BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2

Yine 3 Aralık yine engeller!

Şanlıurfalı engelli vatandaşlar bir 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe daha içerisinde yaşadıkları zorluklarla girdi.

Yine 3 Aralık yine engeller!
  • 03-12-2016 08:02

Haber: Hasan Ray

Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli vatandaşlar, her yıl olduğu gibi bu yıl da önlerinde onlarca engel ile günlerini buruk bir şekilde kutluyor. Engelliler gününe engellerle giren engellilerden biri de Şanlıurfa Omurilik Felçlileri Derneği (ŞUOFİD) Başkanı Habib Polat. Polat, 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe engellerle girmenin zorluklarını ve çözülemeyen sorunları Şanlıurfa Olay Gazetesine anlattı.

Değişen bir şey olmayacak

“3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Siyasiler, kent yöneticileri ve Sivil Toplum Kuruluşları çeşitli etkinliklerde engellilerle bir araya gelecekler.” diyen Şanlıurfa Omurilik Felçlileri Derneği (ŞUOFİD) Başkanı Habib Polat, “Ancak hiç kimse Şanlıurfa kent merkezi başta olmak üzere kentin engelliler açısından ne kadar erişebilir olduğunu konuşmayacak. Bu programlarda yine sadece yetkililer konuşacak ve engelliler bakacaklar. Ve yaşanan sorunlar da olduğu kalıyor.” dedi.

‘Şehir içi ulaşım uygun değil’

Engelli vatandaşların yaşadığı en büyük sıkıntıların başında ulaşım sıkıntısının geldiğini söyleyen Polat, “Son yapılan çalışmalar sonucunda şehir içi otobüslerinde yüzde seksen oranın da bedensel engelliler tekerlekli sandalye konusunda sıkıntımız kalmadı. Sadece tekerlekli sandalye kullanan arkadaşlarımız değil de, görme engelliler için ve diğer engel grupları için de bu konuyu irdelememiz gerekiyor.” dedi.

‘Görme engelli büyük sıkıntı çekiyor’

Ulaşım konusunda özellikle görme engelli vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyleyen Polat, “Görme engelliler için ve diğer engel grupları için de bu konuyu irdelememiz gerekiyor. Bugüne kadar Şanlıurfa’da Görme engelli arkadaşlarımıza yönelik düzenlenmiş olan herhangi bir şehir içi otobüsü görmedim. Görme engelliler için otobüsün hangi durağa geldiğinde sesli şekilde bildirmesi gerekiyor. Bizim mevcutta ulaşımda öyle bir problemimiz var.” diye konuştu.

‘Emniyet Caddesi’nde güzel çalışma yapıldı’

“Görme engellilerin kentte ciddi manada sıkıntıları var” diyen Polat, “Emniyet Caddesinde yapılan çalışmalar ile güzel bir şey yapıldı. Tabi şu anda yapılan çalışmalarda onlar göz önüne alınıyor ama peki ya Şanlıurfa’nın eski kaldırımları?. Mesela abideden Haşimiye meydanına kadar ki bölümünde orada herhangi bir çalışma da engelliye uygunluk da yok. Balıklıgöl çevresinde yok. Yani hemen hemen sayabileceğimiz birçok yerde uygunluk yoktur.” şeklinde konuştu.

‘Kaldırım ve rampaları uygun değil’

Yapılan kaldırımların yükseklik ve rampalarının uygunsuzluğunu eleştiren Polat, “O yapılan rampaların yüzde yetmişini tekerlekli sandalyeli insanlar kullanamıyor. Aslında erişimle ilgili Şanlıurfa’nın tamamı bir baştan ele alınması gerekiyor. Bu işte Şanlıurfa Büyükşehir’de ve diğer belediyelerimizde çalışan kalifiye elemanların engelli rampaları konusunda ve diğer engel grupları açısından olsun bir eğitimden geçirilmesi gerekiyor. Yapılan bir rampa ile diğer bir rampa birbirine uymuyor. Aslında bunun TSE standartlarına uygun olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

‘Yeşil alanları kullanamıyoruz’

Şanlıurfa’nın tamamında erişebilirlik konusunda sıkıntılar yaşandığını vurgulayan Polat, “Yeşil alan konusunda da yeteri fiziki imkanlar olmadığı için yararlanamıyoruz. Kentin belirli yerlerinde parklar var. Biz engelliler parklara ulaşmak için oldukça zorlanıyoruz. Ben şahsım olarak yanı başımızda bulunan yeşil alanlara bile ulaşamıyorum. Yeni kurulan parkların engelliye uygun yapılması ve eskilerinin de elden geçirilmesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Kurumların durumu iç açıcı değil

Şanlıurfa’da devlet kurumları engellilerin hizmet alması açısından uygunluğunu da değerlendiren Polat, “Bu anlamda da engelli guruplarını baz alarak anlatmak gerekiyor. Engelliler uygun kurumlar var ama genel manada sıkıntılar da var. Bazı kurumların ancak giriş katına girebiliyoruz çünkü ya asansörleri yok ya bozuk ya da bina girişi uygun değildir. Bu yüzden istediğimiz gibi yararlanamıyoruz. Gerek eğitim kurumları gerekse de camiler de bu anlamda büyük eksikliler var.” dedi.

‘Kanunun gereği yerine getirilmedi’

Engellileri sorunlarının çözülmesi adına belediye ve diğer kurumların faaliyetlerinden bahseden Polat, “Çalışmalar yetersiz ama 2005 yılında 5378 sayılı bir kanun çıktı. Engelliler isminde bir kanun, o zaman 12.07.2013 yılına kadar yedi yıllık bir süresi vardı. Bu kanun tüm kamu kurum ve kuruluşların engellilere uygun hale getirilmesi, binaların fiziki yapıların bunun yanında tüm yollar, caddeler, elektrik lambaları trafik lambaları, bunların tamamı erişim ulaşıma uygun olmasını içeriyordu. Ancak bu kanunun gereği yerine getirilmiş değil.” diye konuştu.

Taş üstüne taş konulmadı

Şanlıurfa’da çok sayıda engelli derneğinin olduğunu belirten Polat, bu derneklerin çalışmalarını ise şöyle değerlendirdi; “Gerçekten dernek anlamında büyük bir yetersizlik içerisindeyiz. Ben engelliler camiasında 2014’den bu yana başkanlık görevi yürütüyorum. Hani hiç birimizin bir taşın üstüne bir taş koyduğumuz yok. Belki engelli arkadaşlarımızı almışız gezmeye götürmüşüz belki tatile götürmüşüz ama hayatın içinde sosyal hayata katılma anlamında hiç bir şey yapmamışız. Biz bireysel olarak onun özgürlüğünü rahat yaşayabilmesi için yapmamız gereken çalışmaları yapamıyoruz.”HABERE AİT RESİMLER

HABERE YORUM YAZIN
İSA YAKAK İSA YAKAK 03.12.2016

Malesef engelliler gününde çok engelleniyoruz ulaşımda, kamuda, sağlıkta, yaşam, alanlarında vb. durumlarda malesef engelleniyoruz engelliler gecesinde yine yetkililer konuşacak dernek başk konuşacak ondan sonra çal oynasın vur patlasın herşey bitti tamam

Ziya ince Ziya ince 03.12.2016

Engelleri aşmanın tek yolu,engellerle mücadeledir.Basın da bu mücadelenin bir parçasıdır.Bu nedenle ŞUOFİD derneği başkanı Habip POLAT a ,gazeteci yazar Hasan RAY a ve gazetemiz e bu aydınlatıcı haberden dolayı teşekkür ediyorum.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER