BEYAZGÜL
Sağ Reklam 2

Yeni kimlik kartı başvurularına ilgi büyük

Şanlıurfa’da yeni çipli kimlik katlarının başvuru alımları başladı. Başvuru için gelen vatandaşlar, Karaköprü İlçe Nüfus Müdürlüğünde kuyruk oluşturdu.

Yeni kimlik kartı başvurularına ilgi büyük
  • 10-01-2017 08:02

Haber: Hasan Ray

1 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile vatandaşlara yeni çipli kimliklerin verilmesi kararlaştırıldı. Önce pilot bölgelerde başvurulara başlanılan çipli kimlikler için 2 Ocak 2017 tarihinde bütün illerde başvurular alınmaya başlandı. Yoğun başvuru talebi olan çipli kimlikler için Şanlıurfa’da da başvurular başladı. Şanlıurfa merkez Karaköprü ilçesi Nüfus Müdürlüğünde başvuru talepleri başladı.

Urfa’da yoğun talep var

2 Ocak’ta başlayan başvurulara Şanlıurfalılar oldukça yoğun ilgi gösterdi. Veznelerin önünde biriken kalabalık başvuru için kuyruk oluşturdu. Kimliklerini bir an önce almak isteyen vatandaşlar, gerekli evraklarını alıp Şanlıurfa merkez Karaköprü ilçesi Nüfus Müdürlüğüne başvurdu. Vatandaşlar, kimlik için başvuruda bulunduktan sonra 10-15 gün içerisinde kimliklerini alacak.

T.C. kimlik kartının bedeli ne kadar?

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 TL’dir. Kimlik kartı bedeli, başvuru sırasında tahsil edilir. Parmak, damar ve avuç içi izi gibi tanımlayıcı özelliklerin bulunduğu, 1 GB'ye kadar veri depolanabilecek akıllı kimlik kartları, 3 yıl içerisinde ülke genelinde dağıtılmış olacak.

Kimlik Sahteciliği Tarih Olacak

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün TÜBİTAK'a hazırlattığı "Akıllı Kimlik Kartı" olarak da isimlendirilen yeni kimlik kartları, kolay taşınabilir, taklit, tahrif ve sahteciliğe imkan vermeyen, biyometrik unsurlar da içeren, kredi kartı boyutlarında tasarlandı. Üzerinde 1 GB'ye kadar veri depolanabilecek olan yeni kimlik kartlarında banka hesap numaraları, ehliyet, maaş ve sağlık bilgilerinin olduğu şifreli bir çip de yer alacak. Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngörülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak. Sahte ya da çalıntı kimlikle hat çıkarma riski sona erecek. Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

Yeni kimlik kartların özellikleri…

* Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.

* Kimlik kartı üzerindeki çip ile vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

* Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.

* Kimlik kartı, sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

* Vatandaşa ait nüfus bilgileri, kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.

* Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.

* Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisinde ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.

* Kimlik kartı ile vatandaş farklı belge, kart taşımak durumunda kalmadan kimlik doğrulaması yapabilecek.

* E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.

* E-imza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER