiniz kaç il var, bu iller arasında Şanlıurfa ne durumda?

Biz bölgede 6 ile bakıyoruz, 6 ilin görevli perakende şirketiyiz. Bu iller Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak’tır. Şanlıurfa abone sayısı ve tüketilen enerji açısından en büyük il konumundadır. Dicle Elektrik Perakende Şirketi olarak Genel Müdürlük yapılanmamız da Şanlıurfa’dadır. Görev bölgemizde bulunan bütün müşterilerimize en avantajlı fiyatlarla elektrik hizmeti sunmayı ve müşteri memnuniyetini sürekli kılmayı hedefleyen çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şanlıurfa ili ve ilçelerinde de, özellikle müşteri hizmetlerinin gelişimi amacıyla önemli yatırımlar yapmaktayız.

Yatırım alanında bu illere ne gibi hizmetler yapıyorsunuz?

Hizmet kalitesini artırmak suretiyle müşteri memnuniyetini daha üst seviyelere taşımak için hizmet sunduğumuz lokasyonları yeniledik. Araç filomuzu genişleterek hizmeti müşterimizin ayağına getirmek sureti ile indirimli elektrik satışını müşterilerimizin lehine kolaylaştırdık. Çeşitli kampanyalar ve sosyal sorumluluk projelerinde de aktif görev almaya devam ediyoruz.

Özelleştirme sonrası, Dicle Elektrik olarak, elektriğin vatandaşlara daha kaliteli ve sağlıklı ulaştırılması ve müşteri memnuniyetinin sağlanması yönünde önemli mesafe kat ettik. Müşterilerimiz mesken de dâhil indirimli elektrik kullanılabilmektedir. Her alanda ciddi indirimler sunuyoruz ve sunmaya devam edeceğiz.

Şanlıurfa’da bulunan sulama birlikleri borcu, belediyelerin borcu konusunda ne düşünüyorsunuz?

Bölgede şuan ciddi alacaklarımız olan yerler var. Bunlar sulama birlikleri olsun, sulama birlikleri dışındaki çiftçilerden de ciddi anlamda alacaklarımız var. Bunlara ilişkin çalışmalar yapıyoruz. Desteklemeleri ile alakalı çalışmalar yapıyoruz. Alacaklarımızın bir kısmını karşılıklı rızaya dayanarak tahsil ediyoruz. Ancak tarımsal sulama yapılan alanlarda çok ciddi özellikle de kayıtsız enerji kullanmak ve aşırı israftan kaynaklanan kayıplarımız var.

Belediyeler borç konusunda ne durumdadır?

Belediyelerden yüksek oranda alacaklarımız var. Ancak, ödemelerde çok ciddi sıkıntılar yaşamıyoruz. Onlarla görüşmelerimizi yapıyoruz, gerektiği yerde İller Bankasından kredi almak sureti ile borçlarını ödüyorlar. Köy içme suları burada özellikle sorun, içme sularında belediyeler su abonesi yapmak sureti ile tahsilat yapma konusunda sorun yaşamaktadırlar. Bu nedenle elektrik parasını da ödemekte sıkıntı yaşıyorlar.

GAP Arena’da büyük bir sorun haline gelen elektrik kesintileri ne durumda?

Sayın Valimiz devreye girmiş ve abonelik, Gençlik Spor İl Müdürlüğüne devredilmiştir. Alacaklar tahsil edilmiş olup an itibariyle borcu yoktur.

Gelecekte Şanlıurfa için ne gibi projeleriniz ve yatırımlarınız olacak?

Müşterilerimize kaliteli, kesintisiz, hızlı ve saygılı hizmet vermek için, çalışanlarımız ve paydaşlarımız ile hayata geçirdiğimiz yeni uygulamalarla sorumluluklarımızı yerine getirmek için her geçen gün yol almaya devam ediyoruz. Tüm illerimizde ve ilçelerimizde nitelikli personel istihdamını gerçekleştirdik.

Personelimizi hizmet içi eğitimler ile birlikte özellikle halkla ilişkiler eğitimi vererek daha donanımlı hale getirmiş durumdayız. İlçelerimizde de "Müşteri Hizmet Merkezleri" aracılığı ile  hizmet verilmeye başlandı. Amacımız hizmetlerimizi müşterilerimizin bulunduğu en yakın noktaya taşımaktır. Bizim buradaki temel amacımız, Şanlıurfa halkına daha ucuz enerji satmak. Bununla alakalı serbest tüketici faaliyetlerimiz sürüyor. O yönde çalışmalar yapıyoruz.  Geçen yıl bir abonenin serbest tüketici olabilmesi için 3 bin 600 kilovat yapabilmesi lazımdır. Şimdi 2017 yılı için 2 bin 400 kilovata düştü bu rakam. Yani aylık 80 TL fatura ödeyen her vatandaş, indirimli enerji satın alabilir.  Bu tüketim gurubuna girenlere hepsine mesajlar attık, yazılar yazdık, kendilerine bilgilendirmelerde bulunduk, veznelerimize geldiklerinde onları bilgilendirdik. Abonelerimizi serbest tüketici yaparak onlara daha ucuz elektrik sunmayı istiyoruz.

Şu anda devam eden kampanyalarınız var mı?

Bizim sürekli devam eden kampanyalarımız var. Aboneler gelip bizden ucuz enerji satın alabilirler. Aylık 80 TL üzerinde fatura ödeyen  her abone ucuz enerji kampanyasından yararlanabilecektir.

Vatandaşlar arasında sıkıntılı bir konu da kayıp kaçağın diğer faturalara yansıdığı konusu. Bu konuda ne diyeceksiniz?

Tamamen yasalardan kaynaklı bir uygulama olup Ülkemizde ve bölgemizdeki kayıp ve kaçak enerji tüketiminin finanse edildiği bir sistemdir. Kaçak ve israfın minimum seviyelere inmesi durumunda bu bedel oluşmayacak ve müşterilere de yansımayacaktır. Bu bilinçle hareket etmek her vatandaşın sorumluluğudur. Çünkü, kaçak kullanılan ve israf edilen her birim enerji, karşılığında döviz ödediğimiz milli servetimizdir.

Kayıp kaçağın tamamının kalkma gibi bir ihtimal var mı?

Ülkemizdeki kayıp kaçak oranları istenen seviyelere gelirse bu yapılan kayıp kaçak sistemi de ortadan tamamen kalkar. Unutmayalım ki kaçak kullandığımız ve israf ettiğimiz enerjinin bedelini, başka aboneler faturalarını ödemek sureti ile karşılamaktadırlar.

Kırsalda şuan ne durumdayız?

Kırsalda faturalandırma adına sorunlar yaşanıyor. Köylülere sürekli şunu soruyoruz, biz bütün şebekemizi yapalım, ama sayaçlarınızı direk üstlerine alalım. Trafolarınızı yenileyelim ama sayaçlarınızı güvenli yerlere alalım diyoruz. Kabul eden köylere zaten bu yatırımlar yapılıyor.

Kırsal mahallelerin trafolarına ortak sayaç takılıp hane başına faturalandırıldığı gibi iddialar var; bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Böyle bir durum kesinlikle söz konusu değil.HABERE YORUM YAZIN
Hadi Canım! Hadi Canım! 01.02.2017

Siz halka ucuz enerji vermeyi bırakın pahalı olsun ama tam olsun...

Seyfi Seyfi 01.02.2017

Yaw ağe kimi kandiriysiniz. Yaw valla biz ucuz istemiyrz yeterki kesmeyin ceyranı. Kesmesseniz dükkanınız önünde kurban kesecem...

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER