Otobüs durağı araç otoparkı oldu

Şanlıurfa’nın birçok yerinde otobüs duraklarına yasak olmasına rağmen araba park eden sürücüler yüzünden otobüs durakları araç otoparklarına dönüşmüş durumda.

Otobüs durağı araç otoparkı oldu

Haber: Mehmet Kaması

Şanlıurfa’da bitmez bir sorun halini alan otobüs duraklarına araç park etme, şehirde normal bir davranış gibi gözüküyor. Şanlıurfa ve merkez ilçelerinde hemen her durakta park edilmiş araç görmek mümkün. Durak değil de otoparkı andıran görüntüler, hem otobüs şoförlerini hem de vatandaşları isyan ettiriyor. Otobüs duraklarına araç park etmek yasak olmasına rağmen sürücülerin kurallara uymaması ve yetkililerin de sessiz kalması, istenmeyen kavgaların yaşanmasına neden oluyor. Otobüs duraklarına park edilen araçların çilesinin en büyüğünü ise otobüs şoförleri çekiyor. Durakta yolcu indirip bindirmek isteyen sürücüler, durakta park edilen araçlardan dolayı yolda durmak zorunda kalıyor. Yolda durmak zorunda kalan otobüs şoförleri ise diğer araç sürücüleri tarafından da sözlü saldırıya maruz kalıyorlar. Şanlıurfa’nın hemen her caddesi ve sokağında görmeye alışık olduğumuz bu duruma otobüs şoförleri ve vatandaşlar, yetkililerin bir an önce çare bulmasını istedi.

Park ihtiyacı bu sorunları doğuruyor

Şanlıurfa’da, yetkililer sürekli artan araçların park ihtiyacını bir türlü karşılayamayınca, uygun bulduğu yere park eden bilinçsiz şoförler, sorunu yetkili kişilerde buluyor. Otobüs duraklarını bile park alanı yapan araç sürücüleri, vatandaşın canını da tehlikeye atıyor. Yolun ortasında otobüse binmek zorunda kalan yolcular ise yetkilileri göreve çağırarak otopark ihtiyacının karşılanması için çalışmalar yapmalarını istedi.

Şoförler kendini aştı

Özel araç yoğunluğu Şanlıurfa’yı adeta esir almış durumda. Şanlıurfa’da sürekli artan araç sayısına bağlı olarak otopark ihtiyacı bir türlü karşılanamadı, durum karşısında şoförler kendince uygun bulduğu yere aracını park edince, trafik içinden çıkılmaz hal alıyor. Aracını park etmek isteyen bilinçsiz şoförler ise otobüs duraklarını bile park alanı yapmış durumda. Bölgenin en güçlü şehirlerinden biri olan Şanlıurfa’nın gücünden güç alan trafik sorununa bağlı olarak gündemi sürekli meşgul eden otopark sorunu, şehrin boğazını sarıldı, yolları daralttı.

Vatandaş ise duruma tepkili

Bazı otobüs duraklarını işgal eden özel araçlar, toplu ulaşım araçlarını kullanan vatandaşlar tarafından tepki ile karşılanıyor. Duraklara park edilen araçlar yüzünden duracak yerlerinin olmadığını ve otobüse binmek için yolda beklemek zorunda olduklarına tepki gösteren vatandaşlar,  "Otopark sıkıntısı giderilmezse, üstün körü park edilen otomobiller, şehri yok eder. Belediyeler neden yeteri derecede katlı otoparklar yapmıyor, Rastgele park edilen araçlar, kente sorun oluyor ve bizlerin de canını tehlikeye atıyor.” dedi.

İnsanlar durak olduğunu bilmez

Şanlıurfa’da çoğu duraklarda park edilen araçlar yüzünden vatandaşlar şaşkınlık yaşıyor. Otobüs durakları, otobüslerin yolcu indirme ve bindirmelerinden çok, araçların otoparkı haline gelmiş durumda. Sorun o kadar büyük ki çoğu duraklar, park edilen araçlardan dolayı fark edilemeyecek duruma geliyor. Yaşanan bu durum vatandaşları çileden çıkarırken tepkilerini ortaya koyan yolcular ise duraklara gelişi güzel park edilen araçlar yüzünden şoförlerin  farklı yerlerde durmak zorunda kaldığını belirterek “Toplumda, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ mantığı hakim olduğu sürece, işler her zaman yolunda gitmez. Otobüs durağına park edilen araçları gören halk otobüs şoförleri neden şikayet etmez bunu da anlamış değiliz.” dedi.

‘Yetkililer durakları denetlesin’

Sürücülerin daha duyarlı olması gerektiğini belirten vatandaşlar, “Durak dışı yolcu indirmek ve bindirmek yasak. Bu yüzden şoförlerimiz durağa yanaşabilmek için büyük çaba harcıyor. Trafik aksadığında kendimizi rahatsız hissediyoruz ama şoförlerimizin yapabileceği bir şey yok. Bu yüzden vatandaşımız duraklara araç park etmesin. Yetkililerin durakları denetlemesini istiyoruz. Şehir içi ulaşımda toplu taşıma araçlarını tercih ediyoruz. Trafik yoğunluğunu ve hava kirliliğini azaltabilmek için toplu taşıma araçlarını tercih etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.HABERE YORUM YAZIN
Habere Ait Yorum Bulunmamaktadır....

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

ÇOK OKUNAN HABERLER