BEYAZGÜL

Urfa fıstığında rekolte düşüşü bekleniyor

Şanlıurfa’da kurak geçen kış ve bahar ayları tahıl ürünlerini vurduğu gibi Urfa fıstığını da vurdu. Urfa fıstığının verim düşüklüğünün bir diğer nedeni ise periyodisite farkı olarak açıklandı.

Urfa fıstığında rekolte düşüşü bekleniyor
  • 09-06-2016 10:07

Haber: Hasan Ray

Türkiye fıstığının büyük b,r kısmının üretildiği Şanlıurfa’da bu sen fıstıktan istenen verim alınamayacak. Özellikle kurak geçen kış ve bahar aylarından dolayı rekoltesinin oldukça düşük olması beklenirken buna periyodisitesi de (bir yıl var bir yıl yok) eklenince çiftçi fıstıktan umudunu kesti.

Rekolte düşüklüğü periyodisiteye bağlı

Fıstıktaki olumsuz gelişmeler ile ilgili gazetemize konuşan Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, bu yıl fıstıkta yaşanması beklenen rekolte düşüklüğünü periyodisiteye bağladı. Öztürkmen, bu yıl yaşanacak rekolte düşüklüğünün bir diğer nedenini ise kış ve bahar aylarında ki don olaylarına bağladı.

Don ve kuraklık verim düşüklüğünde etkili oldu

“Şanlıurfa Ülkemizde fıstıkta önemli üretim payına sahip olup, bu yıl periyodisiteden dolayı (Bir yıl var bir yıl yok) rekoltesinde düşüş bekleniyor” diyen Öztürkmen, “Geçen yıl Ülkemizde üretilen 150.000 ton fıstığın 2/3 oranını Şanlıurfa yetiştirmiştir. Bu yıl ilimizde görülen kuraklık ve bazı bölgelerde yaşanan don olayları üretiminin azalacağı tahmin edilmektedir.” dedi.

Bu yıl 1/3 lük kısımda ürün olacak

Geçen yıl Şanlıurfa’da bazı alanlarda 2/3’lük kısmında verim alınabildiğini söyleyen Öztürkmen, “Bu yıl periyodisiteden dolayı ağaçların az meyve verdiği yıl olması ve bir kısım alanlarda don olaylarının yaşanması nedeniyle fıstıktaki rekolte azalacaktır. Geçen yıl ilimizdeki ağaçların 2/3 lük kısmında verim alınabiliyordu. Bu yıl bu 1/3 lük kısımda ürün olabileceği tahmin edilmektedir.” diye konuştu.

Bu yıl fiyatlar yükselmeyecek

Şanlıurfa’da geçen yıl 100 bin tonun üzerinde fıstık üretimi yapıldığını belirten Öztürkmen, “Fıstık bir yıl çok iyi verim verir bir yıl da düşük verim verir. Geçen yıl 100 bin ton üzerinde aldığımız alanlarda fıstık bu yıl ürün vermeyecek. Şu anda bazı alanlarda don olayı nedeniyle zarar var. Fakat fıstık fiyatlarında fazla bir yükselme olacağı tahmin edilmiyor” şeklinde konuştu.

‘Fıstık ağaçlarını sulasınlar’

\"\"

Çiftçilere tavsiyelerde de bulunan Öztürkmen, “Şanlıurfa geçen yıla oranla çok düşük bir yağış aldı. Geçen yıl 440 metreküp civarında olan yağış bu yıl 300 civarına kadar geldi. Yani İlimiz geçen yıla göre 2/3 oranında yağış almıştır. Çiftçilerimize tavsiyemiz sulama imkanları varsa mutlaka fıstık bahçelerinde yetişme dönemlerini önemli günlerinde sulama yapsınlar. Çünkü bu yıl ürün veren ağaçlar daha erken canlanır ve verimi iyi olur.” ifadelerini kullandı.

İyi bakım iyi verim getirir

 

 

“Geçen yıl ürün alan çiftçilerimiz de ağaçların en güzel şekilde bakımlarını ve ilaçlamalarını yapsınlar.” diye tavsiyelerde bulunan Öztürkmen, “Bölgede yanlış bir algı var; fıstık ağacının suya fazla ihtiyaç duymadığı, budama yöntemleri, erkek ağaç sayısı gibi. Bu yanlış bir düşünceleri takip ederek en doğru yöntemleri bulabilirler. Bugün dünyanın en iyi fıstık üretimini yapan Amerika ve İran’da bazı bölgelerde çok iyi sulama ve bakımla her yıl üretim yapılıyor. Bizler istiyoruz ki bir an önce fıstık ağaçları ve bahçeleri kayıt altına alınsın. Çiftçilerimiz iyi bir sulama ve bakımla her yıl verim alabilir” ifadelerine yer verdi.


Editör:

HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER